Ознака: прогресивен данок
Економија 02.01.20 | 11:01

Сè што направиjа, поништија: Зголемен лимитот за плаќање на кеш од 500 на 3.000 евра

Со измените на Законот за спречување перење пари и финансирање тероризам, лимитот за плаќање кеш се зголемува од 500 на 3.000 евра. Измените беа усвоени по скратена постапка...

Економија 17.11.19 | 13:06

Власта не се откажува од прогресивниот данок – опозицијата ѝ порачува да престане со експериментите

Власта не се откажува од прогресивниот данок и покрај одлуката за негово замрзнување од почетокот на наредната година. Економскиот советник на премиерот Заев, Фатмир...

Економија 11.11.19 | 14:35

Зошто јас да плаќам повеќе, ако тој не плаќа воопшто: Прогресивниот данок донел преполовени приходи

Приходите кои можеле да се приберат од прогресивното оданочување и повисоката стапка на личен доход се помали за 51,2 отсто во однос на потенцијалот, покажува анализата...

Македонија 09.11.19 | 11:55

Нестабилна и несериозна: Гошев со остри мерки до владата на СДСМ

Поранешниот гувернер на Македонија, Петар Гошев упати остри критики кон владата поради укинувањето на прогресивниот данок, нарекувајќи ја нестабилна и несериозна. Владата...

Економија 07.11.19 | 22:28

Мисајловски: Цената од експериментот прогресивен данок ја платија граѓаните

Добар е исчекорот да се избегне оној експеримент со прогресивно оданочаување и да се вратиме на претходното решение. Тоа е така зошто рамниот данок се покажа ефективен...

Економија 06.11.19 | 09:34

Ангеловска: Прогресивниот данок не се укинува, туку се става во мирување

Прогресивниот данок не се укинува туку го ставаме во мирување. Во следниот период ќе се работи дизајн на оптимално решение што ќе биде фер, ефикасно и сеопфатно. Ова...

Економија 05.11.19 | 12:02

Витанов: Заев се што кажа порече и затоа тој треба да ја сноси одговорноста од лошите економски политики

Владата имаше доблест да ја признае тврдоглавата политика и да го врати рамниот данок. Затоа ја поздравувам одлуката на министерката за финании оти државата мора да...

Економија 04.11.19 | 15:39

Странските инвеститори ја критикуваа Владата за прогресивниот данок, а сега ја фалат: Враќањето на рамниот данок, храбар чекор на Владата

Храбар чекор од страна на Владата! Вака Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на Македонија ја оценува одлуката за враќањето на рамниот данок и одложувањето...

Економија 03.11.19 | 16:24

Славевски: Мерката за прогресивен данок и за зголемени даноци донесе штетни последици

Морам да признам дека некако со неверување ја примивме оваа вест ако по начинот на водењето на економските и другите политики, вакво нешто можеби можеше да се очекува....

Економија 03.11.19 | 14:35

Откако го повлекоа прогресивниот данок, ќе речат пу-пу не важи и 500 евра просечна плата, 100 илјади плата за докторите…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски повторно побара одговор од премиерот Зоран Заев кој ќе им надомести на оние кои во последните десет месеци плаќале прогресивен...

Економија 03.11.19 | 12:14

Анѓушев: Немав никакво влијание врз одлуката да се замрзне прогресивното оданочување

Вицепремиерот Кочо Анѓушев негираше денеска било каква вмешаност во одлуката на Владата да го замрзне прогресивното оданочување на пресоналниот данок на доход. Според...

Економија 02.11.19 | 20:17

Прогресивниот данок ги скара Бектеши и Таравари: Експерт од сите области, клинец министер…се дел од епитетите што ги разменија

„Експерт од сите области“. Ваков епитет му даде денеска министерот за економија, Крешник Бектеши на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. Говорејќи околу ставањето...

Економија 02.11.19 | 15:45

Заев се откажува од прогресивниот данок за гласови, а потоа со истата чизма ќе го гази народот

Во рамките на средбите со граѓаните за обнова на Македонија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски e во посета на Куманово, место, како што пишува тој на Фејсбук,...

Економија 02.11.19 | 14:55

Воден од лична омраза и фрустрации, ќе се глупираш пред избори и ќе се пењавиш да објаснуваш нешто што на сите им е јасно

Поранешниот премиер Никола Греувски реагира на повлекувањето на мерката за прогресивен данок, на која инсистираше двоецот Заев-Анѓушев непосредно по доаѓањето на...

Економија 02.11.19 | 12:33

Заев: Прогресивниот данок не ги даде очекуваните резултати, почесно е да ги признаете грешките, отколку да продолжите од пусти каприц

Прогресивниот данок не ги даде очекуваните резултати од причина што земјава е опкружена од земји каде што даноците се многу ниски и генерално имаат рамен данок, истакна...

Економија 01.11.19 | 18:38

Жалосно е што власта на СДСМ си игра играчки со државата и се глупира со народните пари

СДСМ ја призна катастрофалната измама со воведувањето на прогресивен данок на личен доход и повисоки стапки за одредени други доходи, велат денеска од Комисијата за...

Економија 01.11.19 | 17:38

Јовановиќ: Владата ќе им даде 30-40 милиони евра на Заевци, Кочовци, Нини, Камчевци и Мијалковци

Да бидеме начисто, со одлуката да го „одложи“ прогресивниот данок, Владата ќе им даде 30-40 милиони евра на најбогатите 1% во оваа држава. Не на сиромашните, не на работниците,...

Економија 01.11.19 | 16:58

Пратениците на СДСМ да помислат дали се за бришење на Социјалдемократски од името

Поранешниот министер за финансии Драган Тевдовски преку „Фејсбук“ реагираше на одлуката на Владата на три години да се замрзне мерката за прогресивно одданочување. Владата...

Економија 01.11.19 | 16:46

Владата се премисли: Прогресивното оданочување се одложува

Мерките од пакетот за прогресивно оданочување се замрзнуваат во следните три години, односно нивната примена се прологира до 1 јануари 2023 година. Ваквата одлука на Владата...

Економија 10.10.19 | 08:40

Ќе се зголемува прагот од еден милион денари за плаќање ДДВ

Ќе се зголемува прагот од еден милион денари за плаќање ДДВ. Министерството за финансии работи на предлогот и наскоро треба да излезе во јавноста. Ова го најави премиерот...