Ознака: правосудство
Македонија 19.12.22 | 16:10

Веќе нема ни 8 отсто: Довербата во правосудниот систем падна на 4%

Само 4 отсто од граѓаните целосно му веруваат нa правосудството, според најновата анкета на ИРИ, објавена денеска. Претходни анкети покажуваа дека околу 8 отсто од граѓаните...

Македонија 06.12.22 | 12:07

Тимот за санкции од Вашингот пристигна, поагресивно ќе истражува корупција кај поранешни и сегашни функционери

Таканаречениот „тим за санкции“ од САД пристигна во Македонија и ќе врши „поагресивен“ увид во корупцијата на бивши и сегашни функционери. Ова на „Твитер“ го објави...

Македонија 06.12.22 | 09:08

Изборот на Весна Дамева е нов срам за македонското правосудство

Изборот на Весна Дамева за претседател на Судскиот совет е нов срам за македонското правосудство, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Вчера за претседател на судски совет беше...

Економија 25.05.22 | 17:22

Утврдени измените за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот сектор

Владата денеска ги прифати измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Како што појаснува владината прес-служба, со предложените одредби се...

Македонија 04.05.22 | 11:14

Тупанчески: Перцепцијата за правосудството ќе се подобри ако за тешки кривични дела има пропорционални пресуди

Перцепцијата за правосудството ќе се подобри само во оној момент кога ќе докажеме како држава дека навистина за тешки кривични дела без оглед од која сфера се, дали...

Македонија 07.04.22 | 08:49

Вработените во управата и правосудството со двочасовен прекин на работата

Вработените во управата и правосудството денеска и утре нема да работат од 10 до 12 часот. Причина за прекинот на работата се барањата за исплата на минимална плата и линеарно...

Македонија 10.03.22 | 13:57

Тупанчески: Заложбата за модерно и ефикасно судство, полека но сигурно, дава резултати

Министерот за правда, Никола Тупанчески, потпиша девет договори за размена на податоци со државните институции, кои на дневна основа со судовите остваруваат 50% од размената...

Македонија 16.11.21 | 16:00

Абази: Пpaвдата прeдводена од СДCM и ДУИ за некого е мајка, а за други маќea

Потпретседателката на Алијанса за Албанците Бујаре Абази на денешната прес-конференција пред Министерството за правда потенцираше дека правдата контролирана од хибридниот...

Македонија 20.08.21 | 10:10

Груевски: Во Македонија петта година имаме талибанско правосудство под контрола на Зоран Заев

Никола Груевски на својот фејсбук профил пишува дека Заев ќе прифаќа бегалци од Авганистан за да се спасат од талибанците и талибанскиот суд, а создаде по талибанско...

Македонија 31.03.21 | 12:49

Заев: Ја враќаме довербата на граѓаните во правосудниот систем, систем кој ја испорачува правдата

Токму на Денот на македонското правосудство пристигна позитивен Извештај за состојбите со човековите права на американскиот Стејт департмент, во кој е констатирано...

Македонија 26.02.21 | 12:26

Заев: Го ослободивме патот по кој денес дојде правдата

Го ослободивме патот по кој денес дојде правдата, порача премиерот Зоран Заев преку „Фејсбук“ по изречената пресуда за предметот „Таргет-Тврдина“. Граѓаните, државата,...

Македонија 25.02.21 | 10:49

Се стега обрач околу власта: Тешко со избеганиот, уште потешко со вратениот Мијалков

Специјалниот однос кон Мијалков го торпедираше „успехот“ од координираната акција за неговото враќање, пишува „Дојче веле“, потенцирајќи дека многу правници укажуваат...

Македонија 25.01.21 | 10:13

СДСМ го партизираше Судскиот совет: Претседател ќе се бира само од партиските кадри, а не од судиите

Од април оваа година, со истекот на мандатот на Киро Здравев, Судскиот совет понатаму нема да може да го раководи член кој е избран од редот на судиите, и кои се мнозинство...

Македонија 21.12.20 | 13:14

Заев: Ќе се ревидираат цели досиеја, секој судија ќе биде оценуван

Прочистувањето на правосудството е прв од десетте приоритети на Владата следната 2021 година, наречени „Акција 21“, кои денеска на прес-конференција ги претстави премиерот...

Македонија 05.03.20 | 12:27

Заев: Започнуваме со детална проверка на имотната состојба на судиите и јавните обвинители

Судиите кои намерно ќе застарат предмети, како што имаме случаи во Врховниот суд, но и во други судови во државава по автоматизам ќе бидат разрешени, рече на денешната...

Македонија 04.03.20 | 15:09

Нема одговор на брањата до обвинителството и судот – власта се плаши од одговорност

Секогаш кога навистина треба да се имплементираат заложбите во борбата против криминалот и корупцијата, гледаме дека од таму единствено нешто што може да дојде е тишина,...

Македонија 24.12.19 | 15:37

Премиерот во заминување си пронајде нова функција: Ако прочистувањето на судиите не успее ќе се кандидирал за шеф на правосудството

Премиерот во заминување говорејќи за најавениот ветинг на судии и обвинителите најави дека ако тоа не успее ќе се кандидарал за шеф на правосудството иако е нејасно...

Македонија 02.12.19 | 14:38

Преку аферата „Кеш“ гледаме дека правосудниот систем и самопрогласените Чарлиеви ангели биле алатка на Заев

Македонија има сериозен проблем со криминалните структури во правосудниот систем, посочи на денешната прес-конференција претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски,...

Македонија 20.11.19 | 12:22

Прибе рекол дека не треба: Премиерот во заминување не ја коментира Рускоска

Премиерот во заминување Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот...

Економија 22.10.19 | 19:06

Мицкоски предлага да нема застарување на делата за економскиот криминал

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за „Слободен печат“, изјави дека мора да се ресетира општеството доколку сакаме нашата држава да напредува и додава дека треба да...