Ознака: предизборен поткуп
Македонија 14.08.21 | 12:53

Нема дилема: Бонусите за административците се директна предизборна корупција

На само два месеци пред локалните избори, Владата донесе уредба со која дел буџетски корисници ќе земат додаток на плата во висина до 30 отсто од износот на основната...

Македонија 30.07.21 | 12:36

Се погоди денот за решавање на децениските проблеми: 2,5 милиони евра од Сорос за Ромите во пресрет на локалните избори

Децениските проблеми на Ромите ќе се решаваат со пари на Сорос и тоа во пресрет на локалните избори. За оваа цел се издвоени 2,5 милиони евра, кои треба да бидат преточени...

Економија 06.07.21 | 08:34

Предизборниот поткуп граѓаните ќе го платат со еколошкатa такса

Власта со ребалансот повторно предлага огромен буџет во кој единствените приходи кои што ќе се остварат ќе бидат преку поскапувања како што е еколошката такса или заради...

Македонија 03.06.21 | 11:10

Предизборно се вработуваат 15 нови лица во превработената општина Охрид

Општина Охрид важи за една од институциите каде има голема превработеност, но тоа не го спречува градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески да ги вдоми партиските...

Македонија 02.11.20 | 21:23

Мицкоски: Зошто заемот од Светска банка кој го збори Филипче, не го потпиша министерката Ангеловска

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување на ТВ Клан, му одговори на министерот Венко Филипче за обвинувањата за непотпишаниот заем од Светска...

Македонија 25.08.20 | 12:56

Човекот кој го спроведе најголемиот поткуп не може да биде вицепремиер за борба против корупција

Љупчо Николовски е човекот од позадина на Зоран Заев, генерален секретар на СДСМ, кој ги организирал сите изборни нерегуларности и целиот партиски поткуп, тој не е лицето...

Црна хроника 14.07.20 | 13:20

Притвор за градоначалник од југоисточна Македонија за предизборен поткуп

Полицијата трага по градоначалник од југоисточна Македонија и по уште едно лице  поради давање на предизборен поткуп. Оваа општина се наоѓа во четвртата изборна единица. Јавен...

Македонија 14.07.20 | 11:35

Изборен поткуп во Велес: Приматели на социјална помош добиваат уште по 2.000 денари на домашна адреса

Класичен изборен поткуп се случувал утринава во Велес и околината. Читатели на „Република“ ни јавија дека на приматели на социјална помош денеска по пошта им биле...

Македонија 12.07.20 | 23:17

Градоначалникот на Дојран купувал гласови, граѓани го пријавиле

Градоначалникот на Дојран Анго Ангов се обидел да купува гласови за СДСМ, по што луѓето врз кои се обидел да влијае го пријавиле во полиција. Од МВР за настанот велат...

Македонија 10.07.20 | 14:02

За Петровска спречениот поткуп од СДСМ е „очајнички потег“

За дополнителниот заменик министер разоткривање на шема за потенцијален поткуп на гласачи од страна на СДСМ е „очајнички потег“, вели Богдан Илиевски, коментирајќи...

Македонија 10.07.20 | 11:56

Им ветил отпис на долг доколку гласаат за СДСМ: Штипјанец фатен во поткуп и со стотина лични карти

Од страна на Отсекот за економски криминал при Секторот за внатрешни работи Штип во текот на вчерашниот ден беа преземени мерки и активности за расчистување на кривично...

Македонија 27.06.20 | 17:05

Чулев: Имаме информации дека криминални структури ќе вршат поткуп и притисок врз гласачи

Министерството за внатрешни работи има информации дека одредени криминални структури ќе бидат искористени за вршење поткуп и притисок врз гласачите, посочи министерот...

Македонија 19.06.20 | 11:33

Затвор ли е, штаб на СДСМ ли е: Затвореници со поздрав до Заев, Спасовски, Вице брат ми, Шекеринска, но и Јане Тица

Скандалозно видео доаѓа од затворот Идризово. Група затвореници, во најголем број Роми, држат „прес-конференција“, која повеќе личи на масонски обред за иницијација....

Македонија 17.06.20 | 14:13

Василевска: СДСМ со народни пари преку АМС и НВО прави поткуп пред избори

На само месец дена пред избори, Владата која пред недела дена даде половина милиони евра на НВО секторот директно, сега преку АМС издвојува по 300.000 денари за НВО. Агенцијата...

Македонија 08.06.20 | 11:53

Поткуп и во Битола, и тоа за време на полициски час

После Струмица кај Заеви, Куманово кај Оливер, следна е Битола за поткуп, велат од „Следиме“ кои објавија видео како вчеравечер се делат хуманитарни пакети на социјално...

Македонија 02.06.20 | 10:37

Здружението во кое донираа Заеви сега дели пакети по затворите

Граѓанското здружение „Сите заедно можеме“, во кое како донатори се јавуваат и семејството Заеви, сега почна со реализација на, како што велат, хумана помош за граѓаните...

Скопје 27.05.20 | 21:37

Тројца сметководители, а само еден ветеринар се вработуваат предизборно во „Лајка“!?

Пандемиjата била пречка за реконструција на стационарот „Лајка“, но не е пречка за вработувања тројца сметководители и само еден ветеринар, како што дознава „Алфа“. Според...

Македонија 24.05.20 | 15:22

Костадинов: Институциите нека го истражат случајот, слободно нека се истера работата до крај

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов реагира на обвинувањата на Ели Панова од ВМРО-ДПМНЕ која на прес-конференција обвини дека власта дели хуманитарни пакети во...