Ознака: предавање
Култура 21.02.20 | 12:26

Предавање за психологијата на византиската икона низ делата на руските зографи

Предавање „Психологија на византиската икона низ делата на руските зографи“ ќе биде одржано вечер во организација на Рускиот центар при Универзитетот „Св.Кирил и...

Култура 18.12.19 | 09:26

Со предавањето на Бранислав Димитријевиќ завршува КРИК 04

На 18. декември (среда), со почеток во 19 часот, во Даут Пашин амам, завршува годинешната програма на КРИК 04 – Човек без својства политики на маргините , со предавањето на...

Култура 09.12.19 | 16:05

Предавање на Лорен Андрес во МСУ на тема „Градовите и привремениот урбанизам“

Денеска, во 18.30 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје предавање ќе одржи Лорен Андрес, професорка по Урбани студии на Универзитетот во Лондон (UCL University College...

Култура 28.11.19 | 12:37

Познатиот Борис Буден на КРИК – фестивалот со предавање на тема „Нација без својства“

Во рамки на годинашното четврто издание на КРИК – фестивал за критичка култура во организација на Контрапункт, во петок (29 ноември) предавање на тема „Нација без својства“...

Култура 16.10.19 | 09:07

Предавање на Рубенс Корубин во Чифте амам

Рубенс Корубин кој неодамна ги претстави своите најнови дела на изложбата под наслов „Атеље, радоста на сликањето“, во Чифте амам, на 16-ти октомври (среда) во 10.00...

Култура 07.10.19 | 10:52

Вечерва во Музејот на современата уметност во Скопје предавање на Марк Басин

Вечерва со почеток во 19 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје, предавање ќе одржи Марк Басин, професор на Универзитетот „Содерторн“ во Стокхолм и визитинг...

Култура 30.09.19 | 14:05

„Политичко времено специфично“ – предавање на Тања Бругуера во МСУ

„Политичко времено специфично“ е насловот на предавањето што ќе го одржи светски позната уметница Тања Бругуера во Музејот на современата уметност во Скопје на 2 октомври...

Твитови 13.09.19 | 13:53

Мицковски: Петок 13 е лош ден за предавање на предметите од СЈО во ЈО


Култура 07.06.19 | 11:15

Џијан Емин ќе предава на работилницата на „Охридско лето“ на тема „Музиката денес“

„Охридско лето“ и генералниот спонзор на оваа наша најзначајна музичко-сценска манифестација, Македонски Телеком, на 11. јуни со почеток од 18 30 часот во катедралната...

Кариера 09.05.19 | 15:05

Предавање и кафе со Кристина Форстер во „Јавна соба“

Human Centred Design и Responsible Communication се следните нивоа за контент маркетингот, како тема на која ќе предава Кристина Форстер на настанот кафе со експерт, кој ќе се одржи на 10-ти...

Кариера 02.05.19 | 09:23

Кафе со експерт во „Јавна соба“

Триесет совети како да прераснете од стартап во компанија која ќе доживее експанзија е темата на која Rishi Chowdhury ќе говори на настанот кафе со експерт кој ќе се одржи на...

Култура 11.04.19 | 13:52

Јан Папелбаум, еден од најзначајните театарски сценографи има предавање и работилница во МСУ

Германскиот сценограф Јан Папелбаум, утре, (12 април), во Музеј на современата уметност ќе одржи предавање на тема The Modern on Stage (The Dream of the House) – Модерното на сцена (Сонот...

Култура 27.03.19 | 11:48

Предавање на Зденка Бадовинац во МСУ

Утре со почеток во 20.00 часот во Музејот на современата уметност – Скопје ќе одржи предавање светски познатата кураторка, Зденка Бадовинац, кураторка и директорка на...

Калеидоскоп 12.02.19 | 11:52

Кафе со експертот: Предавање на Роланд Симон за маркетинг обучувачи

Брендинг е главната тема на настанот Кафе со експертот на кој #SwissEP претприемачот Роланд Симон за сите заинтересирани ќе одржи предавање во Јавна Соба на 13-ти февруари,...