Ознака: пожари
Скопје 20.08.19 | 08:46

Нема активни пожари во Скопско, изгаснати пожарите кај Љубин и Кондово

Во моментов нема активни пожари во Скопје и околината. Синоќа се изгаснати шумските пожари во селата Љубин и Кондово, Општина Сарај, што беа активни во текот на вчерашниот...

Здравје 06.08.19 | 13:06

Поради високите температури зголемен ризик од пожари

Поради високите температури кои се очекуваат овие денови се зголемува ризикот од избувнување пожари на отворени места. Центарот за управување со кризи упатува апел...

Балкан 04.08.19 | 14:00

Во Грција за 13 часа регистрирани 44 шумски пожари

Во текот на вчерашниот ден, од шест часот наутро заклучно со 19 часот по локално време во цела Грција биле регистрирани 44 шумски пожари, а интервенирале 382 вкупно пожарникари...

Калеидоскоп 14.07.19 | 16:52

Апел до сите граѓани да дадат свој активен придонес во кампањата за заштита од пожари

Директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Аднан Џафероски, денеска одржа прес-конференција на која ја информираше јавноста за новата кампања на Дирекцијата...

Црна хроника 07.07.19 | 20:21

Куќа за запали вчераутро во тетовско, изгоре до темел

Вчера претпладне во Полициското одделение Групчин било пријавено дека настанал пожар во куќа во сопственост на К.К.( 23) од с. Г.Лешница, тетовско. Во пожарот куќата целосно...

Скопје 07.07.19 | 14:01

Град Скопје се вклучува во кампањата „Лето без пожари“

Одделението за превенција при СВР Скопје почна кампања „Лето без пожари“ со активности на паркингот на Средно Водно. Кампањата се одвива во соработка со Град Скопје,...

Црна хроника 11.05.19 | 13:06

Пожар избувнал во подрум на зграда во Гостивар, три лица и шестмесечно бебе примени во болница

Ноќеска околу 05 часот во Гостивар, избувнал пожар во еден од подрумите во зграда на ул.„Мајор Чеде“. Од пожарот на лекарски преглед во Медицински центар Гостивар се...

Црна хроника 07.04.19 | 15:39

Гори кај Арачиново, Визбегово, Осинчани и Елов

Пожарите во државава не стивнуваат. И денес според последните информации на Бригадата за противпожарна заштита во Скопје, активни беа пожари на четири локации. Гореше...

Црна хроника 06.04.19 | 08:56

Несовесни ловџии ловат дивеч со помош на петарди и предизвикуваат пожари

Несовесни ловџии ловат диви животни со помош на петарди и предизвикуваат пожари. За вакво неодговорно однесување на поединци проговори Петко Ристовски од „Македонски...

Црна хроника 05.04.19 | 13:00

Поднесени девет кривични за подметнувачи на пожар

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска информира дека досега МВР има поднесено девет кривични пријави за подметнувачи на пожари во државата. Според...

Македонија 02.04.19 | 10:02

Ало троглодити излезете од пештерата, на власт сте

Поранешниот функционер на СДСМ Ивор Мицковски реагира на соопштението на СДСМ во кое, додека земјава буквално гори, од владејачката партија пишуваат дека „ВМРО-ДПМНЕ ...

Црна хроника 01.04.19 | 17:52

Републиката во пламен, активни 18 пожари

Центарот за управување со кризи испрати детален извештај за состојбата со пожарите ширум Македонија: Битолски регион Пожарот кој започна на вчера во атарот на с.Норово...

Македонија 01.04.19 | 11:27

Земјата има само 220 пожарни, министерствата и општините имаат на располагање 2.645 возила

Во последните години изгорени се 2% од севкупната територија на Мк. 6% се изгорени од и онака намалениот шумски фонд. Земјата има само 220 возила за противпожарна заштита. Просечната...

Црна хроника 31.03.19 | 22:04

Активни се пожарите на територијата на Јабланица и Крушево

Дирекцијата за заштита и спасување и денеска продолжи со воздухопловна поддршка и целодневна акција за гасење на пожари на повеќе локации ширум Македонија. Со направени...

Македонија 31.03.19 | 09:17

Граѓаните да внимаваат и да пријават пожари, Инспекторатот со засилени контроли

Владата најостро го осудува палењето стрништа или оган на отворен простор што предизвикуваат пожари, и воедно упатува апел дека институциите редовно ги следат сите...

Македонија 31.03.19 | 08:39

Македонијо, мајко: Предадена од своите деца и оставена во дом за заборавени и забранети нешта

Македонија гори. Бројни активни пожари беснеат на неколку жаришта низ земјава. Додека Македонија гори, директорот на Дирекцијата за заштита и спасување си „кулира“...

Македонија 30.03.19 | 19:08

Пожарот кај Љуботенски бачила ќе се гасне со авиони, се шири пожарот кај Лакавица, а под контрола ставен тој кај Сирхан

Побарана е интервенција на авиони за гаснење на пожарот кај Љуботенски бачила, а пожарот кај Драчево го прекина железничкиот сообраќај кој се очекува да се нормализира....

Македонија 30.03.19 | 17:58

Командирот Кочовски: Најодговорно тврдам дека сите пожари се подметнати

За огнената стихија која во моментов беснее низ Македонија, со коментар на „Фејсбук“ се јави и командирот на противпожарната единица во Скопје, Љубомир Кочовски, познат...

Црна хроника 30.03.19 | 16:12

Македонија гори! Повеќе активни повеќе пожари, зафатена пругата кај Драчево, канадерите побарани за интервенција во Тетовско

Повеќе пожари се активни во Скопско, Битолско, Преспа, Тетовско, Охридско, Македонски Брод, Велешко, Штипско и Кумановско. Главно се зафатени шумски појаси и суви треви,...

Црна хроника 30.03.19 | 15:20

Гори дел од пругата во Драчево, кај Св. Богородица – Матка и на уште десетина локации

Во скопскиот регион во местото Љуботенски бачила побарано е ангажирање на авиони за гаснење на пожар кој зафатил поголема површина на нискостеблеста дабова шума и...