Ознака: пожари
Свет 04.11.19 | 10:22

Трамп: Нема веќе пари за борба против пожарите во Калифорнија

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе го прекине федералното финансирање на борбата против шумските пожари во Калифорнија. Тој ги критикуваше напорите...

Македонија 30.10.19 | 17:50

Гори цела Македонија и ги заболе таквото, изгледа таквото е на прав пат

Во март и април пошто така им одговараше пред претседателски тврдеа дека пожарите биле политички тероризам. Поминаа избори и ги заболе таквото, изгоре кај Велес шума...

Црна хроника 30.10.19 | 14:13

Првиот човек на противпожарната единица тврди дека пожарите се подметани

По серијата пожари кои беснееја низ Македонија, првиот човек на противпожарната единица на Скопје, Владимир Кочовски е убеден дека пожарите се подметнати. Тврдам дека...

Црна хроника 29.10.19 | 21:53

Снимени како палат оган во Маврово, слободно си заминуваат

Снимка на која се гледа како непознати луѓе подметнуваат пожар била доставена до редакцијата на „Канал 5“. Очевидци за телевизијата изјавиле дека на терен нема никој...

Црна хроника 20.10.19 | 08:01

Три пожари во скопскиот регион

Вчера во 18.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека на обиколница над с.Орман, скопско, настанал пожар, при што било опожарено ѓубриште. Пожарот е изгаснат од Противпоржарната...

Свет 19.10.19 | 22:02

Што се случува со пожарите во Амазонија?

Облаци од мрачен чад ги задушија бразилските градови, додека делови од Амазонија гореа во размери што не беа забележани со години, а светот одговори со бесна реакција....

Свет 08.10.19 | 09:31

Цели седум дена речиси два милиони луѓе може да останат без струја во Калифорнија

Компанијата „Пацифик гас и електрична енергија” соопшти дека оваа недела речиси два милиони луѓе во 30 окрузи во Калифорнија би можеле да бидат без електрична енергија...

Македонија 18.09.19 | 11:44

Сите пожари во Прилеп и околината биле подметнати

Пожарите кои деновиве неповратно уништија над 500 хектари нискостеблеста шума и бор во Прилеп и околината се подметнати, соопшти Општинскиот штаб за кризи на Прилеп. Сите...

Скопје 06.09.19 | 08:37

Ова се лицата на пожарите

Инспекторат на Град Скопје – Комуналните редари под Кале лоцираа и фатија група која нелегално спалува кабли и истите се соодветно казнети. Пожарна Скопје го поздрави...

Балкан 05.09.19 | 13:41

Голем пожар во близина на Атина

Од копно и воздух, со 138 пожарникари, 44 возила, четири авиони и пет хеликоптери, противпожарната служба се обидува да го изгаси големиот шумски пожар што изби кусо по...

Свет 03.09.19 | 17:24

Тоа што спиеш со змеј не значи дека се разбираш во пожари

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро изминативе недели редовно ја изненадува јавноста со своите изјави, особено откако неговата земја се соочи со огромните пожари...

Скопје 20.08.19 | 08:46

Нема активни пожари во Скопско, изгаснати пожарите кај Љубин и Кондово

Во моментов нема активни пожари во Скопје и околината. Синоќа се изгаснати шумските пожари во селата Љубин и Кондово, Општина Сарај, што беа активни во текот на вчерашниот...

Здравје 06.08.19 | 13:06

Поради високите температури зголемен ризик од пожари

Поради високите температури кои се очекуваат овие денови се зголемува ризикот од избувнување пожари на отворени места. Центарот за управување со кризи упатува апел...

Балкан 04.08.19 | 14:00

Во Грција за 13 часа регистрирани 44 шумски пожари

Во текот на вчерашниот ден, од шест часот наутро заклучно со 19 часот по локално време во цела Грција биле регистрирани 44 шумски пожари, а интервенирале 382 вкупно пожарникари...

Калеидоскоп 14.07.19 | 16:52

Апел до сите граѓани да дадат свој активен придонес во кампањата за заштита од пожари

Директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Аднан Џафероски, денеска одржа прес-конференција на која ја информираше јавноста за новата кампања на Дирекцијата...

Црна хроника 07.07.19 | 20:21

Куќа за запали вчераутро во тетовско, изгоре до темел

Вчера претпладне во Полициското одделение Групчин било пријавено дека настанал пожар во куќа во сопственост на К.К.( 23) од с. Г.Лешница, тетовско. Во пожарот куќата целосно...

Скопје 07.07.19 | 14:01

Град Скопје се вклучува во кампањата „Лето без пожари“

Одделението за превенција при СВР Скопје почна кампања „Лето без пожари“ со активности на паркингот на Средно Водно. Кампањата се одвива во соработка со Град Скопје,...

Црна хроника 11.05.19 | 13:06

Пожар избувнал во подрум на зграда во Гостивар, три лица и шестмесечно бебе примени во болница

Ноќеска околу 05 часот во Гостивар, избувнал пожар во еден од подрумите во зграда на ул.„Мајор Чеде“. Од пожарот на лекарски преглед во Медицински центар Гостивар се...

Црна хроника 07.04.19 | 15:39

Гори кај Арачиново, Визбегово, Осинчани и Елов

Пожарите во државава не стивнуваат. И денес според последните информации на Бригадата за противпожарна заштита во Скопје, активни беа пожари на четири локации. Гореше...

Црна хроника 06.04.19 | 08:56

Несовесни ловџии ловат дивеч со помош на петарди и предизвикуваат пожари

Несовесни ловџии ловат диви животни со помош на петарди и предизвикуваат пожари. За вакво неодговорно однесување на поединци проговори Петко Ристовски од „Македонски...