Ознака: Прилепски театар
Култура 17.02.23 | 13:52

Со изведба на „Декамерон“ според Бокачо, во режија на Мартин Кочовски, Прилепски театар утре одбележува 73 години постоење

Театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп на 18 февруари 2023 (сабота) одбележува 73 години од формирањето. Годишнината ќе биде одбележена со изведбата на претставата „Декамерон“...

Култура 16.11.22 | 09:05

Духот на татко ми Владо постојано беше присутен додека ја работевме „Мистерија Буфо“, вели режисерот Андреј Цветановски, пред премиерата во Прилепски театар

Прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“ вечерва од 19,30 часот на матичната сцена на Театарот ќе ја изведе последната премиера од годинашнава програма, „Мистерија...

Култура 20.06.22 | 14:36

Во прилепскиот театар се подготвува „Круг“, претстава која се занимава со проблемите кои ги тргаме настрана

Во прилепскиот народен театар во тек се подготовките на новата претстава „Круг“, според текстот на Едвард Олби, во режија на Јован Ристовски. Оригиналното име на текстот...

Култура 07.04.22 | 15:45

Прилепски театар ја подготвува „Дупло дно“ од Горан Стефановски

Во прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ почнаа подготовките на новата претстава „Дупло дно“ од Горан Стефановски во режија на Наташа Поплавска. Премиерата ќе...

Култура 18.02.22 | 08:37

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ одбележува 72 години постоење

Со претставата „Кир Јања“ од Јован Стерија Поповиќ, во режија на Аце Михајловски, на денешен ден  во 1950 година, точно пред 72 години, Прилепскиот народен театар „Војдан...

Култура 03.02.22 | 15:29

Почна дигитализацијата на архивата во Прилепскиот театар

Во тек е дигитализацијата на старата архива на Прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“. Дигитализацијата се спроведува преку Центарот за култура  „Марко...

Култура 19.12.21 | 13:09

Почина актерот Трајче Иваноски, доајен на прилепскиот народен театар

Денеска, 19. декември, во Прилеп почина актерот и еден од доајените на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“, Трајче Иваноски. Комеморација по повод смртта на Иваноски...

Култура 21.10.21 | 15:51

„Да, инспекторе, претстава со грешки“ – нова премиера во прилепскиот театар

Утревечер прилепскиот театар премиерно ќе ја изведе претставата „Да, инспекторе, претстава со грешки“ во режија на Синиша Евтимов. Според режисерот Евтимов, кому ова...

Култура 21.11.19 | 11:34

Прилепскиот театар со „Глембаеви“ гостува на „Еуроказ“

Театарот „Војдан Чернодрински“ од Прилеп со претставата „Глембаеви, уште една легенда“, од 18 до 22 ноември, гостува во Загреб, на престижниот фестивал „Еуроказ“. Пред...

Култура 27.09.19 | 12:40

Утре премиера на „Глембаеви“ во Прилепскиот театар

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ в сабота ќе ја изведе третата премиера оваа година – „Глембаеви“ од Мирослав Крлежа во режија на Бранко Брезовец. Еден од...

Култура 27.03.19 | 10:30

Театарот во Прилеп ќе почне да се гради во 2020 година

Во наредните три-четири години се очекува Прилеп да добие нов театар. До крајот на годинава треба да биде готов главниот проект, а од 2020 година да почне изградбата на...

Култура 19.02.19 | 09:44

Прилепскиот театар одбележа 69 години постоење во полоши услови отколку во 1950 година кога за прв пат се кренала завесата

Прилепскиот театар одбележа 69 години од своето постоење, за жал во услови на објектот кои се далеку полоши од времето кога во 1950 година за прв пат се подигнала завесата....

Култура 04.02.19 | 09:27

Тони Михајловски: Културата ни се распаѓа, како и се останато

Приказната за пропаѓањето на Прилепскиот театар викендов ја разбранува јавнота. Глувци шетаат на сите страни, умираат скриени по кошињата, кога врне често пати тече...