Ознака: преселување
Кариера 15.09.19 | 10:54

Чист воздух и совршен баланс меѓу море и планина: Италија нуди 25.000 евра за да се доселите тука

По 25.000 евра за секој кој ќе дојде да работи и живее во италијански регион Молисе, нудат тамошните надлежни. Се работи за регион кој се наоѓа меѓу Апенините и Јадранското...

Македонија 13.09.19 | 09:31

Почна големата преселба на „бомбите“ од Зоран Заев

Транспортот од СЈО во ОЈО на сите прислушкувани разговори кои Зоран Заев ги предаде на Катица Јанева почнува од денеска. Од СЈО вчера потврдија дека се подготвени за...

Патувања 17.08.19 | 20:13

Новиот германски закон за доселување, со кој Балканците се привилегирани

Во центарот на законот за вселување на стручна работна сила се стручњаците, односно квалификувани работници од земјите кои не се членки на ЕУ. Ова за „Дојче веле“ го...

Калеидоскоп 04.01.19 | 10:40

Од 1 јануари оваа држава плаќа 10.000 долари за сите што ќе се доселат

Од 1 јануари во американската држава Вермонт стапи на сила законот со кој државата ќе им плаќа на луѓето кои сакаат да се доселат кај нив. Државата ќе дава 10.000 долари...