Ознака: проф. д-р Весна Јаневска
Македонија 25.06.22 | 12:06

Проф. д-р Јаневска: На децата им покажаа на дело, дека без знаење може да се стане милијардер, да се има висока политичка функција

Не постои ништо поважно, во овој момент, од договорот со Бугарија и зачувувањето на нашиот идентитет, коментира професорката Весна Јаневска. Таа додава дека, сепак, постојат...

Македонија 26.05.22 | 11:16

Проф. д-р Весна Јаневска: Вработените во градинките се изманипулирани и излажани

Вработените во градинките се и ИЗМАНИПУЛИРАНИ и ИЗЛАЖАНИ. Имено, и покрај ветувањата за цела плата за месец април платата поради штрајкот ќе им биде намалена речиси...

Македонија 12.05.22 | 12:43

Проф. д-р Јаневска: Министре Шаќири, нема договор со СОНК, наставниците се изиграни!

Министре Јетон Шаќири, нема договор со СОНК, наставниците се изиграни!, вели во својот фејсбук статус проф. д-р Весна Јаневска, претседател на комисијата за образование...

Македонија 27.04.22 | 17:10

Ако не исплати плати по колективен договор, директорот ќе се соочи со илјадници тужби од наставниците

Министре Шаќири, Слушам од МОН се јавуваат кај директорите и притискаат да почне настава. Како кога наставниците се во штрајк? Директорите пак се јавуваат на класните,...

Македонија 21.04.22 | 15:27

Јаневска: Министре, уште толку да покачите, колку што ВМРО-ДПМНЕ покачи нема да стигнете

Во годината на најголемата глобална светска криза, 2008 година, ВМРО-ДПМНЕ ги покачи платите на наставниците, потсети професорката Весна Јаневска. Во владеење на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 15.04.22 | 18:52

Јаневска: Штом наставниците во оваа состојба во која се наоѓа државата решиле да штрајкуваат, значи дошло нож до коска

Весна Јаневска, универзитетски професор и претседател на републичката комисија на ВМРО-ДПМНЕ за образование и наука во вечерашното интервју во емисијата „Што не е...

Македонија 01.04.22 | 13:49

Пет битни прашања за министерот откако се поништија нови учебници, дел веќе испечатени и платени

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири веќе неколку пати повторува дека ја подржува Концепцијата за реформи во основното образование на Мила Царовска и ќе...

Македонија 17.03.22 | 12:21

Проф. д-р Јаневска: Дали директорката е информирана дека во ДИЦ се случува криминал?

Дали директорката Елизабета Наумовска е информирана дека во нејзината институција Државен испитен центар (ДИЦ) се случува криминал?, прашува проф. д-р Весна Јаневска. Кај...

Македонија 09.03.22 | 16:52

Проф. д-р Јаневска: Обвинителството по допрен глас да испита зошто директорката на ДИЦ не дозволува полагање испит за директори

Јавното обвинителството, по допрен глас да испита зошто директорката на Државниот испитен центар (ДИЦ) Елизабета Наумовска не дозволува полагање на испит за директори,...

Македонија 02.03.22 | 17:10

Ова го нема ни во Cеверна Кореја: Претениците на СДСМ не изгласаа закон кој го предложи нивната влада

Ова веројатно го нема ни во Cеверна Кореја. Претениците на СДСМ не изгласаа закон кој го предложи нивната влада и за кој тврдат дека е во врска со покачување на платите...

Македонија 22.02.22 | 19:12

Јаневска: Законот за наставници и стручни соработници е лош, се овозможува политизација и партизација

Овој закон за наставници и стручни соработници е лош бидејќи има неколку членови кои ние сметаме дека се дискриминаторски каде се овозможува политизација и партизација...

Македонија 21.02.22 | 21:18

Проф. д-р Јаневска: Ние во опозиција скапуваме од работа додека други и кога се на власт возат мотори, одат по викендици и на одмори

Ние во опозиција скапуваме од работа додека други и кога се на власт возат мотори, одат по викендици и на одмори, вели професорката Весна Јаневска. Со Законот за наставници...

Македонија 17.02.22 | 15:40

МОН и синдикатот уште денес може да потпишат за повисоки плати на наставниците, сè друго е лага

Многу пати пишував за Предлог законот за измени и дополнување на Законот за наставници, но и покрај бројните објави имам впечаток дека некои нешта останаа нејасни за...

Македонија 15.02.22 | 15:01

Јаневска: Агатангел достоен!

Господ е еден, единствен и се’вишен. Тој е создател на се’, на небото и земјата. Тое е се’присутен, насекаде околу нас, се’ слуша, се’ знае. Се’ што било,...

Македонија 09.02.22 | 23:07

Јаневска: Наставниците кои треба да спроведат реформа во образованието ќе примаат нешто повеќе од минимална плата

Од вечерашното интервју на министерот Јетон Шаќири разбрав дека тој ја подржува пропаднатата реформа на Мила Царовска, за која не знае како се спроведува и какви се...

Македонија 07.02.22 | 15:39

Проф. Јаневска: Што работеа бившата министерка и „нејзиниот тим чиј лимит е самото небо“ пет години?

Коментирајќи го случајот со грчките хакери и нивниот упад во податоците на Министерството за образование, професорката Весна Јаневска прашува за што се трошеле нашите...

Македонија 02.02.22 | 13:46

Проф. д-р Јаневска: Зошто треба да избие скандал за директорите во училиштата да го решат проблемот?

Зошто треба да избие скандал за директорите во училиштата да го решат проблемот, прашува во статус на Фејсбук проф. д-р Весна Јаневска. Слабостите на образовниот систем...

Македонија 15.01.22 | 22:56

Проф. д-р Јаневска: Граѓаните не го видоа квалитетот на тимот на Царовска и тоа го покажаа на локалните избори

Граѓаните не го видоа квалитетот на тимот на Мила Царовска за кој таа јавно говори и се заблагодарува и тоа го покажаа на локалните избори, пишува проф. д-р Весна Јаневска...

Македонија 16.12.21 | 14:05

Јаневска: Министерката за образование и наука воопшто не се вознемирува што учениците се смрзнуваат во училиштата

Министерката за образование и наука, од Владата во оставка со датум за датум, за датум за заминување, воопшто не се вознемирува што учениците во училиштата се смрзнуваат,...

Македонија 03.12.21 | 20:16

Проф. д-р Јаневска: За кого беше овој театар? За тие што искрено сочуствуваат и тагуваат вакво нешто не требаше

За кого беше овој театар? За тие што искрено сочуствуваат и тагуваат вакво нешто не требаше. За семејствата не требаше. Тие брзаа да ги закопаат своите пред зајдисонце,...