Ознака: приватни превозници
Скопје 06.03.23 | 08:19

Денеска ќе биде распишан нов повик за приватни превозници

Ќе биде распишан нов повик за вклучување на приватните автобуски превозници во јавниот превоз во главниот град, потврдија за МИА од Град Скопје. Дел од приватните превозници...

Скопје 05.03.23 | 18:58

Градот Скопје утре ќе распише нов повик за вклучување на приватните автобуски превозници во јавниот превоз

Утре ќе биде распишан нов повик за вклучување на приватните автобуски превозници во јавниот превоз во главниот град, потврдуваат за МИА од Град Скопје. Претходно, на...

Скопје 01.03.23 | 13:30

Долгот ќе биде исплатен, приватните превозници ќе почнат со возење најдоцна до 20 март

Конечно имаме договор со Градот Скопје, ги договоривме сите детали, од исплатата на долгот на ЈСП од 1,5 милиони евра, до пуштањето на јавните повици, изјави членот на...

Скопје 01.03.23 | 11:07

Приватните превозници и Град Скопје постигнаа договор

Приватните превозници во јавниот автобуски превоз и Град Скопје денеска постигнаа договор за исплата на долгот од 1,5 милиони евра, повтрди за МИА од членот на приватните...

Скопје 06.02.23 | 10:52

Приватните автобуски превозници на средба во Град Скопје

Приватните автобуски превозници се примени на средба во Град Скопје откако вчера најавија дека добиле покана за средба од Градот за денеска во 9 часот. Тие минатиот...

Скопје 05.02.23 | 12:31

Арсовска: Со приватните превозници треба да се најде решение, но не на штета на Скопје

 Верувам дека со приватните автобуски превозници треба да се разговара и за сите проблеми да се најде решение, меѓутоа тоа во ниту еден случај не смее да биде на...

Скопје 30.01.23 | 15:27

Приватните автобуски превозници најавуваат нови блокади

Приватните автобуски превозници утрово се собраа пред седиштето на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ со барање за средба со директорот за решавање на нивниот...

Скопје 30.01.23 | 08:03

Гужви во Автокоманда: Приватните превозници на протест пред ЈСП

Дел од приватните превозници најавија протест за денеска од девет часот пред седиштето на ЈСП во Автокоманда. Исен Халили од „Макекспрес“ во изјава за МИА вели дека...

Скопје 28.01.23 | 21:39

Приватните превозници во понеделник на протест пред ЈСП, им префрлиле само 5.000 денари

Приватните превозници во понеделник најавуваат протест пред седиштето на ЈСП Скопје во Автокоманда. Според официјални информации на Телма, тие ќе протестираат пред...

Скопје 17.01.23 | 10:23

Денеска завршува вториот оглас на Град Скопје за избор на приватни превозници

Денеска завршува вториот јавен повик на Град Скопје за автобуските линии 9, 11 и 12. На првиот повик за линиите 20 и 22 не се пријави ниту еден приватен превозник. Во меѓувреме...

Скопје 26.12.22 | 12:45

Извештајот за приватните превозници се уште не е пристигнат од УЈП до Владата

Извештајот на Управата за јавни приходи (УЈП) се уште не е пристигнат во Владата и по неговото добивање се очекува министрите од економските ресори да одржат состаноци...

Скопје 22.12.22 | 16:26

Приватните превозници тврдат: УЈП утврди дека ЈСП има милионски долг кон нив

Пропаднаа обвинувањата на Данела Арсовска кон нас, тврдат приватните превозници. Тие велат дека инспекторите на Управата за јавни приходи два дена по ред ги чешлале...

Скопје 22.12.22 | 10:08

Град Скопје објави уште еден оглас за приватни превозници

Нов оглас за избор на приватни превозници за реализирање на јавниот превоз во Скопје објави Градот. Огласот се однесува на линиите 9, 11 и 12 . Според огласот, за линијата...

Скопје 18.12.22 | 09:23

Блокадите имаат политичка позадина, смета Пенов

Еден милион евра не се голем проблем за Градот Скопје и за Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ и тоа не може да биде мотив за да се блокира Скопје и да се упропастат...

Скопје 15.12.22 | 23:04

Андоновски: Градот Скопје има финансиска обврска кон приватните превозници

Постои состанок минатата недела кој премиерот го потврди дека помеѓу градоначалничката Арсовска и премиерот со присуство на еден градоначалник од скопските општини...

Скопје 14.12.22 | 15:08

ЈСП и Арсовска намерно не го исплаќаа долгот, за да се раскинат договорите и да распише нов повик за приватни превозници

Најпрво сакам да поставам две прашања до секретарот на градот да договори, бидејќи тој изјави дека не можеле моментално да ни достават информација на писмено заради...

Скопје 13.12.22 | 15:13

Приватните превозници нема да учествуваат на огласот на Град Скопје, од Владата бараат одземање на ингеренциите на Арсовска за јавниот превоз

Градоначалници блиски до градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска вршат притисок врз дел од превозниците да се пријават на огласот за јавен автобуски превоз...

Скопје 13.12.22 | 14:54

Приватните превозници нема да учествуваат на огласот на Град Скопје

Градоначалници блиски до градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска вршат притисок врз дел од превозниците да се пријават на огласот за јавен автобуски превоз...

Македонија 13.12.22 | 12:20

„Не држам средби под уцени“: Ковачевски ќе се сретнел со превозниците откако ќе ги тргнат автобусите

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека ќе го прифати барањето на приватните автобуски превозници од Скопје за средба, но откако ќе се создадат услови за дијалог...

Скопје 13.12.22 | 10:00

Приватните превозници бараат средба со премиерот, Владата не сака да му ги одземе ингиренциите на Градот

Приватните автобуски превозници, кои протестираат со блокада на булеварот „Илинден“ во Скопје, откако не добија одговор на барањето за средба со скопската градоначалничка...