Ознака: предраг колувија
Балкан 22.09.22 | 10:28

Што договарале Рашковски и Колувија во кафеаната „Мрак“ во Ниш?

Телевизијата „Н1“ во својата репортажа од селото Росоман пишува за плантажите со марихуана, врските со контроверзниот српски бинзимен Предраг Колувија, средбите на...

Македонија 15.07.22 | 11:39

Наркокриминал или шпиунажа: Што бара генсек да се среќава со наркобос и шеф на воено разузнавање?

Во колумната „Кој го прати Рашковски во Ниш?“ за Дојче веле аналитичарот Арсим Зеколи пишува за тема која остана во сенка на македонско-бугарскиот спор. Според пишувањата...

Македонија 11.07.22 | 12:53

Рашковски во кафеана „Мрак“ во Ниш бил на средба со Предраг Колувија, кој имаше полиња со марихуана во Росоман

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, летото 2019, во Ниш бил на состанок заедно со Предраг Колувија, кому сега во Србија му се суди за нелегално...

Балкан 27.10.21 | 12:16

Братот на Вучиќ требало да биде уапсен по исказ на сомнителен бизнисмен кој во моментот кога бил уапсен тргнал да добие македонски дипломатски пасош

Српскиот претседател во период од неколку години бил прислушкуван точно 1882 пати. Како што откри самиот тој намерата била да се откријат негови сомнителни активности,...

Балкан 07.10.21 | 11:18

Нов скандал: Српски бизнисмен кој имал удел во компанија за марихуана блиска до Заеви требало да добие македонски дипломатски пасош

На повидок е нов скандал поврзан со производството на марихуана и односите меѓу Македонија и Србија. Предраг Колувија, контроверзен српски бизнисмен јавно објави дека...

Црна хроника 28.05.21 | 13:40

Братучедот на Рашковски Александар Пиперевалиев и ортакот на Вицето Горан Крстев партнери на Колувија во Македонија

Српското Јавно обвинителство за организиран криминал, како што дознава БИРН, во февруари годинава испратило барање за меѓународна правна помош до македонското Јавно...

Македонија 26.12.19 | 20:36

Дали врската на Заеви со наркобизнисменот од Србија оди преку плантажите на Вице?

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев на својот Фејсбук профил ги повика надлежните институции да реагираат и да го испитаат линкот на српскиот бизнисмен...

Економија 03.12.19 | 16:08

Кој ќе ги провери плантажите на српски магнат на марихуаната Колувија во државава?

Незаконско одгледување на марихуана е делото со кое српската држава го товари Предраг Колувија. За една година  заработил 3.2 милиони евра од марихуаната пронајдена...

Македонија 28.11.19 | 23:35

Соработник на бизнис-партнерот на Заеви: Газда на македонски фирми за канабис, уапсен за нелегално одгледување марихуана во Србија

Српскиот „крал“ на органската храна, Предраг Колувија, кој од неодамна влезе во бизнисот со одгледување марихуана за медицински потреби во Македонија, е уапсен во...