Ознака: пробиштип
Македонија 31.10.21 | 11:54

Во Пробиштип излезноста до 9 часот е околу 11 проценти

Околу 11 проценти е излезноста на 46 те гласачки места во Општина Пробиштип, каде што право на глас имаат 12 545 граѓани. Заменик претседателот на ОИК-Пробиштип, Анкица Генеовска...

Македонија 27.10.21 | 18:17

Мицкоски: Недостасува уште еден голем исчекор, тој се вика 31 октомври

Недостасува уште еден голем исчекор, тој се вика 31 октомври, денот кога гласот на народот е најсилен, луѓето кои со својата волја зад параванот имаат моќ да ги менуваат...

Македонија 25.10.21 | 21:48

Мисајловски: Ја бараме довербата на сите луѓе во Пробиштип за да работиме и да реализираме многу проекти

Пробиштип заслужува подобра иднина! Доктор Марјан Миленковски е нашиот кандидат за градоначалник кој целосно ќе се вложи за да го направи градот пристојно место за...

Македонија 13.10.21 | 18:16

Миленковски: Пробиштип ќе добие индустриски зони, нови инвеститори и повисоки плати за граѓаните

„Чест и задоволство ми е да застанам овде пред вас и да ви се обратам вам драги сограѓани, вам со кои секојдневно го делиме истото разочарување од оваа локална и централна...

Македонија 13.10.21 | 18:07

Мицкоски: Пет години ги третираат земјоделците како робови од чија мака печалат додека тие јадат со златни виљушки

Како што е лошо во енергетиката, уште полошо е во земјоделието. Сте виделе ли среќен или задоволен земјоделец изминативе 52 месеци, петта година по ред. А, ветуваа и не...

Македонија 13.10.21 | 17:14

ВО ЖИВО: Митинг на ВМРО ДПМНЕ во Пробиштип

Следете го во живо митингот на ВМРО ДПМНЕ во Пробиштип

Црна хроника 06.10.21 | 23:26

Трагедија во Пробиштип: Маж изгоре во сопствената бавча

Во 15 часот пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица Пробиштип. Околу 22.50 часот на наведеното место во својата бавча бил пронајден починат...

Македонија 06.10.21 | 22:12

Заев од Пробиштип: Ги носиме европските вредности дома

Лидерот на СДСМ, Зорaн Заев, на митинг пред граѓаните на Пробиштип најави инвестиција од 30 милиони евра и проширување на фабриката за производство на акумулатори „ТАБ...

Економија 21.02.21 | 19:11

Заев, Битиќи и Бектеши во „ТАБ МАК“ Пробиштип

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерот задолжен за економски прашања и координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, министерот за економија Крешник...

Македонија 04.12.20 | 20:18

Пробиштип, Крива Паланка и Свети Николе порачаа: Македонија не е лист хартија да се брише како што на власта и одговара

На вечерашните протести во Пробиштип, Крива Паланка и Свети Николе бараат оставка на власта затоа што Македонија не е лист хартија за бришење и побараа оставка од Заев...

Македонија 02.12.20 | 22:38

Блокираме во Виница, Македонска Каменица и Пробиштип се додека Заев не запре со распродажбата на Македонија

Покрај онаа блоката која што денеска се случи пред Владата на Република Македонија и онаа пред Министерството за надворешни работи, вечерва од 18ч се блокираа главни...

Македонија 08.07.20 | 12:20

Јанушев: СДСМ ништо не сработи за овие две ипол години

Носителот на листата во изборната единица 3, Игор Јанушев на денешната средба со граѓаните на Општина Пробиштип рече дека власта предводена од СДСМ ништо не направи...

Црна хроника 26.06.20 | 19:19

Апсење во Пробиштип, маж се обидел да силува жена

Ноќва околу 2 часот во Полициската станица Пробиштип, 43-годишна жена од Пробиштип пријавила дека околу 1 часот на ул.„Христијан Тодоровски Карпош“ во Пробиштип била...

Црна хроника 18.03.20 | 09:51

Кривични пријави за двајца насилници од Пробиштип

Двајца жители на Пробиштип од полицијата заработија кривични пријави за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи од безбедноста“. Станува...

Црна хроника 07.02.20 | 21:51

Силување во Пробиштип

СВР Штип поднесе кривична пријава против 23-годишниот Т.С. од Пробиштип. Како што соопшти МВР, Т.С. добил пријава поради сомнение дека на 30 јануари годинава извршил обљуба...

Калеидоскоп 01.02.20 | 13:12

Две недели по Водици најден крстот во Пробиштип

На Богојавление попот во Пробиштип мораше двапати да фрла свет крст во базен, зошто првиот исчезна. Се фрлаше втор: Во Пробиштип го снема крстот Две недели подоцна...

Македонија 19.01.20 | 14:56

Се фрлаше втор: Во Пробиштип го снема крстот

Несекојдневна сцена се случи на фрлањето на крстот во Пробиштип. За овој обичај на Аква паркот се пријавиле неколкумина жители. Попот дал знак и го фрлил крстот. Скокнале...

Сервиси 08.11.19 | 23:09

Апел за помош: Никола Стојменов од Кочани ја раскажа приказната на жената која се бори за животот на ќерката

Никола Стојменов на својот фејсбук профил раскажа настан кој масовно се споделува на социјалните мрежи: Пред околу 1 час во Кочани одејќи накај дома, над градскиот стадион...

Црна хроника 07.10.19 | 18:20

Полицијата откри кој им ги украл пензиите на пробиштипските пензионери

Полицијата ја расветли кражбата на пари за исплата на пензиите на пробиштипските пензионери, што се случи на 1 октомври. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова...

Црна хроника 14.09.19 | 22:27

Ветрот прави проблеми, сè уште гори кај Пробиштип

Пожарот во пробиштипскиот регион почнува да се локализира, остануваат уште три помали жаришта, информира за МИА градоначалникот на Општина Пробиштип, Драган Атанстасов. Пожарникарите...