Ознака: Преспа форум
Култура 18.06.22 | 10:41

Младите уште денеска би ги решиле сите наши недоразбирања, не затоа што не ги разбираат, туку затоа што ги гушат, рече Стојчевска-Костадиновска на Преспа форумот

Младите не треба да бидат добри војници, ниту послушни поединци, ниту евтина работна сила, бидејќи кај нив се промените. Без младите нема ниту иднина, ниту Западен Балкан,...

Македонија 17.06.22 | 15:19

Пендаровски на средба со косовската колешка Османи

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари билатерална средба со претседателката на Република Косово, Вјоса Османи во Охрид. Како што информира прес-службата...

Македонија 16.06.22 | 21:37

Бектеши: Потребата од зелена транзиција на целиот регион ќе значи раст на економиите и подобар квалитет на животот на граѓаните

Зелената агенда за Западен Балкан произлезе од потребата да се одговори на предизвиците за заштита на животната средина со кои се соочува регионот и да се усогласат...

Македонија 16.06.22 | 21:22

Сесија „Европскиот мировен проект во Западен Балкан” во рамки на Преспа форумот

Во рамки на Преспа форумот за дијалог се одржа сесија насловена “Европскиот мировен проект во Западен Балкан”, чиј домаќин беше првиот заменик Претседател на владата...

Свет 16.06.22 | 20:03

Зеленски од Преспа форумот: Сега е историски момент за Европа и европската безбедност, кога сите треба да одлучат – што е Европа и каква ќе биде во иднина

Полноправното членство на Украина како и целосната европска интеграција на вашите држави е историско зајакнување на Европа и целосно демонтирање на руската способност...

Македонија 16.06.22 | 20:00

Пендаровски: Недовршениот проект за европска интеграција има последици за Западен Балкан

Војната во Украина не е позитивна за која било земја и не би кажал дека е поволна за членство на мојата земја во Европската Унија (ЕУ), порача претседателот Стево Пендаровски...

Македонија 16.06.22 | 19:38

Состанок на ОБСЕ Тројката во рамки на Преспа форум за дијалог

На маргините на овогодишниот Преспа форум за дијалог, на 16 јуни 2022 година се одржа состанок на Тројката претседавачи со ОБСЕ: министерот за надворешни работи на Полска,...

Балкан 16.06.22 | 18:23

Курти го откажа учеството на Преспа форумот за да се сретне со ветераните на ОВК кои протестираат

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека го откажува учеството на Преспа форумот 2022 во Охрид, со цел да се сретне со претставници на Организацијата на воени ветерани...

Македонија 16.06.22 | 11:53

Средба на Ковачевски со Мишел: Интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ е прашање од врвен приоритет

Премиерот Димитар Ковачевски и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, на редбата утринава во Охрид за време на Преспа форумот се согласиле дека по руската агресија...

Македонија 16.06.22 | 08:23

„Преспа формум“: Во Охрид доаѓаат Милановиќ, Ѓукановиќ, Пахор…

Годинашниот Преспа форум за дијалог, што ќе се одржи денеска и утре во Охрид, ќе го отвори претседателот Стево Пендаровски, а на првата сесија на високо ниво според најавите...

Македонија 02.07.21 | 17:40

Преку соработка помеѓу Европската Унија и САД до прогрес во Западен Балкан – порака од пленарната сесија на високо ниво на вториот ден од „Преспа форум дијалог“

На вториот ден од меѓународната конференција „Преспа форум дијалог“, се одржа пленарната сесија на високо ниво „Ресетирање на синергијата меѓу Европската Унија и...

Македонија 02.07.21 | 17:07

Заев: Брисел треба чесно да се соочи со ситуацијата за натомошно проширување на Унијата со земјите од Западен Балкан

Отворањето на пристапните преговори за членство во ЕУ останува наш стратешки приоритет и потенцирам, она што верувам е јасно и за Брисел дека билатерателните прашања...