Ознака: проекција
Култура 02.05.19 | 10:10

Премиера на хрватскиот документарен филм „Анатомија на геноцидот врз богомилите“ 

Премиерата на хрватскиот документарен филм „Анатомија на геноцидот врз богомилите“ во продукција на TV studio7 од Хрватска ќе се одржи во петок, (3. мај 2019) со почеток...

Култура 26.03.19 | 10:25

Акција во Кинотека: Одете со велосипед на проекција, добивате бесплатна влезница

Кинотека почнува акција за подигнување на еколошката свест, па затоа од 1 април (понеделник) секој љубител на филмот кој ќе дојде на проeкција со велосипед ќе добие бесплатна...

Култура 18.02.19 | 10:57

Контроверзниoт филм „Куќата што ја изгради Џек“ на Фон Трир на 21 февруари доаѓа во македонските киносали

„Куќата што ја изгради Џек“, најновото филмско остварување на Ларс фон Трир кое ја подели публиката на последното издание на Канскиот филмски фестивал, конечно доаѓа...

Култура 13.12.18 | 11:13

Проекција на филмовите на Киро Урдин во рамки на изложбата „Духовите на Африка“

Проекција на филмовите „Догона“ и „Оган и вода“ на Киро Урдин, во рамки на изложбата „Духовите на Африка“, се вчера одржа во кино салата на Музеј на Македонија. Филмовите...