Ознака: предизборен поткуп
Македонија 29.10.21 | 14:51

Со шлепери огревно дрво, цигари и сокови се врши поткуп во Битола

Со шлепери огревно дрво, камиони сокови и цигари се врши поткуп во населбата Баир во Битола, пренесува екипата на „Инфомакс“ од терен. Неколку камиони полни со огревно...

Македонија 29.10.21 | 13:42

Ковачки: Луѓе од СДСМ ни потврдија дека власта има план за полнење на кутии во Битола и Сарај и поткуп во повеќе општини

Власта е во паника, исто како и во првиот круг кога катастрофално изгуби, така и за вториот круг има ангажирано лица за поткуп на гласачите, предупреди на денешната прес-конференција...

Твитови 21.10.21 | 14:15

Делеле поткуп со поминат рок…

Ова се артиклите со поминат рок што сдс како поткуп ги делеше на Кале кај ромите. pic.twitter.com/5y8fSbuBtf — 👌КАуркаТА👌 (@Kaurkata903) October 21, 2021

Скопје 21.10.21 | 13:27

Kласичен поткуп: Паркингот кај Градска се асфалтира дури денес

Работници утрово го асфалтираат паркингот кај старата Градска болница во Центар, сега ЈЗУ Универзитетска клиника за хируршки болести „Свети Наум Охридски“. Симптоматично...

Црна хроника 16.10.21 | 19:56

Кривична пријава за поткуп за гласови во Делчево

Во Полициската станица во Делчево на информативен разговор е повикан 35-годишниот  Н.С. од Делчево поради основано сомнение за давање поткуп во врска со локалните...

Македонија 16.10.21 | 11:27

Новинарска екипа нападната пред изборен штаб, наместо напаѓачите полицијата ги приведе нив

Новинарската екипа на „Инфомакс“, новинарот Милош Милошовски и снимателот Иван Ниневски вчеравчер за време на известувањето од изборниот молк, се нападнати од група...

Црна хроника 15.10.21 | 21:43

Поведена постапка против подмитувачот од Лозово

Основното јавно обвинителство Свети Николе поведе постапка против едно лице за кое постои сомневање дека сторило продолжено кривичното дело „поткуп при избори и гласање“....

Црна хроника 15.10.21 | 20:11

За поткуп приведен маж од Лозово, нудел пари за гласови на изборите

Полициски службеници од ОВР Свети Николе, денеска во 17.30 часот го приведоа Б.А.(50) од с. Милино, Општина Лозово, по претходно добиени оперативни сознанија дека врши поткуп...

Македонија 15.10.21 | 16:22

Сегашни и поранешни функционери на СДСМ меѓу имињата за кои ВМРО-ДПМНЕ објави дека вршат поткуп

Социјалдемократскиот сојуз, исплашени од поразот кој ги чека тргнаа во својата добро позната тактика – поткуп и уцени! Согласно информациите со кои располагаме, имаме...

Македонија 15.10.21 | 14:17

Героски предупредува дека власта врши тежок поткуп во градовите и селата

Новинарот Бранко Героски во последната колумна објавена на Плусинфо ппредупредува дека во селата и градовите има сериозни обиди за поткуп на гласачи. Неговата колумна...

Македонија 14.10.21 | 09:50

Заев 4 дена пред избори подели поткуп на 160 фирми, а Кондовски во Битола разнесува црни вреќи

Заев на 4 дена пред избори дели поткуп на 160 фирми, а Кондовски во Битола разнесува црни вреќи, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Вчера на седница на влада се изгласа поткуп за 160...

Македонија 13.10.21 | 13:16

Мисајловски: Заев врши поткуп и кривично дело, на четири дена пред избори гласа финансиска помош за 159 фирми

Во моментот Зоран Заев одржува седница на влада, за одобрување средства за поткуп на фирми. Заев спротивно на Изборниот законик денес на дневен ред на владата ставил...

Скопје 13.10.21 | 09:51

Ни смртта не е оправдување: Директорката на Центарот за социјални работи принудува вработени да прават гужва на митинзите на Шилегов

Не случајно се вработува администрација пред изборите. Овие вибер пораки се уште еден доказ за тоа како функционира репресивниот режим на Зоран Заев и Петре Шилегов. „Присуството...

Македонија 12.10.21 | 23:45

Мицкоски: Ако се толку сигурни дека победуваат, зошто поткупуваат?

„На терен се случува брутален поткуп еднаков на тој минатата година. Еве денеска можам да кажам во вашата емисија како партија реагираме, брутално двајца советници...

Македонија 12.10.21 | 21:54

Нашата кампања е со проекти и иднина, а на опонентот со притисоци и уцени и поткуп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во гостување на ТВ21 посочи дека нивната кампања е проследена со проекти и иднина, додека пак на опонентот со притисоци,...

Твитови 12.10.21 | 20:51

Еве колку вреди глас во Македонија

Еве колку вреди глас во Македонија pic.twitter.com/aDK9q0OqX0 — Кичеецот (@unitedforever08) October 12, 2021 Што носат ноќе овие по куќи? „Најдоброто за Битола“ во ноќна мисија на поткуп во ромска...

Македонија 12.10.21 | 14:50

Димитриевски: Снимката е монтирана, ќе поднесеме пријава за обид на изнуда на средства од кандидат

Листата на Наше Куманово на актуелниот градоначалник на Куманово Максим Димитриевски обвини дека не престануваат притисоците, заканите и уцените на активисти и симпатизери...

Твитови 11.10.21 | 22:50

Што носат ноќе овие по куќи? „Најдоброто за Битола“ во ноќна мисија на поткуп во ромска населба

Едно од 10-тината возила на Стентонот во Битола со слоганот “Најдоброто за Битола” во ноќна мисија на ПОТКУП во Баиро. Братми @o_spasovski шо прајш, како си? Што носат...

Економија 02.10.21 | 09:25

Разбирам дека е предизборие и требаaт гласови од административците, ама ова е дискриминација кон мнозинството граѓани

Здружението „Гласен Текстилец“-Штип најостро реагира на новиот предлог Закон за административни службеници на Министерството за информатичко општество и администрација...

Македонија 01.10.21 | 17:48

Героски за работното време на административците: Класичен предизборен поткуп!

Класичен предизборен поткуп, го нарекува уредникот Бранко Героски предлог-законот за скрантеното работно време на администрацијата во петок, за кој премиерот Зоран...