Ознака: предмети
Македонија 07.08.22 | 19:22

Од 1 септември второодделенците ќе учат за идентитети, во петто се спојуваат Историја и Општество

Од септември, во петто одделение се спојуваат предметите Историја и Општество, додека пак учениците од второ одделение ќе изучуваат родови, етнички и национални идентитети,...

Калеидоскоп 01.07.22 | 18:13

Сите ги чуваме и не знаеме дека се магнет за зло, беда и лоша карма!

Дали забележувате негативна енергија, нервоза и недостаток на хармонија во вашиот дом? За да владее само позитивна енергија во вашиот дом и семејство, која ќе придонесе...

Психологија 22.05.22 | 16:42

Овие предмети и навики го попречуваат протокот на позитивна енергија

За да владее само позитивна енергија во вашиот дом и семејство, која ќе придонесе за привлекување здравје, љубов и пари, внимавајте на предметите кои се првиот магнет...

Македонија 06.12.21 | 15:00

Судскиот совет на нозе по најавата за меѓународна експертиза: Да се почитуваат законите и судските одлуки

Судскиот совет нема информации како и со каква цел ќе се формира меѓународна комисија, но има право и обврска да укаже на доследно почитување на законите и на судските...

Македонија 04.02.21 | 11:57

Царовска: Образованата концепција нема никаква врска со надворешно-политички прашања

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, вели дека концепцијата за основно образование предвидува интегрирање преку наставни содржини, а не укинување предмети. Во...

Македонија 17.12.20 | 09:01

СОНК: Да не се брза и спојувањето предмети, а најважно е ни еден наставник да не остане без работа

Синдикатот за образование и наука, СОНК, апелира Министерството за образование и наука да не брза со спроведувањето на планот за спојување предмети. Пред тоа предлагаат...

Македонија 14.09.20 | 17:21

Продолжува анти-корупциската политика и следење на нејзината ефективност

Министерството за правда, во рамки на Работната група за преглед и ажурирање на методологијата за релевантен статистички систем за мониторинг на анти-корупциската...

Црна хроника 04.09.20 | 13:51

Апелација делумно ја прифати жалбата на Зоран Милески – Кичеец, повторно ќе се рагледува запленувањето на имот

Апелацискиот суд Скопје делумно ги уважи жалбите на осуденито во случајот „Рекет“, Зоран Милески – Кичеец, на начин што ја потврди првостепената пресуда, по однос...

Економија 19.07.20 | 19:15

Предметите за приватизација од 2018, 2019 и 2020 можат да се проверат на privatizacija.finance.gov.mk

Сите предмети поднесени за приватизација на градежно земјиште во државна сопственост во 2018, 2019, 2020 граѓаните можат да ги следат до која фаза на решавање се на порталот...

Македонија 17.03.20 | 13:55

Ова е списокот на Судскиот совет за итни предмети по кои ќе се постапува

Судскиот совет го објави списокот на предмети по кои треба итно да се постапува. Претседателите на судовите и судиите да ги менаџираат судските предмети согласно со...

Македонија 15.03.20 | 12:47

Приоритет за обвинителите ќе бидат пријавите поврзани со коронавирусот

Јавното обвинителство донело задолжително упатство за постапување на јавните обвинителства, а во врска со новоностанатата состојба со коронавирсуот во земјава. Приоритет...

Македонија 20.09.19 | 13:34

Јовески презел 171 предмети од СЈО

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ова обвинителство за МИА. Јавното обвинителство...

Македонија 13.09.19 | 16:54

ЈО ги презеде предметите од СЈО

Јавното обвинителство на Република Македонија ги презеде предметите од Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината...

Македонија 11.09.19 | 20:32

Утре ќе се знае како СЈО ќе постапува по барањето за преземање на предметите

СЈО претпладнево го доби дописот, што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески за префрлање на предметите. Како што потврдија за МИА од Специјалното...

Македонија 10.09.19 | 21:08

Заев: Потребни се гаранции за предметите отворени од СЈО

Потребно е да се обезбедат гаранции за предметите отворени од СЈО, бидејќи мораме да бидеме одговорни кон граѓаните и кон државата. Правосудството веќе прави чекори...