Ознака: предвремени избори
Балкан 24.01.23 | 21:53

Политичката криза во Бугарија продолжува: Радев најави нови избори за 2 април

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, најави дека датумот на предвремените парламентарни избори ќе биде 2 април. Шефот на бугарската држава претходно го прифати вратениот...

Македонија 19.01.23 | 11:42

Мицкоски: Криминални групи под контрола на раководството на СДСМ и ДУИ вршат притисоци врз пратеници за да нема предвремени избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека групи под контрола на високото раководство на СДСМ и ДУИ, кои се дел од подземјето, вршат притисок врз пратеници...

Македонија 29.12.22 | 15:44

Мицкоски: Би било неодговорно на есен да има предвремени избори, февруари е последната можност

Втората половина на јануари и првата половина на февруари е последната можност за предвремени избори, смета лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, посочувајќи дека...

Македонија 28.12.22 | 12:46

Мицкоски: Очекувам предвремени избори на 14 или 21 мај следната година

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, на брифинг со новинарите, изјави дека очекува следната година да има предвремени избори. Мицкоски дури и посочи конкретни датуми – 14...

Македонија 25.12.22 | 16:56

Албанските партии спремни за протест: Касами бара предвремени избори до пролет за да гласаат за уставни измени

Лидерот на БЕСА, Билал Касами денеска на прес конференција побара предвремени парламентарни избори како компромис за поддршка за уставните измени за внесување на Бугарите...

Македонија 29.11.22 | 08:13

Oпозицијата бара брзи избори напролет, власта сака по секоја цена да го истурка мандатот до крај

Владејачките СДСМ и ДУИ и натаму се спротиставуваат на барањето на опозицијата за брзи избори на пролет и нова Влада што ќе се зафати со решавање на економската и енергетската...

Вести 28.11.22 | 14:44

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ да се зафати со работа во Скопје, избори ќе има во 2024 година

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ја повика опозициската ВМРО-ДПМНЕ да се зафати со работа во Скопје, повторувајќи дека парламентарни избори ќе има во 2024 година...

Македонија 20.11.22 | 17:02

Мицкоски: Нема промена на Уставот, да се формира техничка влада и да се распишат предвремени избори

ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи промена на Уставот и бара час поскоро да се формира техничка Влада и да се одржат предвремени парламентрани избори, порача лидерот на партијата...

Македонија 09.11.22 | 14:43

Мицкоски: Потребни се предвремени парламентарни избори за да се стави крај на криминалот, корупцијата, високата инфлација

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, при денешната негова посета во Зелениково укажа дека се потребни што побрзо предвремени парламентарни избори во држава ...

Македонија 31.10.22 | 14:23

За Ковачевски изборите во овој момент не биле приоритет

Премиерот Димитар Ковачевски на новинарско прашање да ја искоментира изјавата на лидерот на Демократски сојуз Павле Трајанов дека е за предвремени избори во април...

Македонија 24.09.22 | 11:01

СПМ: Итни и неодложни предвремени парламентарни избори за спас на државата

Социјалистичката партија на Македонија оценува дека наместо да се посвети на барање решенија и ресурси со кои ќе се надминат проблемите и ќе се заштити населението...

Колумни 24.08.22 | 17:58

Кога ловецот станува плен

Петар Поп Арсов Предвремени избори?! Тема која што постојано е присутна речиси цела година од локалните избори па навака. Нешто кое што е присутно како залепена сенка...

Македонија 04.08.22 | 12:12

СПМ: Предвремени избори се единствениот излез од кризата во која се наоѓа државата

Социјалистичката партија на Македонија следејќи ги обраќањата и изјавите на г-динот Ковачевски ја бележи како неодговорна неговата констатација за опозицијата и...

Македонија 25.06.22 | 21:18

И да добиеме ново „НЕ“ од ЕУ, ДУИ не е за предвремени парламентарни избори

Шефот на дипломатијата Бујар Османи вечерва во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 посочи дека и повторно да се добие нов негативен одговор од Европската Унија, сепак политичката...

Македонија 23.06.22 | 14:08

Села: Подготвени сме за избори

Првиот човек на Алијансата за Албанците, Зијадин Села денеска соопшти дека се избрани раководителите на ограноците на АА во 18 општини. Села рече дека со реформите во...

Македонија 31.05.22 | 21:55

Движење Беса: Предвремени парламентарни избори се вистинската опција

Централното раководство на Движењето БЕСА денеска го одржа првиот состанок на кој биле избрани партиските органи. Како што соопштуваат од партијата за потпретседатели...

Македонија 30.05.22 | 12:03

Пендаровски не е против предвремени избори, но прашува што тие ќе решат

– Предвремени избори може да направиме и утре, но што би решиле тие во однос на кризите со кои се соочуваме, оцени претседателот Стево Пендаровски, додавајќи дека се...

Македонија 27.05.22 | 22:47

Шест години се на власт, а постојано се соочуваме со кризи – затоа бараме предвремени избори!

Пред да ја започнеме оваа активна блокада, најавивме и пакет мерки, односно, побаравме и од СДСМ и од сите политички партии, да направиме и посебни работни тела, каде...

Македонија 19.05.22 | 23:37

Демири: Движењето БЕСА ќе ги искористи сите демократски механизми за предвремени избори

Движењето БЕСА, иако е за предвремени парламентарни избори, најавуваат став дека ќе ги поддржат сите предлози/закони кои се во интерес на граѓаните. Абдуш Демири во...

Македонија 10.05.22 | 21:25

Мицевски: Барањето за предвремени парламентарни избори е од граѓаните, бараат спас од оваа национална катастрофа

Има голем процент на разочарани граѓани кои што се разочарани токму од состојбата во која се наоѓаат. Во секојдневна комуникација сме со граѓаните и ги живеат овие тешки...