Ознака: пристапни преговори
Македонија 21.06.21 | 22:57

Обединетата македонска дијаспора ја повика ЕУ да започне пристапни преговори со Македонија

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), главна организација на македонските иселеници во САД, во писмо испратено до претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен и до...

Македонија 06.06.21 | 12:20

Заев најави интензивирање на средбите со бугарските власти за да се слушне „гласното ДА“

Премиерот Зоран Заев денеска најави интензивирање на средбите со бугарските власти во насока на постигнување решение за спорот со Бугарија, пред јунскиот самит на...

Македонија 18.05.21 | 20:42

Ќучук: Ќе биде многу лошо ако се разделат Македонија и Албанија

Верувам дека ЕУ ќе ја потврди јасната перспектива за Западен Балкан на Самитот во јуни. Тука е важно регионот да биде активно вклучен на конференцијата за иднината на...

Македонија 07.05.21 | 14:21

Писонеро: Македонија е подготвени за преговори со ЕУ

Портпаролката на Европската Комисија за проширување, Ана Писонеро, потврди дека изјавата на еврокомесарот Оливер Вархеји за одвојување на Скопје и Тирана е можно сценарио,...

Македонија 06.05.21 | 23:32

Османи: Не е прашање дали Албанија треба да ги почне преговорите, туку дали Македонија смее да не ги почне преговорите

Можноста што ја нуди јунскиот или јулскиот самит е шанса која не смее да се пропушти заради тоа што следните самити се покомплексни и поограничени во можноста да нудат...

Македонија 06.05.21 | 22:05

Вархеји за Еуроњуз: Разделување на Македонија и Албанија е опција

Еврокомесарот Оливер Вархеји вели дека раздвојувањето на Албанија и Македонија од преговорите за ЕУ е опција ако Скопје не најде заедничко решение со Софија. Ако и...

Балкан 05.12.20 | 23:17

Србија со остра реакција на објавата дека ЕУ годинава нема да отвора нови поглавја со Белград

„Добри вести! Советот на ЕУ и Европската комисија засега нема да отворат нови поглавја за преговори со Србија“, напиша на Твитер известувач на ЕП за Косово, Виола Фон...

Свет 06.11.20 | 11:22

Германија денес очекува одговор од Бугарија за преговарачката рамка за Македонија

Амбасадорите на земјите-членки на Европската унија денес во Брисел треба да гласаат за конечниот германски предлог за преговарачка рамка за Македонија и Албанија,...

Свет 23.01.20 | 11:12

Името го сменивме, Европа нема да ја видиме – ЕСИ со прогноза дека земјите од Западен Балкан нема да влезат во ЕУ пред 2030!

Доколку не се промени методологијата и темпото на тој процес, ниту една земја од Западен Балкан нема да влезе во Унијата пред 2030 година, говори најновата студија на Европската...

Балкан 10.12.19 | 22:18

Србија отвори ново поглавје во пристапните преговори со ЕУ

На меѓувладина конференција во Брисел, Србија вечерва во пристапните преговори со Европската Унија го отвори поглавјето 4, што се однесува на слободата на движење на...

Македонија 22.11.19 | 17:30

Вучиќ: Му реков на Заев дека нема да има преговори, тој ме гледаше како да сум „шлакнат“ и рече „Ми ветија“!

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, на прес-конференцијата со македонскиот претседател Стево Пендаровски, кој денеска беше во прва официјална посета на Белград,...