Ознака: преговори со ЕУ
Македонија 07.12.20 | 14:28

ЕУ бара да продолжиме со дијалогот со Грција

Евроамбасадорот во  Македонија Дејвид Гир, денеска на прес-конференција рече дека тоа што треба сега да се направи е да се усвои преговарачката рамка за земјава и да...

Македонија 30.11.20 | 14:49

Интервјуто на Заев не помогна: Бугарија потврди дека ќе стави вето за почеток на преговорите со Македонија

Повеќе високи дипломати од земји членки на ЕУ за МИА потврдија дека  Македонија речиси сигурно ќе биде блокирана од страна на Бугарија на следниот министерски совет...

Балкан 25.11.20 | 10:48

Не е само Бугарија: И други земји во ЕУ се противат Македонија да почне преговори

Заменикот министер за надворешни на Бугарија Георг Георгиев вели дека неговата земја не е единствениот стопер на Македонија во влезот кон ЕУ и оти и други земји како...

Свет 06.11.20 | 11:22

Германија денес очекува одговор од Бугарија за преговарачката рамка за Македонија

Амбасадорите на земјите-членки на Европската унија денес во Брисел треба да гласаат за конечниот германски предлог за преговарачка рамка за Македонија и Албанија,...

Македонија 23.09.20 | 10:59

Новиот евроамбасадор Гир не одговори дали само Бугарија има проблем за преговорите на Македонија со ЕУ

Новиот евроамбасадор во земјава Дејвид Гир денеска не сакаше директно да одговори на прашањето дали освен Бугарија и некои други земји-членки имаат забелешки на Преговарачката...

Балкан 09.06.20 | 14:48

Италија е задоволна што Македонија и Албанија ќе ги почнат преговорите со ЕУ

Од историско значење е одлуката на ЕУ за почеток на преговори соМакедонија и Албанија, рече министерот за надворешни работи на Италија Луиџи ди Маио по денешната средба...

Македонија 22.05.20 | 15:29

Иако беше најавено за во јуни: Oсмани очекува преговарачката рамка за ЕУ да биде донесена во октомври

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изјави оти нацртот за преговарачката рамка со ЕУ се очекува да го добиеме во јуни, додека од Брисел биле информирани...

Балкан 18.05.20 | 12:40

Србија уште не знае дали ќе преговара со ЕУ по старата или новата методологија

Србија нема донесено одлука дали процесот на придружување во Европската унија (ЕУ) ќе го продолжи според новата методологија, затоа што сè уште нема добиено јасен одговор...

Македонија 05.05.20 | 14:05

Димитров во јуни очекува рамка за преговори

Рано во јуни очекуваме да ја добиеме предлог преговарачката рамка и во зависност од корона кризата во период од неколку месеци таа да биде одобрена и да започнеме со...

Македонија 29.04.20 | 16:24

Датум не се споменува: EУ подготвува рамка за Македонија

Портпаролката на Европската Комисија задолжена за проширување, Ана Писонеро, за МИА вели дека очекувањата во Брисел се дека преговарачката рамка за Македонија...

Македонија 04.02.20 | 15:37

Четири главни столбови: Што содржи новата методологија за преговори

МИА дојде до нацрт-извештајот кој Европската Комисија треба да го усвои и објави утре напладне и со кој на земјите членки и на Европскиот Парламент им се нуди ревидирана...