Ознака: Премиерка
Свет 14.01.22 | 12:32

Шведската премиерка има Ковид-19

Шведската премиерка Магдалена Андерсон е позитивна на корона вирусот, изјави денеска нејзиниот портпарол. Премиерката ги следи актуелните препораки и должноста ќе...

Свет 29.11.21 | 15:44

Шведскиот парламент повторно ја избра Магдалена Андерсон за премиерка

Шведскиот парламент ја реизбра Магдалена Андерсон за премиер на земјата – првата жена на оваа функција – пет дена откако нејзиниот прв мандат траеше само неколку часа. Иако...

Вести 24.11.21 | 11:04

Магдалена Андерсон е првата премиерка на Шведска во историјата

Шведскиот Парламент ја избра лидерката на Социјалдемократската партија и актуелна министерка за финансии, Магдалена Андерсон, за прва жена премиер на земјата, откако...

Свет 23.12.20 | 11:24

Премиерката на Шкотска ја извадила маската на погреб: Се извини што ги прекршила мерките за корона

Шкотската премиерка Никола Старџeн се извини за прекршувањето на мерките за сузбивање на корона вирусот, откако беше забележана дека ја отстранила заштитната маска...

Свет 02.08.20 | 22:30

По 16 години врска, се омажи 34 годишната премиерка на Финска

Премиерката на Финска, Сана Марин, во неделата објави дека се омажи за својот партнер со кого е во врска 16 години, по  осум месеци откако ја презеде функцијата премиер...

Свет 09.12.19 | 11:32

Избрана новата премиерка на Финска, најмлада во светот

Владејачката социјалдемократска партија на Финска ја избра новата премиерка 34-годишната министерка и пратеничка Сана Марин. Таа ќе биде најмладата претседателка на...

Свет 27.10.19 | 09:38

Софи Вилмес треба да стане првата белгиска премиерка

Либералната политичарка Софи Вилмес треба да стане првата премиерка на Белгија, соопштија денеска белгиските медиуми. Очекувањата се дека таа во ноември ќе го замени...

Свет 03.05.19 | 12:49

Премиерката на Нов Зеланд се вери со водител на емисија за риболов

Премиерката на Нов Зеланд, Јасинда Ардерн се сврши за нејзиниот долгогодишен партнер, Кларк Гејфорд. Тој ја запросил за време на Велигденските празници, соопшти нејзиниот...