Ознака: пратенички прашања
Македонија 31.07.21 | 10:20

Заев за евроинтеграциите и иницијативата „Отворен Балкан“: Работиме за ЕУ и за разлика од порано, лидерите од регионот зборуваат во ист дух за придобивките од соработката

Нема алтернатива за членство во ЕУ и Владата и парламентарното мнозинство остануваат на овие вредности, порача премиерот Зоран Заев на денешната седница за пратенички...

Македонија 27.05.21 | 08:41

Собранички прашања во Собранието

Собранието денеска ќе ја одржи 42. седница на која на дневен ред се поставување пратенички прашања. Седница за поставување пратенички прашања вообичаено се одржува секој...

Македонија 25.03.21 | 13:19

Мицевски: Денеска требаше да прашаме каде завршија парите од торбата Луј Витон и чии беа парите од торбата на Ден Дончев

На денешната седница во собранието координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски посочи дека скандалозно е тоа што нема пратенички прашања и не...

Македонија 25.03.21 | 12:22

Бурно во Собранието: Џафери ја прекина седницата за пратенички прашања, опозицијата ja напушти салата

Да не се отвори седницата за пратенички прашања, туку 36-тата на чиј деневн ред се мерките од петиот економски антикризен пакет, предложи претседaтелот на Собранието,...

Македонија 25.02.21 | 16:06

Имал недоложни обврски: Joвески не се појави на пратеничките прашања да одговори за бегството на Мијалков

Државниот Јавен обвинител Љубомир Јовески денеска нема да присуствува на собраниската седница наменета за пратенички прашања. Иако досега, Јовески присуствувал на...

Македонија 28.01.21 | 17:00

Пренџов до Јовески за случајот Монструм: Вие не им служите на правото, редот и правдината, туку на политиката и лагите на Заев

Поигрувањето со чувствата, болката и емоциите на македонската јавност во врска со Монструм започнуваат во време на циркусот со објавување на разговори стекнати на...

Економија 30.12.20 | 18:54

Членка сме на НАТО и немаме алтернатива за ЕУ, но имаме сериозен интерес за економска соработка со Русија, смета Заев

Оваа Влада се има докажано во евроатлантската определба, но пред се и над се им служи на интересите на граѓаните на оваа земја, изјави премиерот Зоран Заев, одговарајќи...

Македонија 29.12.20 | 12:14

Ќе собере ли Заев храброст да се појави: Утре седница за пратенички прашања

Претседателот на Собранието Талат Џафери на денешната средба со новинарите ја најави утрешната прва пленарна седница за пратенички прашања по изминувањето на 100 дена...

Македонија 26.12.19 | 13:54

Доказ и непобитен факт е дека има нула Албанци што ќе гласааат за вас

Суштините на политиките имаат директен импакт кај граѓаните кои се наши гласачи. Убеден сум дека добивам нов мандат за премиер зашто политиките што ги водевме се насочени...

Македонија 28.11.19 | 14:45

Тензично во Собрание: Ветивте плати за лекарите од 100.000 денари, ништо од тоа!

Тензична атмосфера се создаде во собраниската сала откако пратеникот Илија Димовски од говорницата не му постави прашање на премиерот Зоран Заев – рече дека нема да...

Македонија 28.11.19 | 12:58

Премиерот во заминување Заев се прогласи за премиер и по изборите

Премиерот во заминување Зоран Заев денеска одговараше на пратенички прашања.Тој изгледаше видно нервозен, особено кога говореше за дополнителните пари кои ги земале...

Македонија 28.11.19 | 12:24

Пратеничките прашања почнаа со минута молк за жртвите во Албанија

Во македонското Собрание како и секој последен четврток во месецот, така и овој, има седница на пратенички прашања. Денешната седница започна со едноминутен молк за...

Економија 31.10.19 | 19:22

Заев: Југохром нема да биде ставен во употреба без доизградба на филтрите

Како држава правиме сè што е во наша моќ за да го рестартираме Југохром. Го стимулиравме сопственикот, кој е во преговори за продажба на комбинатот со турски потенцијале...

Македонија 31.10.19 | 14:12

Милошоски до Заев: Зошто брзате пред избори да поставите амбасадори?

Антонио Милошоски на денешните пратенички прашања го запраша премиерот Заев зошто власта брза да ги постави новите амбасадори Теута Арифи во САД, Дане Талески за НАТО,...

Македонија 31.10.19 | 13:05

Заев: Нова влада нема да има ни во април ни во мај ни во јуни, помирете се со тоа

Во тек е постапката за избор за избор за амбасадор, потврди денеска премиерот Зоран Заев на прашање на пратеникот Антонио Милошоски. Потребно е да се постават амбасадори...

Македонија 03.10.19 | 13:50

Заеви ќе заработат трилиони: Убаво е кога ќе видите детенце со епилепсија веднаш станува нормално со употреба на канабис

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на денешната седница на Собранието го изрази своето незадоволство од одговорот од премиерот Зоран Заев на прашањето дали...

Македонија Економија 03.10.19 | 09:56

Пратенички прашања во Собранието

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 113-та седница. На оваа седница пратениците ќе имаат можност да поставуваат пратенички прашања до...

Македонија 30.08.19 | 13:16

Вељановски: Во „План за живот“ ветивте дека ќе има Влада со најмногу 20 министри и не го остваривте тоа ветување

На денешната седница која е посветена на пратенички прашања, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски укажа дека оваа Влада предводена од СДСМ досега има 4-5 реконструкции...

Македонија 28.06.19 | 09:53

Пратениците денес ќе поставуваат прашања во Собрание

Пратеничките прашања денес ќе бидат во фокус на Собраниската 105-седница. Идните тековните активности на Законодавниот дом пак ќе бидат главна тема на неформалната средба...

Македонија 30.05.19 | 13:01

Заев: Не знаев дека Зафировски има хонорар од 75.000 денари, сега дознав

Александар Ружин е млад човек, добро образован и може да помогне. Ангажирав такви луѓе за да им дадам можност да се градат во ова општество. Мала земја сме и треба да ги...