Ознака: претседател
Балкан 24.09.20 | 13:28

Најавена посета на Трамп на Белград: Како би изгледало обезбедувањето, целосна блокада, снајперисти на секој чекор, лимузина-тенк

При посетата на Белград на почетокот од неделава, специјалниот пратеник на претседателот на САД, Доналд Трамп, Ричард Гренел, најави дека првиот човек на САД размислува...

Свет 24.08.20 | 19:22

Трамп и официјално републикански кандидат на претседателските избори во САД

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска повторно е номиниран за републикански кандидат на претседателските избори на 3 ноември на кој ќе му се спротистави демократот...

Македонија 21.08.20 | 15:48

Мисајловски: Ова е денот кога мафијата почнува да си добива нова влада

Пратеникот Владо Мисајловски од ВМРО-ДПМНЕ, на денешната седница во Собранието соопшти дека нема да гласа за изборот на Талат Џафери за претседател. Обраќајки се од...

Македонија 21.08.20 | 14:41

Милошоски: Џафери не покажа капацитет и не верувам дека и сега ќе го направи тоа

Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, на денешната седница во Собранието, соопшти дека нема да гласа за изборот на Талат Џафери за претседател. За тоа, како што...

Македонија 21.08.20 | 14:30

Џафери без поддршка од Алијанса за Албанците за пак да биде спикер

Алијанса за Албанците од собраниската говорница денеска порача рече дека нема да присуствуваат во изборот на Талат Џафери за претсeдеател на Собранието затоа што не...

Македонија 21.08.20 | 14:23

ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи Џафери за старо-нов спикер

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денеска од собраниската говорница соопшти дека неговите колеги пратеници нема да гласаат за избор на Талат Џафери за претседател...

Свет 21.08.20 | 11:24

Џо Бајден и официјално во трката против Трамп

Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден, во четвртокот вечерта официјално ја прифати номинацијата на Демократската партија за претседател. Ако ми го доверите...

Свет 13.08.20 | 20:30

Полицијата во Минск ги затвори приодите кон централниот Плоштад на независност

Полицијата во Минск ги затвори приодите кон централниот Плоштад на независност, каде се наоѓаат владината зграда и зградата на Централната изборна комисија, јави ТАСС. Полициските...

Свет 07.08.20 | 09:47

Десничарот Дуда положи заклетва за втор претседателски мандат во Полска

Полскиот претседател Анджеј Дуда, пред пратениците во Парламентот, положи заклетва за втор петгодишен мандат. Опозициските пратеници не присуствуваа на седницата,...

Калеидоскоп 19.07.20 | 13:09

Канје Вест закажа претседателски митинг

Кајне Вест го закажа својот прв митинг во обид да победи на претседателските избори во 2020 година, објави Политико. Според документот за кампања, до кој дошол медиумот,...

Фудбал 19.07.20 | 12:53

Сити подготвува тужба против претседателот на Ла Лига

Раководството на Манчестер Сити ја разгледува можноста да поднесе тужба против претседателот на Ла Лига, Хавиер Тебас, по неговите обвинувања дека станува збор за клуб...

Свет 08.07.20 | 09:48

Канје Вест ги обвини демократите за расизам и ја потврди кандидатурата за претседател

Американскиот рапер Канје Вест потврди во интервју за „Форбс“ објавено во средата дека ќе се кандидира за претседател оваа година и ја обвини Демократската партија...

Вести 07.07.20 | 10:54

Села: Зошто ДУИ лани не поддржа Албанец за претседател, а сега бара Албанец за премиер?

Преку иницијативата за премиер, ДУИ се бори за опстанок и се обидува да ги задржи гласачите што ги имаше, барем и загубата да не им биде толку голема. Вака лидерот на Алијансата...

Македонија 06.07.20 | 14:44

Методија Ристоски нов претседател на Нотарската комора

Нов претседател на Нотарската комора е Методија Ристоски од Скопје. Тој ќе ја води Комората до 2023 година. Од Нотарската комора денеска информираа дека Ристоски е избран...

Свет 05.07.20 | 15:16

Раперот Кање Вест објави дека ќе се кандидира за претседател на САД

Познатиот американски рапер Кање Вест го избра Денот на независноста да објави дека ќе се кандидира за претседател на САД, но не е јасно дали има поднесено било какви...

Македонија 03.07.20 | 23:26

Денес сакаме премиер, утре претседател на државата

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети и првиот етнички Албанец – кандидат за премиер Насер Зибери одржаа собир кај Камениот мост во Скопје. Ахмети...

Македонија 22.06.20 | 15:42

Николоски: Христијан Мицкоски ќе биде следниот премиер, барањето на ДУИ е неприфатливо

ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на овие избори и ние имаме свој кандидат за премиер, а барањето на ДУИ за премиер Албанец за нас е неприфатливо, одговори денеска потпретседателот...

Свет 24.05.20 | 19:50

Претседателот на Австрија фатен како го крши полицискиот час во ресторан на македонски иселеник

Претседателот на Австрија, Александер ван дер Бален „фатен“ е синоќа како ги прекршува рестриктивните мерки поради корона вирусот. Тој со сопругата Дорис Шмидингер...

Фудбал 23.02.20 | 22:51

Претседателот на Фенербахче скокна од ВИП-ложата и тргна да се тепа со навивачите

Дерби дуелите на турските фудбалски великани, Фенербахче и Галатасарај самите по себе се приказна, а доказ за тоа беше и последниот меѓусебен дуел, игран вечерва. Галатасарај...

Балкан 18.02.20 | 12:46

Милановиќ официјално е нов претседател на Хрватска

Зоран Милановиќ и официјално е нов претседател на Хрватска, откако точно напладне со давање свечена заклетва се обврза дека функцијата ќе ја врши совесно и одговорно. Милановиќ...