Ознака: предлог-буџет
Економија 14.12.22 | 21:23

Владата го утврди дополнетиот Предлог-буџет за 2023 година

Владата на денешната 109-та седница го утврди дополнетиот Предлог на Буџетот на Република Македонија за 2023 година. Дополнетиот Предлог на Буџетот претставува нов интегрален...

Економија 09.12.22 | 15:20

Одбиени уште 26 амандмани на Предлог-буџетот за 2023 година

Собраниската Комисија за финансирање и буџет во рамките на денешната амандманска расправа за Предлог-буџетот за 2023 година разгледа вкупно 26 амандмани од кои два беа...

Македонија 23.11.22 | 18:31

Заврши првиот ден од комисиската расправа по Предлог-буџетот за 2023 година

Собраниската Комисија за финансирање и буџет доцна попладнево ја заврши денешната расправа за Предлог-буџетот за 2023 година, а продолжението на 52-та седница е закажано...

Економија 31.08.22 | 16:51

Предлог буџетот на Собранието за 2023 година утврден на 574 милиони денари

Буџетскиот совет на Собранието на денешната седница го утврди Предлог буџетот на Собранието за 2023 година во износ од 574 милини денари, со оценка дека тоа е во согласност...

Економија 05.12.21 | 08:36

Дополнетиот Предлог-буџет за 2022 година на усвојување во Собранието

Предлог-буџетот за 2022 година по дополнувањата од Владата направени врз основа на амандманската расправа во собраниските комисии, се враќа пред пратениците во Собранието. Откако...

Македонија 25.11.21 | 12:50

Утре завршува комисиската општа расправа за буџетот за 2022, амандманите ќе се разгледуваат од сабота

Собраниската Комисија за финансирање и буџет утре ќе го одржи последниот ден од општата расправа за Предлог- Буџетот за следната година, а во сабота ќе ја почне амандманската...

Економија 21.11.21 | 14:07

Бочварски: Преку 91% од Буџетот на Министерството е наменет за капитални проекти

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, го презентираше предлог Буџетот на Министерството за транспорт и врски за 2022 година. Предлог Буџетот е проектиран...

Економија 19.11.21 | 10:50

Заев: Со Предлог-буџетот за 2022 ќе има пари за инфраструктурни проекти

Повисоки стапки на економски раст и подобар квалитет на живот за граѓаните се во фокус на оваа Влада. Во тој правец е димензиониран и Предлог-буџетот за 2022 година, наведува...

Македонија 01.12.20 | 13:02

ВМРО-ДПМНЕ предлага бесплатни тестови за ковид за сите граѓани

И покрај високите задолжувања буџетот на Министерството за здравство за 2021 година ќе биде помал за 4,68%, реагира пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција...

Економија 11.11.20 | 15:48

Ќе се кратат неприоритетите и несуштински трошоци во државниот буџет, мерки и за капиталните инвестиции

Намалување и реструктуирање на буџетските расходи во следната година ќе се спроведе преку кратење на неприоритетните и несуштинските трошоци, како и поголема поддршка...

Македонија 17.12.19 | 22:22

Со амандман на СДСМ СЈО престанува да постои уште пред да престане да постои

Со амандман на пратеник од СДСМ парите за Специјалното јавно обвинителство (СЈО) се избришани од предлог-буџетот. Сите предвидени средства во септември во првиот текст...

Економија 17.12.19 | 08:34

Буџетот за 2020 пред пратениците, до петок треба да биде усвоен

Собранието ја почна расправата по Дополнетиот предлог-буџет за 2020 година. Дополнетиот предлог ги содржи 12-те прифатени амандмани во текот на расправата во Комисијата...

Економија 18.12.18 | 08:52

Дополнетиот предлог-буџет за 2019 пред пратениците

Пратениците во Собранието денеска на 71. седница ќе расправаат за дополнетиот предлог Буџет на Република Македонија за 2019 година во второ читање. Вкупните приходи на...