Ознака: природна катастрофа
Свет 17.11.19 | 13:30

Уште еден тежок ден за Венеција – дождот не престанува да паѓа во дел од Италија

Во неколку италијански градови на сила е висок степен на подготвеност по обилните додови ноќеска, вклучувајќи ја и Венеција, каде што жителите и туристите се подготвуваат...

Свет 22.03.19 | 18:42

После циклонот, нова катастрофа му се заканува на Мозамбик

Во Мозамбик, кој неодамна беше погоден од разорен циклон, регистрирани се случаи на колера, најмногу во пристанишниот град Беира, соопшти Меѓународната федерација на...

Свет 19.03.19 | 15:26

Тела се појавуваат од секаде, одлетаните покриви буквално отсекувале глави

Претседателот на Мозамбик, Филипе Њуси изјави дека е можно повеќе од илјада луѓе да го загубиле животот во циклонот „Идаи“. Иако моментно официјалниот биланс на жртвите...

Македонија 17.03.19 | 19:10

Ако ја сакаме Македонија ќе ја чуваме со закон

Професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на Македонија, предупредува за беззакониетовладее среде прекрасна природа, од Лагадин до струшкото...