Ознака: Преспанско езеро
Македонија 18.05.22 | 17:56

Мицкоски: Крани, Мите Богоевски, Асамати…, се дел од нашата убава младост, не уништувајте ја оваа вековна убавина

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска истакна дека продолжуваат со активностите низ Македонија, денеска во Ресен. -Јас ја користам оваа прилика да...

Македонија 29.01.22 | 17:53

Државата незинтересирана, а Преспанското Eзеро е пред еколошка катастрофа

Преспанското Eзеро е пред еколошка катастрофа, а државата е незаинтересирана, објави телевизијата „Алфа“.  Последниве години, второто по големина природно македонско...

Сервиси 05.01.22 | 11:08

Преспанското Езеро под апсолутниот минимум

За еден сантиметар е зголемен водостојот на Охридското Езеро, а нивоата на другите две природни езера во земјава се исти како вчера. Согласно последните хидролошки...

Економија 18.11.21 | 10:57

Намален водостојот на Преспанското Езеро

За еден сантиметар е намален водостојот на Преспанското Езеро, а нивоата на останатите две природни езера во земјава се исти како вчера, покажуваат резултатите од последните...

Економија 04.11.21 | 12:05

Намален водостојот на Преспанското, а зголемен на Охридското Езеро

За еден сантиметар е намален водостојот на Преспанското Езеро, а за исто толку е зголемен на Охридското, додека нивото на Дојранското Езеро е исто како вчера, покажуваат...

Сервиси 14.10.21 | 13:49

Преспанското Езеро е шест сантиметри под апсолутниот, Охридското осум сантиметри над дозволениот минимум

Нивоата на реките во земјава бележат извесно покачување, но повеќето се уште се под просекот за октомври. Зголемувања над октомврискиот просек се измерени на Вардар...

Економија 12.10.21 | 15:26

Трипуновски: Со години Преспанско Езеро исчезнува, а власта не се грижи да го спаси, затоа да избереме промени за просперитет

Цветан Трипуновски, претседател на Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на ВМРО-ДПМНЕ денеска беше посета на Ресен каде што имал средба со овоштарите...

Сервиси 13.07.21 | 10:57

Намален водостојот на Дојранското и Охридското Езеро

Водостојот на Дојранското Езеро е намален за два, а на Охридското Езеро за еден сантиметар во споредба со вчера, покажуваат последните мерења направени од Управата...

Економија 22.05.21 | 16:07

Потпишан договор за концесија со Преспанското Езеро

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Претор потпиша договор за управување со водите на Преспанското Езеро со концесионерот, „Преспа фиш”...

Економија 12.01.21 | 19:06

Преспанско Езеро зголемено за 14 сантиметри

Од почетокот на 2021 година, Преспанско Езеро се зголемило за 14 сантиметри и сега е на ниво 842.36. Веста за зголемување на нивото на езерото, на Фејсбук ја сподели градоначалникот...

Економија 23.12.20 | 12:43

За заштита на Преспанското и на Дојранското Езеро Владата издели 44 милиони денари за општина Ресен и 30 милиони за Дојран

На 32 седница Владата ја разгледа и усвои информацијата со анализа и акцискиот план за Преспанското Езеро, подготвена од Експертската работна група за Преспанско Eзеро. Владата...

Македонија 22.12.20 | 13:33

Итниот акциски план за заштита на Преспанското Eзеро во владина процедура

Изработен е итен акциски план за заштита на Преспанското Eзеро кој е придружен и со финансиска конструкција. Планот е во владина процедура за усвојување, информира министерот...

Економија 20.12.20 | 13:37

Заев во Претор: Се пофали ќе го спасел езерото кое пред него веќе го нема

Претседателот на Владата Зоран Заев посетата на преспанскиот регион ја искористи и за увид и обиколка на Преспанското Езеро за прецизирање на спроведувањето на препораките...

Македонија 13.11.20 | 11:08

Трипуновски: Преспанското Езеро е повлечено и до 500 метри, ова е еколошка катастрофа

Се наоѓаме на местото каде некогаш беше Преспанското Езеро, да, на местото каде што стоиме пред две години имаше вода, денес езерото е повлечено од 50 – 500 метри кон средината....

Балкан 18.09.20 | 20:44

Наместо власта во Македонија, Македонците во Албанија се грижат за еколошката катастрофа на Преспанското езеро

Продолжуваат реакциите по вчерашниот настап на Васил Стерјовски, единствениот пратеник од македонската партија, Македонска алијанса за европска интеграција, на пленарната...

Калеидоскоп 04.09.20 | 13:02

Охридското и Препанското Езеро со намален водостој

Водостојот на Охридското Езеро е намален за два сантиметра, а на Преспанското за еден сантиметар, додека нивото на Дојранското Езеро е исто како вчера. Според последните...

Калеидоскоп 15.08.20 | 09:39

Пет розеви фламинга во посета на Преспанското Езеро

Утрово на Преспанското езеро се забележани пет розови фламинга кои најверојатно одмораат од патот за каде што тргнале, соопштија од Македонското еколошко друштво (МЕД). Птиците...

Црна хроника 04.08.20 | 14:41

Пронајдено телото на 16-годишното момче во Преспанското Езеро

Пронајдено е телото на 16- годинишното дете кое изчезна завчера попладне во водите на Преспанското Езеро. Жртвата е 16-годишниот И.М. од Ресенско. Тоа се изгуби во водите...

Црна хроника 04.08.20 | 10:23

Трет ден се трага по момчето кое исчезна во Преспанско Езеро

Потрагата по малолетникот кој исчезна во водите на Преспанското Eзеро продолжи во раните утрински часови и ќе трае се до пронаоѓање на момчето. Поради временските услови...

Црна хроника 03.08.20 | 20:12

Прекината потрагата по момчето што исчезна во Преспанското езеро

Лошите временски услови ја прекинаа потрагата по 16 годишното момче, кое вчера по 18 часот исчезна во водите на Преспанското езеро. По 20 часа од пријавата, на лице место...