Ознака: пожарна Скопје
Црна хроника 08.08.21 | 01:02

Томевски: Кога ни јавија за пожар во „Рагуза“, гасневме друг, во магацин со лакови на „Дижонска“

Деталите околу пожарот во ресторанот „Рагуза“ ги соопшти Звонко Томевски, заменик-командант на ППЗ на Град Скопје. Тој кажа дека пожарот избувнал среде свадба, и дека...

Скопје 04.08.21 | 22:44

Три екипи пожарникари со три возила од Скопје заминаа за Пехчево

Екипа од Противпожарната бригада на Град Скопје и три цистерни со вода од јавните градски претпријатија се упатија кон Пехчево и Делчево да помогнат во гаснењето на...

Црна хроника 02.08.21 | 21:27

Се налути свети Илија, ја запали Македонија: 16 пожари во Скопје, Кочани во пламен, гори и Кокино, пожари во цела земја

Територијалната противпожарна единица на Град Скопје (БППЗ) објави дека денеска на територија на Град Скопје имаше 16 интервенции за краток период од 13 часот до 18 часот...

Скопје 12.06.21 | 18:06

Фудбалерите си обезбедија верна публика – Пожарна Скопје ќе навива за Македонија

Денес во БППЗ Скопје Фудбалската репрезентација на Македонија донираше телевизор за пожарникарите на Град Скопје. Еуфоријата расте, сега е наше време. Како и секогаш,...

Скопје 22.05.21 | 18:21

Интервенција во Автокоманда: Пожарникарите спасуваа повредена жена со скршеници

Скопските пожарникари денеска спасуваа падната жена со скршеници која повикала Итна медицинска помош. Како што објавија од ТППЕ Скопје на Фејсбук, интервенцијата била...

Црна хроника 15.05.21 | 16:45

Изгаснат пожар во куќа во Скопје, повредени двe лица

Во СВР Скопје вчера било пријавено дека на улицата „Индира Ганди“ настанал пожар во куќа сопственост на Н.В.(36), при што била опожарена една соба и влезот од куќата. Како...

Скопје 03.05.21 | 16:58

ВМРО-ДПМНЕ: Додека скопските пожарникари имаат недостиг на возила и опрема, бизнисот на неработникот Шилегов непречено си врви

Неработникот Шилегов да не покажува видеа од други градови, туку да каже дали е стигната скалата од 1,7 милиони евра во Скопје, која ја набави фирмата на зетот на неговиот...

Скопје 18.11.20 | 14:48

Пожарникарите ги добија своите 20% покачување

По исцрпните разговори кои претставниците на Градот Скопје и на Владата ги водеа со синдикатите на скопските пожарникари решен е долгогодишниот проблем со покачувањето...

Скопје 27.11.19 | 20:01

Скопските пожарникари од Албанија порачаа: Нема предавање!

Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно со одлуката на Владата, се...

Црна хроника 01.09.19 | 23:08

Пожарна Скопје: Голема површина, но сепак се справуваме успешно со 8 возила и 17 луѓе

Пожарна Скопје на својот фејсбук профил сподели информации и фотографии од пожарот со кој се справуваат вечерва. Како и секогаш во СРЦЕТО на пожарот Голема површина...

Скопје 30.08.19 | 12:01

Пожарна Скопје објави апел

Пожарна Скопје на својот фејсбук профил објави апел со следнава содржина: Апел!!! Светлосна Уметничка Инсталација оставена од уметник што ја сработел за Скопскиот Фестивал...

Црна хроника 26.08.19 | 23:50

Галерија од срцето на пожарот во Велес

По четири часовна борба со пожарот во Велес, пожарот е локализиран на сите три позиции. (фото: Пожарна Скопје)