Ознака: предмет
Црна хроника 09.02.21 | 15:43

Детали за скандалот: Обвинителството оформи предмет за невработената лекарка која што изврши царски рез во Битола

Основното јавно обвинителство Битола оформи предмет по добиена анонимна пријава на 12 јануари 2021 година, а во врска со постапување на лекари специјалисти – гинеколози...

Македонија 22.12.20 | 21:40

Историјата не се укинува: Да се спроведе исцрпна јавна расправа

Да се спроведе исцрпна јавна расправа со активно учество на Министерството за образование и наука и на Бирото за развој на образованието, и низ максимално инклузивен...

Македонија 16.12.20 | 13:08

Царовска за укинувањето на предметите: Нема да се укинат, ќе се интегрираат

Новиот концепт на основно образование, кој ќе вклучи спојување на повеќе предмети во еден, како што се историја и географија, или биологија и хемија, е со цел децата...

Македонија 16.12.20 | 10:16

Се укинува предметот Историја: Царовска прави скандалозна реформа на образованието

Професорката Симона Груевска Маџоска, од Институт за македонски јазик, реагира во врска со презентација на Министерството за образование и Бирото за развој на образованието...

Македонија 22.06.20 | 14:00

Антикорупциска отвора случај за Горјан Тозија – делел пари без банкарски гаранции

Aнтикорупциската комисија има отворено предмет за работата на директорот на Агенцијата за филм Горјан Тозија, потврди за САКАМДАКАЖАМ.МК претседателката на Комисијата,...

Црна хроника 02.04.20 | 13:01

OЈO oтвори предмет за насилниците од Штип

Основното јавно обвинителство во Штип, како што соопштија, отворило предмет по допрен глас откако на социјалните мрежи и медиумите беа објавени видео записи во кои...

Македонија 15.11.19 | 12:01

Антикорупциска отвори постапка против Анѓушев

Државната корупција за спречување на корупцијата (ДКСК) изгласа иницијатива до претседателот на владата за поведување постапка против лице кое учествувало во расправа...

Македонија 18.09.19 | 12:33

Обвинителството отвори предмет за Рашковски за спорниот тендер за радарски систем

Отворен предмет и се постапува во врска со случајот со спорниот тендер за набавка на радарски систем, соопшти денеска Oбвинителството за гонење организиран криминал...