Ознака: претседател на република македонија
Македонија 12.05.19 | 18:46

Замина претседателот на Македонија, пристигна претседателот на Северна Македонија

Стариот претседател замина, новиот влезе во претседателската вила на Водно. Пред да си ја предадат функцијата поранешниот претседател Ѓорге Иванов со највисоки државни...

Македонија 30.04.19 | 17:49

Без цензус Џафери станува претседател на државата, а го губи правото на глас во Собрание

Претседателските кандидати и партиите што ги поддржаа се уверени дека вo недела на претседателските избори ќе излезат на гласање над 720 илјади гласачи, со што ќе биде...

Македонија 15.03.19 | 18:41

ДКСК ќе го чешла имотот на Иванов, претседателот ја кани да повели

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов изразува благодарност што Државната комисија за спречување на корупцијата ќе поведе постапка за проверка на неговата...

Македонија 07.03.19 | 13:20

Антикорупциска отвори постапка за именувања во АРМ

Државната комисија за спречување на корупција отвори постапка за именувањата во Армијата од страна на претседателот Ѓорге Иванов. Станува збор за именувања од шефот...

Македонија 04.03.19 | 09:46

Папата Франциско во Скопје ќе го пречека Иванов, иако ќе биде избран нов претседател

Папата Франциско во Скопје на 7 мај ќе го пречека претседателот Ѓорге Иванов, иако на 5 мај завршува вториот круг на претседателски избори и државата би требало да има...

Македонија 23.02.19 | 16:45

Силјановска само за неколку часа собра потписи од 10 илјади граѓани

Во рок од неколку часа професорката по уставно право и политички систем Гордана Силјановска Давкова собра над 10 илјади потписи на граѓани кои застанаа зад нејзината...

Македонија 20.02.19 | 12:06

ДИК ќе спроведува избори за Претседател на Република Македонија, а не на Република Северна Македонија

ДИК ќе спроведува избори за Претседател на Република Македонија според документот со кој Талат Џафери ги распиша изборите, изјави денеска Претседателот на ДИК, Оливер...

Македонија 15.02.19 | 16:28

Иванов сè уште е претседател на Република Македонија

На интернет страницата на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов и на неговиот профил на Фејсбук сè уште стои дека е претседател на Република Македонија иако денеска...

Македонија 23.01.19 | 17:04

Влатко Ѓорчев ја објави својата кандидатура за претседател на Република Македонија

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, денеска на прес-конференцијата ја објави својата кандидатура за нов претседател на Република Македонија. Како што истакна...

Македонија 15.01.19 | 19:59

Кандидатот за претседател на ВМРО треба да е честит, со интегритет и кој ја сака Македонија

Идниот кандидат за претседател од партијата треба пред се да ја сака својата татковина Република Македонија. Ова го посочи претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...

Македонија 12.01.19 | 13:39

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран...

Македонија 31.12.18 | 18:07

На секој предизвик да одговорите со мудрост и со добрина

Претседателот Ѓорѓе Иванов, заедно со неговото семејство објавија честитка по повод Новата 2019 година. Ви посакуваме многу здравје, радост и среќа. На секој предизвик...

Македонија 22.12.18 | 19:44

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ ќе се знае на 16 февруари

На седницата на Извршниот Комитет разговаравме за две точки. Првата точка е актуелната економска и политичка ситуација во Република Македонија каде што ги констатиравме...

Македонија 15.12.18 | 09:52

Шекеринска: Имаме 80 гласови за импичмент на Иванов, но на крајот на мандатот не би трошеле енергија за него

На неколку месеци пред завршувањето на вториот мандат на претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов вицепремиерката Радмила Шекеринска во интервју за 1ТВ...

Македонија 07.12.18 | 14:30

Димитров бара начин да се заобиколува претседателот – засекогаш

На третата јавна дебата посветена на четирите нацрт-амандмани на Уставот согласно Договорот од Преспа се отвори и прашањето за надминување на проблемот со непотпишувањето...

Македонија 06.12.18 | 18:27

Кабинетот на Иванов ги отфрла наводите за вмешаност во настаните од 27 април

Кабинетот на претседателот на Република Македонија вечерва преку пишано соопштени ги отфрли, како што се наведува, континуираните и очајни обиди за вмешување на претседателот...

Вести 04.12.18 | 23:01

Претседателот Иванов доследен во одбраната на уставното име – со лист го покри “Former Yugoslav”, па ја претставуваше Република Македонија во ОН

Еден мал детал од Полска, снимен вчера, а кој помина незабележано, кажува многу за борбата за зачувување на сегашното име на македонската држава и методите што притоа...