Ознака: Програма на Министерство за култура
Култура 27.05.20 | 18:51

[АУДИО]„Је*бано се осеќам, невидени притисоци“: Гиновска Илкова зборува за програмата на Министерството за култура

Аудиоснимка на која се слуша гласот на Весна Гиновска Илкова, член на Комисијата за подготвување на годишна програма на Министерството за култура во изминатите неколку...

Култура 15.02.20 | 01:07

Министерството за култура ќе финансира проект наречен „Илирида“ – нови скандали со годишната програма

Се е исто како лани…Годишниот конкурс на Министерството за култура  повторно предизвикува скандали во јавноста поради нивниот избор за финансирање на проекти од...

Култура 13.12.19 | 12:05

Министерство за култура вработува: Објавен оглас за 12 службеници

Министерството за култура објави оглас за вработување на 12 службеници. Врз основа на член 35 од Закон за административни службеници („Службен весник на Република Македонија”...

Колумни 24.11.19 | 13:31

А, што ќе браниме потоа?

Васко Шутаров Постои една анегдота, погодна за сите наши (не) прилики во културата. Кога Хитлер почнал со бомбардирањето на Британија, кога неговите моќни “месершмити”,”...

Култура 13.03.19 | 15:09

Ана Пандевска: Ќе останеме без македонско музичко творештво и презентација на истото

Ана Пандевска на својот фејсбук профил се осврна на проблемот со доделувањето сретства на Министерството за култура. Особено на ситуацијата со Фестивалот „Денови...