Ознака: пожарникар
Свет 06.08.22 | 09:52

Пожарникар остана без семејство откако во пожар му загинаа трите деца

Десет лица, меѓу кои три мали деца, вчераутро загинале во пожар во куќа во руралните делови на источна Пенсилванија, соопшти државната полиција. Британските медиуми...

Балкан 01.08.22 | 13:00

Пожарот кај Дубровник локализиран – загина пожарникар

Пожарот, кој вчера го зафати просторот над населбата Орашац, кај Дубровник, го гасеа четворица канадери и 80 пожарникари, кои прво синоќа успеале да го спречат неговото...

Скопје 30.12.21 | 22:23

Градот Скопје ги награди најдобриот скопски пожарникар, полицаец и крводарител за 2021 година

За своите заслуги во работењето, успехот и пожртвуваноста признанија добија: Петруш Ѓорѓиевски- пожарникар спасител во територијалната противпожарна единица на Град...

Скопје 30.12.21 | 13:50

Град Скопје додели признанија за најдобар пожарникар, полицаец и крводарител за 2021 година

Градоначалничката Данела Арсовска денеска ги додели признанијата на Град Скопје за најдобриот пожарникар, полициски службеник и крводарител за 2021 година. „За своите...

Македонија 10.09.21 | 14:43

Гаcнeле со вклучена струја и активен довод на киcлopoд: Ми пyкна боца под колено, ме спacи опремата стapa 20 години, сведочи пожарникар

Електричната енергија не беше исклучена, кислородот не беше исклучен и не можеше да се влезе, се гасеше под голем ризик, вели Игор Симовски, кој е еден од двајцата повредени...

Балкан 08.08.21 | 10:30

Загина пожарникар-волонер во Грција

Две лица загинаа, од кои едниот пожарникар, а најмалку 20 лица беа префрлени во болниците поради повреди, додека беше наложена дополнителна евакуација на населението. Во...

Свет 02.07.21 | 22:22

Пожарникар го најде телото на својата седумгодишна ќерка во урнатините во Мајами

Бројот на жртвите во урнатините на зградата во Мајами се зголеми на 20, а 128 лица се уште се водат за исчезнати. Вчера се пронајдени уште две тела, а меѓу нив и седумгодишната...

Македонија 29.12.20 | 22:49

Пожарникар од Штип самостојно заминува во Хрватска да помогне по серијата земјотреси

По серијата земјотреси во Хрватска, во кои особено настрада град Петриња, пожарникарот од Штип, Александар Ѓорѓиевски објави на социјалните мрежи дека доброволно заминува...

Македонија 18.12.20 | 12:59

Не добиле додаток на плата: Tетовските пожарникари извисени од општината

Тетовските пожарникари, членови на независниот синдикат на државната админстрација, денеска одржаа протест во кругот на пожарникарската единица. Тие повторно бараат...

Калеидоскоп 23.05.20 | 14:40

Поранешен пожapникар од Прилеп направи херојски подвиг

31-годишниот Мартин Стојаноски од Прилеп, кој до минатата година работеше како пожapникар во Територијалната пpoтивпожарна единица Прилеп, денеска направи подвиг кој...

Македонија 04.05.20 | 20:40

Отворено писмо на пожарникарот од Куманово, Борис Станковски до Филипче: Кој тоа мене без никакви симптоми ме прави болен?

Почитуван Министер Др.Венко Филипче Јас сум пожарникар-спасител Борис Станковски вработен во ТППЕ Куманово и приклучен сум на Општинскиот Штаб за Заштита и Спасување...

Црна хроника 31.08.19 | 17:28

Пожарникар повреден додека интервенирал вчера кај Сопот

Во текот на вчерашниот ден околу 15 часот било пријавено дека во близина на автопатот Скопје – Велес, пред наплатната рампа „Сопот“, настанал пожар при што горела...

Црна хроника 31.03.19 | 09:59

Со мотика нападнат пожарникар додека гаснел пожар

Во близина на патот Струмица-село Просениково вчера физички бил нападнат пожарникар, соопштија од ТППЕ Струмица. Според командирот на струмичките пожарникари, Александар...

Црна хроника 24.02.19 | 15:53

Повреден пожарникар: Гаснел запален оџак, па паднал од кров

Кумановецот С.В.(46), пожарникар во Територијалната противпожарна единица Куманово, вчера бил тешко повреден при интервенција, информираше МВР. Несреќата се случила...

Македонија 14.02.19 | 21:11

Пожарникар за страшната несреќа: Лазев и молев господ да извлечам што повеќе живи

„Глетката беше морничава. Мирисот на свежата крв ми заплискуваше во носот, но немав време да размислувам за моите чувства. Во тој момент го молев Господ да ми даде сила...

Македонија 14.02.19 | 14:59

Пожарникар кој беше дел од спасувачката акција: Од неука и желба за помош ќе ги убиевте и живите

На Фејсбук во објавата на текстот „Сведоштво на очевидец: Сами сечевме делови од автобусот – со наши коли носевме луѓе во болница“, со коментар се јави пожарникарот...

Црна хроника 11.01.19 | 14:01

Ова е пожарникарот насилник од Охрид, кој со години ги малтретирал колегите

Деновиве во медиумите беше објавена веста дека Пожарникар со даска претепал колега во службените простории на охридската пожарна и за малку ќе го убиел. Порталот DOSIE.MK...

Црна хроника 09.01.19 | 22:43

Притвор за тепачот во охридската Пожарна

Вработен (40) во охридската Противпожарна служба утрово нападнал неколкумина негови колеги и е осомничен дека извршил неколку кривични дела, соопштија од Јавното Обвинителство. Оттаму...

Црна хроника 09.01.19 | 14:12

Пожарникар од Охрид повторно натепан од колегата заврши на хирургија, полицијата не реагира…

Пожарникар во охридската Пожарна со тешки телесни повреди е пренесен на хируршкото одделение при Општа Болница од како бил нападнат од страна на негов колега кој и...

Црна хроника 20.12.18 | 10:35

Откриен идентитетот на пожарникарот, се испитуваат причините за смртта

Причините за смртта на 57- годишниот штипски пожарникар Ѓорѓи Џонов, кој почина синоќа гаснејќи пожар во населбата Автокоманда ќе се знаат по обдукцијата. Портпаролот...