Ознака: приватни болници
Македонија 21.04.21 | 16:22

Почна расправата за ограничувањето на цените на приватните болници

Министерот за здравство Венко Филипче образложи дека со овој закон се ограничува сумата која пациентите ја плаќаат во приватните болници. Ограничувањата, како што...

Македонија 16.04.21 | 21:13

Тасевски: Да беа уште тука партизаните, ќе ве стрелаа за профитерство во услови на пандемија

До сега граѓаните, значи за една година, за лечење од ковид во приватните болници и за тестирање платиле од џеб фантастични 15 милиони евра! Резил невиден, коментира бесно...

Македонија 14.04.21 | 12:11

Прво да се изгласа Законот па потоа за лекување од ковид-19 во приватните болници ќе се плаќа најмногу 300 илјади денари

Откако ќе се изгласа Законот за здравствена заштита со измените и дополнувањата, пациентите во приватните болници кои се лекуваат од Ковид – 19, ако е комплексно лекувањето...

Македонија 13.04.21 | 20:32

Само за ковид 19: Државата ќе ги одредува цените во приватните болници, но и ќе ги користи капацитетите

Владата на Република Македонија на денешната 65-та седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството...

Твитови 12.04.21 | 12:53

Едно од ова е фејк њуз…


Македонија 05.04.21 | 16:40

Филипче: Пациентите по своја волја се лекуваат во приватните болници

Министерот за здравство, Венко Филипче соопшти, дека оваа недела ќе поразговара со претставници на приватните болници околу цените за лекување кои, според граѓаните,...

Здравје 24.03.21 | 09:49

Ало премиере, ало Филипче! Зошто се дозволуваат цени од 2.300 евра дневно во приватните болници?

Граѓаните се гневни што во ек на пандемијата еден ден во приватните болници за лицата со тешки компликации од ковид чини 2.300 евра. Прашуваат зошто владата им го дозволува...

Македонија 20.11.20 | 23:24

Давитковски: Владата час поскоро треба да додефинира како ќе ги користи приватните болници, во спротивно да очекува судски спорови

Како државата ќе ги користи приватните болници, кој ќе ги плаќа услугите? Во членот 33 од Законот за управување со кризи се вели дека државата надоместува до 30 отсто од...

Македонија 20.11.20 | 19:23

В недела ќе бидат одредени условите под кои граѓаните ќе се лекуваат од Ковид-19 во приватните болници

Министерот за здравство, Венко Филипче, попладнево имаше работен состанок со сопствениците на приватните болници „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“. Од Министерството...

Македонија 14.11.20 | 09:21

Кој е интересот на Филипче што овозможи приватните болници да се богатат на грбот на пациентите?

Црните рекорди на Филипче продолжуваат, алармираат од ВМРО-ДПМНЕ додавајќи дека секој ден има четирицифрена бројка на нови случаи според статистиката на Министерството...

Здравје 16.06.20 | 17:36

Болните од ковид-19 може да се лекуваат и во приватните болници

Владата на денешната седница донесе Уредба со законска сила и овозможи и приватните болници да можат да лекуваат пациенти позитивни на ковид-19. Сега и приватните здравствени...

Здравје 12.03.19 | 13:03

Каде граѓаните да се информираат кои приватни болници се легално регистрирани во Македонија?

Пациентите не се јавно информирани кои и колку приватни здравствени установи работат легално. Министерството за здравство не го почитува законот за здравствена заштита...