Ознака: прислушувани разговори
Црна хроника 24.10.19 | 15:34

Заев: Не ги препознавам денешните разговори што се објавуваат со тие од „бомбите“

Премиерот Зоран Заев околу еден час одговараше на прашања од обвинителството на денешното рочиште на случајот за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина“,...

Црна хроника 24.10.19 | 12:51

Заев: Најприслушувни бевме јас и Црвенковски, но и новинари, професори и експерти

Премиерот Зоран Заев денеска сведочеше во предметот „Таргет Тврдина“ откако претходно пред судот даде заклетва дека ќе ја говори вистината. Тој истакна дека за првпат...

Македонија 24.09.19 | 15:33

Костадинов за исказот на Верушевски: Бомбите се веродостојни

Веродостојноста на бомбите неколкукратно во целост е потврдена досега што всушност е потврда и вештачењето што беше направено во Германија. Сите граѓани, и целокупната...

Македонија 24.09.19 | 10:21

Свиркачите лажно сведочеле: Со спротивни тврдења за прислушувањето Верушевски ја урна „Вистината за Македонија“

Ја урива ли Верушевски со вчерашниот исказ „Вистината за Македонија“? Ќе го урне ли и Зоран Заев, за кого се веруваше дека го донесе на власт токму како мозок на операцијата...

Македонија 11.09.19 | 21:00

Дуковски: Само СЈО смее да ги користи незаконски снимените разговори, сѐ друго е кривично дело

Само СЈО има право да ги користи незаконски снимените разговори, сѐ друго е кривично дело, и во моментот кога нема да постои СЈО, ќе се јават многу процесни проблеми,...

Македонија 19.07.19 | 15:07

Прислушуваните материјали во сопственост на СЈО со новиот закон ќе бидат уништени

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со новиот Закој за Јавно обвинителство кој ќе биде доставен идната недела до пратениците и со кој треба...

Македонија 03.07.19 | 19:22

Не сакаме да победиме на изборите со воајеризам

Дали ВМРО-ДПМНЕ има или нема инкриминирачки докази за работата на оваа влада претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој вечерва гостува на вестите на Алфа...

Балкан 18.06.19 | 08:09

Рама му се закани на бомбашот од „Билд“ со германските судови, тој му одговори: „Таман, да видите што е независно обвинителство“

Објавените снимки од прислушуваните разговори во германскиот весник „Билд“ го налутија албанскиот премиер Еди Рама,кој најави тужба против новинарот Питер Тиде. Рама...

Македонија 29.05.19 | 22:39

Објавувачот на „бомбите“: Ме откриле дека јас сум ги објавил, а мојот профил е јавен

Објавувачот на најновите „бомби“ кои се однесуваат главно на ДУИ, на Фејсбук потпишан Ел Чека, вечерва се исмеваше со известувањето дека МВР открило кој стои зад профилот...

Вести 29.05.19 | 18:11

МВР: Утврдено е кој стои зад профилот на Фејсбук од каде што се пласирани „бомбите“ и за тоа е известено Обвинителството

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека во координација со јавното обвинителство се преземаат сите неопходни мерки за целосно расчистување...

Македонија 29.05.19 | 17:10

Објавени уште шест нови „бомби“ на Фејсбук за функционери на ДУИ

Нови нелегално прислушувани разговори се појавија во јавноста во изминатите 12 часа. На „фејсбук“ се објавени нови шест разговори, од кои пет се на албански јазик, а...