Ознака: прашина
Сервиси 16.09.21 | 09:30

Од утре во земјава ќе има прашина и песок од Сахара

Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал...

Култура 28.08.21 | 10:50

Три проекции на различни локации за 20 годишнината од „Прашина“ на Милчо Манчевски

Јубилејот 20 години од премиерата на „Прашина“ на Милчо Манчевски на отворањето на Венецискиот фестивал во 2001, ќе биде одбележан со презентација на филмот на три угледни...

Калеидоскоп Технологија 16.12.20 | 15:51

Историски потфат: Јапонско вселенско летало на Земјата донесе примероци од далечен астероид

Примероците прашина од црн песок собрани од јапонското вселенско летало „Хајабуса 2“ на астероидот 162173 Рјугу, што се наоѓа на околу 300 милиони километри од Земјата,...

Свет 23.10.20 | 19:15

Доаѓа жолта прашина од Кина и носи корона: Како ги плашат Севернокорејците за да седат дома

Северна Кореја ги предупреди своите граѓани да останат во затворен простор од страв дека жолтата прашина што дува од Кина може да донесе коронавирус. Улиците на главниот...

Култура 16.06.20 | 20:59

„Прашина“ на Милчо Манчевски в петок може да се гледа бесплатно на онлајн стриминг

Поради вториот бран на коронавирусот во земјава и во пресрет на веќе воведените препораки како да се заштитиме, в петок на социјалните мрежи ќе биде споделен вимео линк...

Мода и убавина 18.11.19 | 23:00

Tрикови со кои нема да ви се собира прашина во домот

Бришењето прашина ретко на кого му претставува задоволство бидејќи вие ја бришете, а таа повторно паѓа и изгледа како залудно да ја правите таа работа. Но, ако веќе сте...

Македонија 27.04.19 | 16:15

Прашината воскресе, вистина воскресе

Невреме проследено со силен ветер, дожд, град и грмотевици денеска зафати поголем дел од Македонија. Според метеоролозите, се работи за африкански ветер, кој ќе донесе...

Сервиси 23.04.19 | 17:13

Сахара пристигна во Македонија, прашина и песок на сите страни

Огромно количество на прашина и песок низ воздухот, нечист дожд и многу мачнини кај граѓаните. Тоа годонесе силното југозападно и јужно воздушно струење кое ја зафати...

Сервиси 22.04.19 | 12:28

Вечерва голема промена на времето

Денеска е сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста од запад ќе се зголемува, а кон крајот на денот во западните делови ќе има врнежи од дожд. Во текот...

Балкан 22.04.19 | 11:02

Сахарска прашина во Европа и на Балканот

Сахарска прашина овој викенд ја зафати западна Европа и западниот Медитеран од каде ќе продолжи кон север. Во моментот е над Франција и Шпанија. Прашината во Европа...