Ознака: пожарникари
Економија 24.04.20 | 10:14

И на пожарникарите намалени плати, апелираат Владата да го смени ставот

Пожарникарите бурно реагираат на одлуката нивните плати да бидат намалени иако тие се на висина на својата должност во време на пандемијата со Коронавирусот во нашата...

Скопје 24.04.20 | 08:48

Град Скопје сака со уредба да им ја ограничи платата на пожарникарите

Синдикатот на пожарникари на Град Скопје реагира на уредбата со која се врши ограничување на исплатата на додатоците на плата за април и мај и бара пожарникарите да...

Свет 29.01.20 | 20:51

Насилни протести во Париз: Се степаа пожарникарите и полицијата

Француската полиција се судри со пожарникарите кои протестираат во униформи на улиците на Париз. Полицијата употреби палки и штитови додека илјадници пожарникари...

Свет 08.01.20 | 11:50

САД испраќаат дополнителни пожарникари во Австралија

САД планираат да испратат уште најмалку сто пожарникари во Австралија, каде веќе 159 Американци се приклучија во гаснење на шумските пожари во кои досега загинаа 25 луѓе,...

Балкан 21.12.19 | 09:23

Нас нè гаснат црева од педесеттите, а вака се прави тоа во Србија

Додека македонските пожарникари чекаат донација за нови возила или пак си предаваат од општина во општина веќе искористени и дотраени пожарни, во Србија вчера потпретседателот...

Македонија 10.12.19 | 23:41

Горан, Александар, Дејан, Кире, Златко стануваат Албанци за да се вработат во јавната администрација

Кире Трајковски, Дејан Илиевски, Златко Серафимовски, Горан Трајковски, Томислав Јанкуловски – Албанец, Александар Мишковски и Стивен Коцев  – други нациналности,...

Скопје 27.11.19 | 20:01

Скопските пожарникари од Албанија порачаа: Нема предавање!

Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно со одлуката на Владата, се...

Црна хроника 24.11.19 | 21:52

Драма вечерва во Кавадарци: Со пожарникари се спасувала жена

Вистинска драма се случувала вечерва во Кавадарци, при која пожарникари спасиле жена на возраст од околу 80 години, потврдија за МИА од кавадаречката Противпожарна единица. Дојде...

Свет 21.11.19 | 11:21

Експлозија во фабрика во Италија, петмина загинати

Италијанските служби за спасување соопштија дека во експлозија во фабрика за ракети за огномет на Сицилија загинале петмина работници, а двајца се потешко повредени. Пожарникарите...

Скопје 09.11.19 | 15:16

Трајановски: Вчера Шилегов доведе во опасност човечки животи

Град Скопје и Дирекцијата за Заштита и спасување ( ДЗС) вчера затаија при хаваријата која се случи во Охис. Додека бев градоначалник во противпожарната бригада започнавме...

Балкан 01.10.19 | 09:50

Мајка, баба и 4-месечно бебе загинаа во сообраќјка во БиХ

Мајка, бебе и баба загинаа во стравична сообраќајна несреќа која се случила на патот М-17-Пазариќ, во Босна и Херцеговина. Бебето било на возраст од 4 месеци.   Семејството...

Скопје 06.09.19 | 13:54

Пендаровски одликуваше 8 пожарникари со „Медал за храброст”

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, со „Медал за храброст” одликуваше 8 припадници на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје.   Медалот за...

Црна хроника 02.07.19 | 10:36

Кавадаречките пожарникари синоќа спасиле куче од водите на реката Луда Мара

Кавадаречките пожарникари синоќа спасиле куче од водите на реката Луда Мара, го нашле изнемоштено како трепери, при што се претпоставува дека подолго време се обидувало...

Економија 19.06.19 | 19:12

Пожарникарите од Тетово на протест, бараат додатоци за ноќен труд, за викенди како и за ризикот на работното место

Пожарникарите во Тетово протестираа бидејќи не добиваат додатоци за ноќен труд, за викенди како и за ризикот на работното место, објави „АлсатМ“. Ако се исполнат нивните...

Економија 19.06.19 | 14:01

Тетовските пожарникари преку протест побараа платите да бидат според законите

Протест за работнички права одржаа дел од пожарникарите од Тетовската против пожарна станица со намера да укажат дека има потреба да добиваат плати според законот...

Балкан 19.05.19 | 14:20

Хрватска бара пожарникари за на брод

Македонците, млади и повозрасни не го губат интересот за работа во странство, особено за сезонска од неколку месеци во земјите од регионот и во Европа. Според агенцијата...

Црна хроника 13.05.19 | 14:16

Пожарникари извлекуваа повреден возач од превртено возило на патот Тетово-Јажинце

Четириесет и пет годишен жител на тетовско Рогачево беше извлекуван од страна на пожарникари од неговото возило, откако излетал и се превртел додека возел по регионалниот...

Црна хроника 08.04.19 | 11:00

Со камион паднал во Раечка Река, пожарникарите 3 часа го извлекувале возачот

Тешка сообраќајка се случиле утрово помеѓу товарно возило и минибус кај Дреновска клисура, во коај повреден е возачот на товарното возило кое излетало од патот и паднало...

Црна хроника 06.04.19 | 08:56

Несовесни ловџии ловат дивеч со помош на петарди и предизвикуваат пожари

Несовесни ловџии ловат диви животни со помош на петарди и предизвикуваат пожари. За вакво неодговорно однесување на поединци проговори Петко Ристовски од „Македонски...

Калеидоскоп 18.02.19 | 16:12

Пијана жена повикала пожарникари да ѝ ја изгаснат душата

Во Уфа, престолнината на руската автономна Република Башкирија, пијана жена се јавила во противпожарната служба и ги повикала пожарникарите за ѝ ја изгаснат „душата...