Ознака: позитивни
Македонија 17.02.21 | 15:53

Во ковид центрите во Македонија има 616 пациенти

Во ковид центрите во болниците низ земјава во изминатите 24 часа е пријавено дека се лекуваат вкупно 354 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Во ковид центрите...

Балкан 08.02.21 | 18:39

Tројца починати и 290 нови заболени од Ковид-19 на Косово, потврдено присуство на британската мутација

Во минатото деноноќие на Косово се регистрирани три нови смртни случаи како последица на заразата од Ковид-19, а во истиот период се регистрирани 290 нови позитивни на...

Фудбал 08.02.21 | 17:20

Нови позизтивни во Атлетико Мадрид: Шест играчи нема да играат против Селта

Актуелниот лидер во шпанското фудбалско првенство, Атлетико Мадрид, соопшти дека во тимот има нови случаи на заразени со корона вирус. Најнови играчи коишто се позитивни...

Македонија 08.02.21 | 16:54

Починаа уште 22 лица, меѓу кои 27 и 32-годишни пациенти, нови 75 позитивни

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 75 нови позитивни на корон авирусот од направени 726 тестирања. Починати...

Балкан 11.01.21 | 22:38

Во Нови Пазар во еден ден биле тестирани 50 лица кои дошле од странство, 30 се позитивни на ковид-19

Здравствените власти во Нови Пазар соопштија дека при спроведени тестирања на лица кои за празниците дошле од странство, над половина се позитивни на коронавирус. Инфектологот...

Македонија 11.01.21 | 16:56

Нови 13 починати и 104 заразени од Ковид-19 за 24 часа во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 918 тестирања, а регистрирани се 104 нови случаи на Ковид-19 Во: Скопје-53, Куманово-8, Штип-2, Прилеп-13,...

Кошарка 03.12.20 | 11:53

Ршум во НБА пред почетокот на новата сезона, дури 48 кошаркари се позитивни нан ковид-19

На тестирањата во пресрет на новата сезона од НБА, дури 48 кошаркари излегоа позитивни на ковид-19. Новата НБА сезона треба да почне на 22 декември, па веќе се организираат...

Македонија 29.11.20 | 20:59

Нови 820 заразени и 32 починати од Ковид-19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на Kовид-19 во: Скопје-279, Куманово-49, Штип-39,...

Балкан 22.11.20 | 17:12

Нов раст на заразени во Словенија: Бројот на активни случаи надмина 20.000

Во последните 24 часа во Словенија продолжува да расте бројот на заразени со корона вирусот. Во овој период во земјата се регистрирани 1.024 нови позитивни случаи, од 3.432...

Македонија 11.11.20 | 14:38

Еден починат и 52 нови позитивни во Тивешијата, најмладиот на возраст од 17 години

Во изминатите 24 часа во Тиквешијата има еден починат и 52 нови позитивни на Ковид-19. Како што информираат од Центарот за јавно здравје, во Кавадарци има 25 нови случаи,...

Македонија 09.11.20 | 13:36

10 медицински сестри од Инфективната клиника во Скопје се заразени со ковид-19

Вкупно 10 медицински сестри од Инфективната клиника во Скопје се заразени со ковид-19, а уште две нивни колешки се во изолација, пишува МКД.мк.  Од почетокот на здравствената...

Македонија 07.11.20 | 19:42

Девет деца, позитивни на Ковид-19, хоспитализирани во болницата во „Козле“

На Инфективната клиника во изминатото деноноќие се примени 12 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 162 пациенти. На кислородна поддршка се 137 пациенти, нема пациенти на...

Македонија 03.11.20 | 18:00

Уште 11 пациенти позитивни на ковид-19 во „Сју Рајдер“, вкупниот број се искачи на 23

Од вчерашните 17 брисеви земени од пациенти односно штитеници во хосписот „Сју Рајдер“ во Битола 11 се позитивни на Ковид 19, јавува битолската телевизија Тера повикувајќи...

Македонија 03.11.20 | 14:36

Позитивни 33,5 отсто од тестираните за Ковид-19 изминатата недела

Министерството за здравство соопшти дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 26 октомври до 1 ноември, тестирани се вкупно...

Ракомет 02.11.20 | 19:16

РФМ ги обелодени позитивните: Тројца се играчи, а тројца тренери

Пред дуелите со Финска в среда и со Швајцарија в сабота, ракометната репрезентација на Македонија се соочува со шестмина позитивни на Ковид-19, дијагностицирани во редовниот...

Фудбал 02.11.20 | 17:17

Единаесет фудбалери на Ајакс позитивни на Ковид-19

Фудбалскиот клуб Ајакс се најде во сериозни проблеми откако дури 11 фудбалери се позитивни на Ковид-19. Како што објави „Де Телеграф“, позитивните фудбалери се од...

Македонија 30.10.20 | 12:50

Во градинките досега 33 деца и 109 вработени позитивни на коронавирусот

Од отворањето на градинките на 9 септември до денеска регистрирани се вкупно 33 деца позитивни на коронавирусот и 109 вработени. Во моментов во изолација се 107 вработени...

Македонија 28.10.20 | 13:09

Позитивните ги кријат контактите

Епидемилогот д-р Јадранка Стаменковска од Центарот за јавно здравје Куманово, денеска на Советот на Општина Куманово, одговарајќи на прашањата на советниците за актуелната...

Балкан 27.10.20 | 13:24

Во БиХ секој втор тестиран е позитивен на Ковид-19, починаа 21 лице

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина се регистрирани 1.555 новоинфицирани со коронавирус, а биле тестирани вкупно 3.137 лица. Ова практично значи дека секој втор граѓанин...

Балкан 27.10.20 | 12:33

Во Словенија 1.499 новозаболени од Ковид-19, 26 отсто од испитаниците се позитивни

Според најновите податоци, во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.499 нови случаи на коронавирус, засновани на 5.756 тестирани примероци. Тоа значи дека 26 проценти...