Ознака: празници
Сервиси 14.01.21 | 08:55

Tри празници во еден ден, ова се обичаите кои е убаво да се испочитуваат денеска

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар христијанските верници празнуваат три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна...

Естрада 13.01.21 | 10:45

Сандра Африка испрати празнична честитка во фустан кој многу открива

Српската пејачка Сандра Африка повторно успеа да ги остави без здив своите фанови на социјалните мрежи. Сандра објави честитка за празниците, а на снимката доминираше...

Здравје 07.01.21 | 14:53

Што да се напиете утре, по денови обилни празнични ручеци и вечери

Сите докотори советуваат да внесувате најмалку два литра течности дневно. Но, одделни пијалоци освен што го хидрираат организмот, благопријатно влијаат на организмот...

Сервиси 06.01.21 | 15:23

Во 2021 пет продолжени викенди

Во 2021 година македонските граѓани ќе имаат пет продолжени викенди. Од вкупно 11 неработни денови за сите граѓани, пет се поврзуваат со викендот, за разлика од 2020, кога...

Калеидоскоп 06.01.21 | 13:50

Празничната храна е опасна за милениците

Голем дел од нас за празниците подготвуваме специјална богата трпеза и сервираме калорични специјалитети и пијалоци кои ги одбегнуваме во секојдневната исхрана од...

Македонија 31.12.20 | 10:51

Мицкоски: 2021 ќе биде година на промени

Потребни се промени и промените ќе дојдат во годината што следи, силата е во народот, порача Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ во последното обраќање до јавноста...

Свет 25.12.20 | 13:15

Без пеење и здравици, размена на подароци без никаков контакт: Италијанците со еден куп правила за Божиќ и Нова година

Италија од денес е ставена во црвена зона. Владата одлучи да ја затвори земјата за време на Божиќните и новогодишните празници, односно од 24 до 27 декември, од 31 декември...

Вести 24.12.20 | 10:27

Ни „пропаѓаат“ два празници во сабота, неколку продолжени викенди: Ова се неработните денови за 2021 година

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07), Министерството за труд и социјлана политика го објави календарот на неработни...

Балкан 24.12.20 | 09:36

Црна Гора го укинува полицискиот час за време на празниците

Министерството за здравство на Црна Гора донесе одлука за укинување на полицискиот час од 22 до 5 часот наутро, за време на претстојните Божиќни и новогодишни празници. Со...

Свет 19.12.20 | 19:41

Италија целосно се затвора за празниците

Италија ќе воведе национална блокада за време на божиќните и новогодишни празници, рече премиерот Џузепе Конте. Според новите регулативи, сите продавници кои не продаваат...

Македонија 15.12.20 | 17:50

Заев: Граѓаните може да патуваат за празниците, но во круг на семејството, на фукционерите им укажав да бидат за пример

Премиерот Зоран Заев, на прес-конференција на којашто информира дека Владата ги усвоила предложените мерки од Комисијата за заразни болести, изјави дека новогодишната...

Македонија 14.12.20 | 09:29

Денеска ќе се расправа дали ќе има мерки за празниците

Комисијата за заразни болести денеска се очекува да расправа дали за празниците ќе бидат воведени нови рестриктивни мерки и промени во однос на работата на угостителските...

Македонија 08.12.20 | 13:23

Дополнителни мерки за време на празниците: Собирите за време на новогодишните празници се огромен ризик да се појават мини кластери

Филипче најави дека на некој од следните состаноци на Комисијата за заразни болести ќе се дискутира за работното време на угостителските објекти за време на празниците. Сакам...

Свет 03.12.20 | 12:29

Да не се оди за празниците кај пријатели, роднини, соседи… : Италија ги заострува мерките пред Божиќ

Италијанската влада објави дека воведува забрана за патување за време на новогодишните празници, со цел да се обиде да спречи ширење на коронави русот низ земјата. Новите...

Сервиси 19.10.20 | 15:20

Ова се неработните денови за 2021 година

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07), Министерството за труд и социјлана политика го објави календарот на неработни...

Калеидоскоп 28.08.20 | 15:32

До крајот на годината уште четири неработни денови, два се споени викенда, а два неработни денови се во вторник

Денеска е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед, а воедно ова е и последниот празник за верниците од православна вероисповед. До крајот на годината...

Сервиси 11.04.20 | 08:28

Денеска е најубавиот празник пред Велигден, ќе го поминеме дома

Денеска е Лазарова сабота, еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус. Лазарова сабота е променлив празник и секогаш се паѓа еден ден пред Цветници,...

Сервиси 23.02.20 | 19:30

Доаѓа големиот празник- ова сите верници треба да го направат за радост и среќа во домот!

Прочка претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Очигледно е дека проштевањето е обичај востановен под влијание...

Калеидоскоп 12.01.20 | 08:53

На Бадник му се појавил крвав крст на челото: Ненад на најголемите православни христијански празници има ваков белег

Ненад Пауновиќ од Панчево, Србија, тврди дека за време на големите православни празници на челото му се појавува крст кој крвари, а и лекарите и свештениците не знаат...

Интима 06.01.20 | 23:08

Колку секс е потребен да се согорат „празничните“ калории

Руска салата, кифлички, сарма… кој може да одолее?! Но проблемот настанува кога ќе застанеме на вагата и ќе видиме колку сме се здебелиле. Се знае дека најефикасен метод...