Ознака: праски
Економија 24.03.22 | 14:44

Деновиве исплата на десет отсто отштета за овоштарите од Росоман

Во време на светска криза и затворени пазари, мобилизирани сме максимално за што повеќе пари да стигнат до земјоделците, до производителите, повеќе мерки и политики...

Здравје 25.06.21 | 22:24

Тридневна диета со праски

Летото е сезона, во која преферираме да го прочистуваме организмот. Може да јадеме во изобилство свежо овошје и зеленчук, кои ни помагаат за детоксикацијата на телото,...

Економија 18.10.19 | 10:27

Земјоделците ги сечат дрвата: Нема веќе праски за 5 денари

Револтирани од лошите услови земјоделците гневни порачаа дека повеќе нема да има праски за пет денари. На Фејсбук страната Земјоделие.мк се појавија фотографии на кои...

Економија 20.06.19 | 21:20

Вчера се сликаа дека има откуп на праските, денеска луѓето од очај ги сечат дрвјата

Вчера се сликаа со откупот на праски, како сè e во ред. Но, одете денеска во Росоман, штама е, атмосферата е траорна, рече вечерва Христијан Мицкоски во интервју за ТВ Клан. Луѓето...

Економија 20.06.19 | 16:34

Ветија дека гајба праски ќе купуваат по 150-200 денари

Еве го решението за Министерство за земјоделие, вели уште еден револтиран земјоделец, истурајќи камион со собрани неоткупени праски. Ветија дека гајба праски ќе купуваат...

Економија 19.06.19 | 12:43

Вака изгледа патот кон ЕУ во Росоман

Земјоделците од Росоман денеска го искажаа својот револт така што ги фрлаа праските, разочарани и гневни од односот на владата и ниската цена на откуп. Тие најавија...

Економија 14.06.19 | 21:42

Трипуновски: Ситуацијата е алармантна, земјоделците се пред колапс

Во моментов се случува една катастрофа со откупот на праската во Росоман, јас на прес-конференција пред неколку дена ги повикав премиерот и министерот Николовски, кој...

Економија 14.06.19 | 10:10

Најубав лек, да не се нервира човек: Росоманци ги сечат овошките, праските ги фрлаат

Граѓаните на Росоман, едни од најголемите производители на праски во Македонија се принудени праските да ги фрлаат и оставаат да скапуваат бидејќи нема откуп. На видеото...