Ознака: приговор
Македонија 21.10.21 | 16:45

ДИК го отфрли барањето на АА-А за поништување на гласањето на избирачко место во Дебар

Државната изборна комисија на денешната седница со 4 гласа „против“ и 3 „за“ го отфрли приговорот на коалицијата на Алијансата за Албанците (АА) и Алтернатива за избирачкото...

Вести 19.10.21 | 14:18

ДИК не добила ниту еден приговор од кандидат за постапката за гласање и за резултатите

До Државната изборна комисија (ДИК) досега ниту еден подносител на листа на кандидати за Локалните избори нема поднесено приговори за постапката за гласање и за постапката...

Македонија 17.07.20 | 19:14

Алијансата за Албанците поднесе 74 приговори до ДИК за гласањето во Кичево, Сарај и Зајас

Алијансата за Албанците поднела 74 приговори до Државната изборна комисија во врска со гласањето на парламентарните избори изминатава среда. Како што објави партискиот...

Македонија 17.07.20 | 08:44

По доцнењето на изборните резултати, партиите најавуваат приговори до ДИК

Државната изборна комисија првите конечни неофицијални резултати од десеттите парламентарни избори ги објави безмалку 24 часа по затворање на гласачките места. По...

Македонија 13.07.20 | 18:16

Цаца Биљановска поднела приговор – не сака да плати казна од 10 000 евра

Поранешната директорка, а сега докторка на Кожната клиника, Нина Цаца Биљановска поднела приговор на предлогот на Обвинителството да биде казнета со 10 илјади евра за...

Македонија 10.07.20 | 08:41

ДКСК ќе расправа по приговор поднесен од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе ја одржи 34. седница на чиј дневен ред е постапувањето по приговори доставени од учесници во изборната...

Македонија 02.07.20 | 14:41

Анархија и во ректоратот на УКИМ: Одбиени сите приговори на кандидатите

Сите пет приговори на изборот за ректор на УКИМ, доставени од тројцата кандидати редовните професори Петар Атанасов, Драги Димитриевски и Вујица Живковиќ, беа проглаени...

Македонија 04.06.20 | 12:30

Тераа кампања за време на вондредна состојба: Левица ги пријави СДСМ во ДИК

Денес, политичката партија Левица – како потврден учесник во изборниот процес и подносител на листи на кандидати за пратеници на претстојните предвремени парламентарни...