Ознака: Пожар тетово
Македонија 28.11.21 | 19:13

Мицкоски: Функционерите се корумпирани и не си ја вршат работата – затоа ни се случуваат несреќи како таа во Бугарија, Тетово и Ласкарци

Во посетата на Свети Николе и тековните проекти на Општината, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на новинарско прашање во врска со трагичната несреќа...

Македонија 11.11.21 | 12:04

Семејствата на загинатите во пожарот во Тетово добија еднократна парична помош од Црвениот крст

На трансакциските сметки на семејствата на загинатите во пожарот што на 8 септември годинава се случи во модуларната болница во Тетово, се префрлени средствата што...

Македонија 21.10.21 | 23:03

Арифи: Филипче е одговорен за модуларната, да имав одговорност, немаше сега да седам тука како кандидат

Ако имавме институционална одговорност немаше да седам тука како кандидат, изјави кандидатката за градоначалник на Тетово Теута Арифи од ДУИ во емисијата 24 анализа....

Македонија 09.10.21 | 20:00

Германските истражители ги интересира само едно: Како може цел објект да изгори за само неколку минути?

Обвинителот Бесил Алиу, за Дојче веле изјави дека истрагата за пожарот во Тетово е далеку од завршена. Тој е дел од тимот на петмина обвинители коишто ја водат истрагата...

Македонија 07.10.21 | 21:42

Заев ќе го разреши Филипче само ако најде негови отпечатоци на кабелот

Претседателoт на на ВМРО-ДПМНЕ денеска од Валандово порача дека никој не очекувал Заев да го разреши Филипче само токолку најде отпечатоци од Филипче на кабелот за кој...

Македонија 05.10.21 | 13:27

Уапсете го кабелот: Обвинителството го најде виновникот за пожарот во болницата во Тетово

Постои една шега од деведесеттитите години која можеби и не е далеку од вистината и е поврзана со Слободан Милошевиќ. Во време на најголемите медиумските напади против...

Македонија 26.09.21 | 21:11

Дарко Јаневски: Финтата на Заев успеа

Ќе ни треба веројатно многу време за да сфатиме дека Бугарите се тука, дека нема никаде да избегаат, но, оние што секој ден умираат од Ковид и оние што допрва ќе умрат...

Македонија 25.09.21 | 09:52

Беќаровски: Тешко дека цивилите го затворале кислородот, а во мала просторија кислородот е експлозивен сам по себе

Доктор Нико Беќаровски во вечерашното гостување на телевизија Канал 5 го постави прашањето дали можеби една од причините за трагедијата во тетовската модуларна болница...

Македонија 23.09.21 | 08:19

Мицкоски за тетовската трагедија: За овој случај лично ви гарантирам дека нема да се смирам додека не излезе вистината

Во синоќешното гостување на ТВ Шења претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека 14 луѓе загинаа во Тетово и уште се мислат за оставки, за овој случај Мицкоси...

Македонија 22.09.21 | 22:56

Хајредини го впери прстот во функционерите на ДУИ за тетовската трагедија

Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини го цитира текстот на Дојче веле во кој се наведува дека целосната надлежност за контролната и оперативната фаза на...

Македонија 21.09.21 | 18:39

СДСМ и ДУИ почнаа да ја префрлуваат одговорноста за болницата во Тетово, кој е виновен, Филипче или Бисими?

Коалициските партнери СДСМ и ДУИ почнаа меѓусебе да си ја префрлаат одговорноста за трагедијата во модуларната болница во Тетово, кога на 8 септември загинаа 14 лица,...

Македонија 20.09.21 | 19:35

Што да утврдат германските истражители – дека контејнерите биле приклучени на струја без дозвола?!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва во ТВ дуелот со Зоран Заев во Канал 5 телевизија, во врска со  трагедијата во Тетово, истакна дека бил пуштен...

Македонија 20.09.21 | 19:09

Мицкоски: Ние одамна го поминавме италијанското, сега се движиме кон авганистанското сценарио – живи луѓе ни горат

За да донесе одлука за оставките премиерот Зоран Заев во тв-дуелот со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски повтори дека ќе ги чека нодите од истрагата на пожарот...

Македонија 20.09.21 | 18:52

Мицкоски: Брзаме со разрешување на Филипче за да спасиме човечки животи

14 човечки животи згаснаа предвреме во болница каде што отишле да се излекуваат, да се спасат од болеста, поради неспособноста на одговрните, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 18.09.21 | 17:09

Филипче бил предупреден од експерти да не става ПУР пена во болница, но сепак тргнал по брзи пари

Според сознанијата со кои располагам, се чини дека фингерајката околу оставката поради морални причини од страна на Министерот Венко Филипче ќе биде неговата најмала...

Македонија 17.09.21 | 13:14

Дали е нормално ова што се случува и ова што го правите: Не бараме оставки поради политичка малициозност туку поради неспособност

Од ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно побараа одговорност од власта за немилиот настан што се случи во Тетово при што својот живот го загубија 14 лица. Потпретседателот на партијата...

Македонија 16.09.21 | 23:46

Калеска-Ванчева: Премиерот треба да одлучи дали во моментов е поважна моралната оставка или спроведување ефикасна истрага

Пратеничката на СДСМ Снежана Калеска Ванчева во емисијата Патот кон на Алсат телевизија истакна дека за несреќата во болницата во Тетово, не може да се каже дека здравствениот...

Македонија 16.09.21 | 23:31

Николоски: Се врши притисок врз медиумите воопшто да не објауваат за пожарот во тетовската модуларна болница

Власта врши силен притисок врз сопственици на медиуми да не го третираат случајот со пожарот во тетовската болница, објави вечерва потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар...

Македонија 16.09.21 | 23:25

Со тоа што нема оставки се губи довербата во здравствениот систем, а ризиците стануваат се поголеми

Ние како партија првенствено инсистираме да се констатираат оставките на министерот Филипче и заменик министер за здравство, Илир Хасани. Тие двајца веќе ги поднесоа...

Македонија 16.09.21 | 23:16

Николоски: Работат по систем на мафија – ако падне еден, паѓаат сите – затоа оставки нема да има

Ќе бев изненаден да си заминеше од функцијата, навистина, Венко Филипче, тој стана моторџија кога почна да се дружи со Заев. Тоа полтронство нема крај. Начинот на функционирање...