Ознака: прислушување
Балкан 03.01.21 | 16:08

Вучиќ: Ме прислушуваат година и пол

Српскиот министер за внатрешни работи, Александар Вулин, денеска изјави дека претседателот на Србија бил прислушуван и дека службите работат на истрагата на тој случај. Вучиќ...

Црна хроника 26.08.20 | 08:24

Продолжува судењето за „Таргет-Тврдина”, за прислушување каде што обвинет е Сашо Мијалков

Со презентација на сведоци во Кривичен суд Скопје, продолжува судењето за предметот „Тврдина-Таргет“, каде меѓу првите обвините се поранешната министерка за внатрешни...

Македонија 22.05.20 | 11:37

Дали Заев преку своите луѓе од обезбедувањето го контролира следењето на опозицијата?

Власта упорно молчи дали лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски , како и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски се следени од тајните служби. Дали...

Македонија 21.05.20 | 10:25

Власта молчи за тоа кој ја слуша и ја следи опозицијата

Нема никаков одоговор од власта откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николовски јавно обелоденија дека се следени. Нејасно...

Македонија 02.11.19 | 09:30

369 граѓани годинава биле прислушувани по судски налог

Директорот на ОТА, Зоран Ангеловски во интервју за МИА вели дека е задоволен од начинот на кој функционира Оперативно-техничката агенција, за која нагласува дека е основана...

Црна хроника 10.10.19 | 13:25

Верушевски полека ја врти плочата – одговара општо, многу зборува, ништо не кажува

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска продолжи сослушувањето на сведокот Зоран Верушевски во случајот „Таргет-Тврдина“. Верушевски одговара вкрстено на прашања...

Македонија 24.09.19 | 10:21

Свиркачите лажно сведочеле: Со спротивни тврдења за прислушувањето Верушевски ја урна „Вистината за Македонија“

Ја урива ли Верушевски со вчерашниот исказ „Вистината за Македонија“? Ќе го урне ли и Зоран Заев, за кого се веруваше дека го донесе на власт токму како мозок на операцијата...

Македонија 23.09.19 | 13:23

Верушевски: Документите за прислушувањето завршуваа кај Заев и тој управуваше со нив

Во сведочењето за масовното прислушување во предметот „Таргет“ и „Тврдина”, ексразузнавачот Зоран Верушевски сведочеше дека во 2010 година ги добил првите информации...

Македонија 21.08.19 | 19:03

Двоседот од Камчев бил озвучен: Катица договарала рекети директно во нечие уво?

Ексклузивниот мебел за домот на Катица Јанева, подарок од близок родина на бизнисменот Орце Камчев, пристигнал со дополнителна опрема – апаратче за прислушување,...

Балкан 30.07.19 | 14:37

Вучиќ го прислушувале 13 години, открива министерот за внатрешни работи на Србија

Александар Вучиќ бил прислушкуван од 1995 до 2000 година, па од 2000 до 2003, па од 2007 до 2012 година, и тоа без никаков налог од суд или било каква наредба или мерки засновани според...

Балкан 13.07.19 | 10:08

Дрецун: Македонија е центар на разузнавачко дејствување против Србија

Во Македонија е стациониран разузнавачки центар кој работи против интересите на Србија, изјави Милован Дрецун, претседател на собраниската комисија за Косово и Метохија...

Балкан 13.07.19 | 08:27

Вучиќ го шпионираат од Македонија, главиот центар сместен во автосалон во Скопје

Иако сите во регионот се обидуваат да ја убедат јавноста дека се залагаат за решавање на косовскиот проблем, изгледа некои од нив зад грб работат против Србија. За тоа...

Балкан 18.06.19 | 08:09

Рама му се закани на бомбашот од „Билд“ со германските судови, тој му одговори: „Таман, да видите што е независно обвинителство“

Објавените снимки од прислушуваните разговори во германскиот весник „Билд“ го налутија албанскиот премиер Еди Рама,кој најави тужба против новинарот Питер Тиде. Рама...

Балкан 09.06.19 | 08:47

Кој е Астрит Авдулај, наркотбосот кој се слуша во бомбите за Еди Рама?

Албанија е европската база за наркотици и пари стекнати со трговијата со дрога владеат со таа земја, оценува германскиот дневен весник Билд. Билд се повикува на аудиоснимки...

Македонија 06.06.19 | 12:25

ЕУ: Не сакаме да ги коментираме новите прислушкувани разговори

Eвропската унија не сака да ги коментира новите прислушувани разговори кои се појавија во јавноста. Оттаму велат дека властите сепак преземаат дејствија во врска со...

Балкан 04.06.19 | 11:17

Британски МИ6 го прислушкува телефонот на Вучиќ, му ги читаат сите пораки

Агенти на британската служба МИ6, чија единица е стационирана во Црна Гора, го прислушуваат државниот врв на Србија, oткрива српскиот весник „Курир“. Според нивните...

Балкан 03.04.19 | 20:31

Скандал ги тресе хрватско-словенечките односи: Хрватска прислушувала словенечки функционери

Словенечките медиуми денеска објавија дека Давор Франиќ, секретар и шеф на кабинетот на директорот на Безбедносно разузнавачката агенција на Хрватска – СОА, Даниел...

Македонија 22.03.19 | 22:12

Дали еден број треба да се следи е одлука на судот

Директорот на Оперативно-техничката агенција, Зоран Ангеловски, рече дека Агенцијата мора да ја спроведе судската наредба и нема право мериторно да одлучува дали нешто...

Македонија 22.03.19 | 19:37

Димитриев: Дали 188 граѓани се следени со судски налог

Треба да видиме дали сите тие 188 телефонски броеви се следени врз основа на судски налог, изјави денеска претседателот на Комисијата за надзор на спроведувањето на мерките...

Македонија 12.03.19 | 15:56

И Героски се освести: „Бомбите“ не смеат да бидат докази и – точка!

Новинарот Бранко Героски, кој јавно ги поддржува политиките на владата на Заев, во денешната колумна за „Плусинфо“ пишува дека бомбите, односно нелегално прибавените...