Ознака: проф. д-р Никола Пановски
Здравје 22.11.22 | 08:43

Д-р Пановски: Нема голема опасност од афлатоксинот во млечните производи

Нема опасност од поголемата концентрација на афлатоксинот во млекото. Тој токсин секогаш го има во мали концентрации, но треба многу, многу да се конзумира, за да се...

Здравје 07.07.22 | 15:26

Д-р Пановски: Не ни требаат нови ковид-мерки, возрасните и болните да внимаваат каде летуваат, за младите – без ограничување

Додека болниците се празни и нема висок број на хоспитализирани и нема смртни случаи кои настанале како последица од ковид-19, нема потреба од воведување на мерки за...

Здравје 28.10.21 | 09:22

Пановски: Има протокол за лекување, но никој не го објавува, мене Докиќ ми го прати лани во ноември

Делта сојот го дочекавме со сите почести, имавме неверојатно смирена состојба. Така прават Кинезите – кога немате случаи тогаш се преземаат мерки. Границите беа ширум...

Здравје 07.10.21 | 17:38

Пановски: Филипче и Заев, уште ли верувате дека вакцината штити подобро од природното прележување? Извинете се и сменете ги „врвните експерти” кои ве убедија во таа глупост

Микробилогот, проф. д-р Никола Пановски апелира до здравствените власти да не ги малтрерираат прележаните со ковид-19. Не ги малтретирајте прележаните, дајте им 12 месеци...

Македонија 31.08.21 | 19:15

Пановски: Ако оди ситуацијата вака, за недела-две учениците ќе продолжат онлајн

Не знам како ќе реагираат епидемиолозите при појава на ковид-случај во училница, дали сите ќе одат во изолација. Нешто слушнав 10% ако се заразени. Не сум сигурен што не...

Македонија 26.08.21 | 10:03

Д-р Пановски: Ризик е да се почне учебната година со физичко присуство

Ризик е да се започне учебната година со физичко присуство, бидејќи има многу луѓе кои не се вакцинирани, вели д-р Никола Пановски. Тој смета дека ако на едно дете му се...

Здравје 11.08.21 | 10:32

Д-р Пановски: Мерката нема врска ниту со медицината, ниту со епидемиологијата

Микробиологот Никола Пановски смета дека нема медицинска логика во рестриктиувните мерки за граѓаните што не се вакцинирани. Според професорот, нема потреба некој...

Здравје 02.08.21 | 23:25

Пановски: Може да имате антитела до плафон, ако не се од вакцина, џабе е

Јас сум воопшто против сертификати. Дека прележаните не треба да се вакцинираат, односно ако веќе се вакцинираат треба да се вакцинираат со една доза, кажано е повеќе...

Здравје 08.07.21 | 20:29

Д-р Пановски: Да се фокусираме на ширењето на вирусот во затворените простори, но и на контролата на границите

Според микробиологот д-р Никола Пановски, за да се забави ширењето на делта-сојот, не смее да има свадби во затворен простор, а потребни се и рестрктивни мерки на границите. –...

Скопје 23.05.21 | 18:21

Доктор Пановски демантира: Не ми паѓа на памет да се кандидирам за градоначалник на Скопје

Како наближуваат локалните избори се повеќе имиња излегуваат во јавноста како можни кандидати за позициите градоначалник. Посебно интересна е ситуацијата за градот...

Македонија 04.04.21 | 12:09

Пановски: Aстра Зенека е добра вакцина, не ја поддржувам одлуката со неа да не се вакцинираат помлади од 60 години

Од вакцините коишто ги има кај нас најмногу податоци за безбедност има за АстраЗенека и според мене е најбезбедна, бидејќи најмногу знаеме за неа, вели микробиолгот...

Здравје 15.03.21 | 11:19

Д-р Пановски: Граѓаните сами си платија за короната, затоа државата потрошила само 7 милиони евра

Микробиологот д-р Никола Пановски смета дека малата сума што ја платила државата за заштита од корнавирусот, неспоредбено многу помалку во однос на останатите земји-членки...

Македонија 05.03.21 | 19:23

Д-р Пановски: Во Македонија има пет пати поголема смртност од корона од просекот во светот

Јас направив пресметка дека Северна и Јужна Америка и Европа имаат 1.060 смртни случаи на милион, останатиот свет има 88 и тоа Азија и Африка и Австралија само 35. Македонија...

Македонија 03.03.21 | 23:27

Трет бран веќе постои, вели Пановски и апелира брисеви да се земаат на отворено оти просториите се гнезда за вирусот

Трет бран веќе постои, не очекувам да биде посилен од вториот, вели микробиологот и професор на Медицинскиот факултет, Никола Пановски за „А1он“. Тој постојано предупредува...

Здравје 09.12.20 | 21:04

Нешто не е во ред во борбата со пандемијата, зошто има евтин лек кој помага

Зборувајќи за лекот „ивермектин“, кој бил еден од поевтините лекови кои се покажале успешни во борбата против коронавирусот, доктор Никола Пановски во „Само вистина“...

Македонија 09.12.20 | 20:35

Пановски за вакцината: На обичен лек ги пишува истите нус-ефекти, а се мешаат и голтаат антибиотици

Се чудам како е можно граѓаните да одбиваат да се вакцинираат бидејќи вакцините имале нус ефекти, а не го читаат упатството за употреба на антибиотици, рече вечерва...

Македонија 03.12.20 | 10:48

Вирусите ќе го наплатат заспаниот имунитет кај децата следната година

33.000 дози од вакцината против ковид не се многу, ама ќе помогнат во февруари, таму каде се најпотребни, рече микробиологот проф. д-р Никола Пановски во „Студио 10“ на ТВ24. Здравствените...

Здравје 03.12.20 | 10:43

Д-р Пановски: До јуни сите ќе имаме стекнат природен имунитет, до септември би требало да живееме нормално

Микробиологот проф. д-р Никола Пановски во гостувањето на Студио 10 на ТВ24, рече оти смета дека до средината на следната година, најверојатно народот ќе стекне природен...

Македонија 21.11.20 | 09:31

Пановски: Од каде толку рецепти за антибиотици, и тоа само „сумамед“ и „панцеф“?

Професор д-р Никола Пановски пред неколку дена алармираше дека во Македонија се злоупотребуваат антибиотиците и оти тие не се соодветна терапија за коронавирусот,...

Македонија 30.10.20 | 09:30

Пановски го прашал Филипче зошто не носи маска, одговорот го збунил

Мерката за носење маски на отворено е сосема нејасна, јас лично еве како стручно лице не ја разбирам. Не знам како оваа мерка да ја почитувам, рече во вчерашното гостување...