Ознака: позитивни
Останати спортови 21.10.20 | 22:28

Пролет приjaви уште тројца позитивни ракометари на коронавирус, вкупно 12

Ракометниот клуб Пролет денеска соопшти дека уште тројца ракометари од нивните редови се тестирале позитивни за коронавирусот. Тоа го покажале резултатите од последното...

Македонија 20.10.20 | 18:04

Инфективните одделенија во Штип и Струмица исполнети до последниот кревет

Инфективното одделение во штипската Клиничка болница е исполнето до последниот кревет. Со истиот проблем се соочува и струмичката болница каде се лекуваат Ковид-пациенти. Директорот...

Македонија 20.10.20 | 17:40

Четворица починати и 408 нови позитивни на Ковид-19 во Македонија во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-227, Куманово-12, Штип-15,...

Македонија 20.10.20 | 17:28

Во тетовско рекордни 35 нови позитивни на Ковид-19

Во тетовскиот регион денеска има рекордни 35 нови позитивни случаи на корона вирус. Голем дел од нив, односно 26 од заразените се од Тетово, по четири има во руралните...

Македонија 16.10.20 | 15:07

Три нови случаи на сестри позитивни на Ковид-19 во струмичката болница

Нови три медицински сестри од новоотворениот Оддел за инфективни болести при Струмичката болница се позитивни на Ковид-19. Со тоа вкупниот број на заразени здравствени...

Македонија 16.10.20 | 11:17

Четири медицински лица од Клиниката за стоматологија се заразени со ковид-19, други тројца во изолација

Вкупно седум медицински лица кои работат на Унивезитетскиот стоматолошки клинички центар „Свети Пантелејмон“ во Скопје се во изолација поради коронавирусот. Од нив...

Македонија 11.10.20 | 17:51

Мерките биле почитувани: Нема потреба од изолација за други пратеници

Ниту еден од пратениците кои биле во контакт со Лазе Таневски и Исмаил Јахоски нема да оди во изолација. Центарот за јавно здравје во Скопје ги заврши анкетите и проценката...

Скопје 10.10.20 | 12:32

Две деца од ОУ „Лазо Трповски” се позитивни на ковид-19, во изолација две одденија и три наставнички

Две одделенија од ОУ „Лазо Трповски” од општина Карпош се ставени во изолација откако вчера било потврдено дека две деца од прво одделение се позитивни на ковид-19....

Здравје 08.10.20 | 12:08

Двајца лекари и три медицински сестри од струмичката болница позитивни на Ковид-19

Двајца лекари, три медицински сестри и двајца вработени во струмичката болница се позитивни на Ковид-19 и се во домашна изолација. Според директорот на ЈЗУ „Општа болница...

Македонија 05.10.20 | 16:46

Петмина нови позитивни на Ковид-19 во тетовско

Центарот за јавно здравје Тетово во изминатото деноноќие регистрира пет нови случаи на Ковид-19 со што вкупно дијагностицирани во регионот се 1.452 лица. Од петте нови...

Македонија 30.09.20 | 12:36

Потврдени три случаи на коронавирус на Клиниката на радиологија

Вкупно три случаи на коронавирус се потврдени до вчера кај вработени на Клиниката на радиологија, објави Курир. Станува збор за вработена, колешка на првозаболениот...

Фудбал 26.09.20 | 23:22

Фудбалерките на Тиверија останаа непоразени: Играа со деца затоа што скоро цел тим има корона

Новите правила за Ковид-19 за првпат во мак-фудбалот се почувствуваа во женската фудбалска лига. Тиверија Струмица има десет позитивни членови на првиот тим, па мораше...

Ракомет 24.09.20 | 11:40

Хаос во македонскиот ракомет: Шест позитивни на ковид-19 во ракометниот клуб Охрид

Откако вчера Управата на ракометниот клуб Работнички објави дека цел тим е позитивен на Ковид-19, бројката заразени со коронавирусот во македонскиот ракомет денеска...

Балкан 21.09.20 | 18:36

Секој трет тестиран е позитивен: Црна Гора бележи 230 позитивни на Ковид-19 од 664 тестирања

Во последните 24 часа во Црна Гора се регистрирани 230 нови случаи на корона вирус од 664 тестирани примероци. Како што објави Институтот за јавно здравје на Црна Гора, најголем...

Македонија 16.09.20 | 15:05

Пет нови случаи на Ковид-19 во Тиквешијата

Во изминатото деноноќие во Тиквешко се регистрирани пет нови случаи на корона вирус. Како што потврдува за МИА доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при...

Македонија 12.09.20 | 19:44

Градинките само што почнаа да работат, тројца заразени со ковид-19, во изолација деца и вработени

Пред 3 дена се отворија градинките, а веднаш се појавија 3 случаи на вработени заразени со коронавирус. Во првиот случај станува збор за вработена во градинката „Мајски...

Македонија 12.09.20 | 08:58

Последнава недела во Охрид и Струга има 60 нови случаи на Ковид-19

Седмичниот билтен на Центарот за јавно здравје од Охрид што ги опфаќа општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани, Дебар и Центар Жупа покажува дека во периодот од 5 до 11...

Македонија 17.08.20 | 13:35

Три нови позитивни случаи во Делчево

Три нови позитивни случаи на Ковид-19 во Делчево. Тројцата пациенти, кај кои е утврдено присуство на Ковид-19 се асимптоматски случаи. Како што соопштија од Здравствениот...

Македонија 11.07.20 | 15:10

В понеделник ќе гласаат 716 лица со Ковид-19 и во самоизолација, а во вторник 8.852 болни, немоќни и хронично болни

Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот или во самоизолација за гласањето што треба да се спроведе в понеделник на 13 јули...

Црна хроника 02.07.20 | 18:07

Затвореникот од Идризово се заразил додека бил пуштен на викенд

Во затворот во Идризово регистриран е првиот затвореник позитивен на коронавирусот Ковид – 19. Покрај заразениот од вирусот, во изолација се уште десет затвореници...