Ознака: Пред дождот
Култура 19.12.19 | 12:35

За мене „Пред дождот“ беше спас, рече Раде Шербеџија на одбележувањето на 25 години од филмот

„Пред дождот“ за мене беше спас. Јас тогаш живеев во Лондон и кога се запознавме, после кастингот кога ја добив улогата, Милчо ми рече дека ја пишувал токму за мене. Го...

Култура 18.12.19 | 15:57

Манчевски влегува во редот на комплексни филмски уметници, рече академик Фити на одбележувањето на 25 години од „Пред дождот“

Денеска во Македонската академија на науките и уметностите, а во организација на Кинотеката на Република Македонија, со поддршка на Вардар филм, беа одбележани...

Култура 18.12.19 | 10:31

МАНУ и Кинотека ќе одбележат 25 години од премиерата на „Пред дождот“, доаѓа и Раде Шербеџија за јубилејот

Македонската академија на науките и уметностите и Кинотеката со поддршка на „Вардар филм“ денеска со два настана ќе ја одбележат 25-годишнината од премиерата на „Пред...

Култура 17.12.19 | 09:40

Одбележување на 25 години од премиерата на филмот „Пред дождот“ на Милчо Манчевски

Кинотеката на Македонија и Македонската академија на науките и уметностите со поддршка на Вардар филм ја одбележуваат 25-годишнината од премиерата на ПРЕД ДОЖДОТ –...

Култура 02.09.19 | 13:47

25 години од премиерното прикажување на „Пред дождот“ од Манчевски во Венеција

На 1 септември годинава се навршија 25 години од премиерното прикажување на дебитантскиот филм ПРЕД ДОЖДОТ на Милчо Манчевски на Филмскиот фестивал во Венеција (La Biennale...