Ознака: празници
Сервиси 19.10.20 | 15:20

Ова се неработните денови за 2021 година

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07), Министерството за труд и социјлана политика го објави календарот на неработни...

Калеидоскоп 28.08.20 | 15:32

До крајот на годината уште четири неработни денови, два се споени викенда, а два неработни денови се во вторник

Денеска е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед, а воедно ова е и последниот празник за верниците од православна вероисповед. До крајот на годината...

Сервиси 11.04.20 | 08:28

Денеска е најубавиот празник пред Велигден, ќе го поминеме дома

Денеска е Лазарова сабота, еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус. Лазарова сабота е променлив празник и секогаш се паѓа еден ден пред Цветници,...

Сервиси 23.02.20 | 19:30

Доаѓа големиот празник- ова сите верници треба да го направат за радост и среќа во домот!

Прочка претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Очигледно е дека проштевањето е обичај востановен под влијание...

Калеидоскоп 12.01.20 | 08:53

На Бадник му се појавил крвав крст на челото: Ненад на најголемите православни христијански празници има ваков белег

Ненад Пауновиќ од Панчево, Србија, тврди дека за време на големите православни празници на челото му се појавува крст кој крвари, а и лекарите и свештениците не знаат...

Интима 06.01.20 | 23:08

Колку секс е потребен да се согорат „празничните“ калории

Руска салата, кифлички, сарма… кој може да одолее?! Но проблемот настанува кога ќе застанеме на вагата и ќе видиме колку сме се здебелиле. Се знае дека најефикасен метод...

Интима 06.01.20 | 22:42

Дали се верските празници вистинско време за секс?

Научниците од Универзитетот во Индијана и португалскиот иститут „Гулбенкиан де сиенсија“ докажаа дека сексуалниот живот на луѓето се одвива во циклуси кои се поврзани...

Балкан 30.12.19 | 10:19

По повод празниците албански емигранти од Грција и Италија масовно прстигнаа во родниот крај

Најмалку 250.000 лица и 70.000 возила влегле во Албанија во текот на изминатата недела преку граничните премини Капштица и Какавија, на албанско – грчката граница. Станува...

Интима 29.12.19 | 21:25

Што да направите за вашата врска да ги преживее празниците?

Празниците може да бидат многу стресен период затоа што сакаме сè да биде точно онака како што сме си замислиле. Си ветивте себеси дека оваа година празниците ќе бидат...

Здравје 18.12.19 | 10:32

Експертите предупредуваат: Овие два алкохола не треба да се мешаат

Човекот најбргу се опива од портвајн и шери, тврди професорот од Универзитетот на Брајтон во Велика Британија, Хал Сосабовски. Во интервју за радио Би-би-си тој истакна...

Кујнски тефтер 16.12.19 | 23:30

Како да се храните за време на празниците?

Иако сите со нетрпение ги очекуваме празниците, тие знаат да бидат голема пречка на патот кон остварување на нашите фитнес цели, па дури и да нè вратат некој чекор поназад....

Калеидоскоп 11.12.19 | 15:06

Се ближи празникот Света Варвара, заштитничка на жените и децата

Еден од поголемите празници што нашиот народ ги празнува со домашни служби е и празникот на светата великомаченица Варвара. Повеќе села и топоними низ цела Македонија...

Калеидоскоп 05.12.19 | 18:06

Доставувач заиграл од среќа кога видел што го чека пред вратата на една куќа…

Сезoната на празници е пред нас, а благодарение на интернетот, купувањето на божиќните подароци стана многу полесно отколку претхоно. За жал, тоа воедно е и сезона на...

Сервиси 15.11.19 | 09:51

Ќе имаме споени викенди, објавена листата со неработни денови во 2020

Велигден се паѓа на 20-ти април, Нова година е во среда, а Божик во вторник. Вака изгледа програмата на неработни денови за 2020 година. Согласно со Законот за празниците...

Калеидоскоп 06.10.19 | 16:13

Денеска е зачнување на свети Јован Крстител и Собор на сите македонски светители

Вo oвoј дeн сe прoславува милoста, чудoтo и мудрoста Бoжја; милoста – кoн пoбoжнитe и правeднитe рoдитeли на св. Јoван, старeцoт Захарија и старицата Eлисавeта, кoи цeлиoт живoт сакалe...

Кариера 22.09.19 | 09:42

Работењето во викенд убива

Одењето на работа за време на викендите за никого не е среќна опција. Истражувачите од УКЛА и Кралскиот универзитетет во Лондон дошле до заклучок дека работата за викенди...

Калеидоскоп 05.09.19 | 19:03

Неработните денови до крајот на годината се бројат на прсти, еве што ни следува

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно Законот за празниците, 8 Септември (недела), Денот на независноста, односно 9 септември (понеделник)...

Македонија 08.07.19 | 11:22

Се воведуваат 10 нови празници, предлог-законот пред пратениците

Десет нови празници за заедниците кои во Преамбулата на Уставот се наведени како „други“, ќе се воведат во земјава, а предлог-законот за празници, денеска е пред пратениците...

Македонија 16.01.19 | 12:56

Седумчасовен работен ден и прогласување на 2 јануари и 2 мај за празници

Иницијатива за прогласување на 2 јануари и 2 мај за неработни денови, како и воведување на седумчасовен работен ден, ќе поднесе до Владата на Република Македонија Синдикатот...

Здравје 07.01.19 | 22:24

Овие пијалоци ќе му годат на вашиот организам после празничното прејадување

Сите докотори советуваат да внесувате најмалку два литра течности дневно. Но, одделни пијалоци освен што го хидрираат организмот, благопријатно влијаат на организмот...