Ознака: „Преспа форум дијалог“
Македонија 08.07.21 | 11:04

Каков е тој дијалог кога од Бугарија немаше никој, а немаше ниту од актуелната грчка власт?!

„Во една од забелешките во функционирањето на Парламентот под водство на претседателот Џафери реков дека нема пратенички прашања. Кај нас пратеничките прашања се...

Македонија 02.07.21 | 13:55

Пендаровски: Во демократска смисла, Западниот Балкан е поназад отколку што беше пред 15 или 10 години

Претседателот Стево Пендаровски, денеска учествуваше на меѓународната конференција „Преспа форум за дијалог“ и се обрати на пленарната сесија на високо ниво на тема:...

Македонија 02.07.21 | 13:22

Заев: ЕУ не го исполни ветувањето и испрати лоша порака за регионот

Одлуката да не се одржи првата меѓувладина конференција беше големо разочарување за Cеверна Македонија и за Албанија. Тоа е голем неуспех на политиката на проширување...

Економија 02.07.21 | 12:02

Бесими: Побрз раст на економијата и на стандардот највисоко на листата на приоритети

Долгогодишното партнерство и поддршката од Соединетите Американски Држави во општествениот и економски развој, како и во евроатланските интеграции се од непроценливо...

Македонија 01.07.21 | 14:14

Мојсоски: Младите имаат партнер во секоја институција

Младите во Република Македонија се со јасна визија. Тие не сакаат да бидат дел од онаа бројка, која пред неколку години ја збогати статистиката на иселени луѓе...

Македонија 01.07.21 | 13:10

Царовска: Преку градење пријателства младите го придвижуваат Западен Балкан кон европското семејство

Поврзувањето на младите од регионот создава синергија која го забрзува процесот на интеграција на земјите од Западен Балкан во Европската Унија. Затоа, како претставници...

Економија 01.07.21 | 12:58

Битиќи и Бесими: Нашите национални економии се мали, но со големи аспирации

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и министерот за финансии Фатмир Бесими...

Македонија 01.07.21 | 12:45

Маричиќ: Регионот да се обедини во борбата против стереотипите, дезинформациите и корупцијата

Министерот за правда Бојан Маричиќ од првата панел-дискусија, „Преспа форум дијалог“ кажа дека е потребно поголема регионална соработка и обединување во борбата против...

Македонија 30.06.21 | 14:47

Ципрас, Рама, Хан, Брнабиќ, Рикер, Палмер, Ѓукановиќ утре во Охрид

Пахор, Ѓукановиќ, Рама, Брнабиќ, Курти, Рикер, Палмер, Хан, Лајчак, Ципрас се дел од учесниците на конференцијата што ја организира МНР под покровителство на Владата. Утре...