Ознака: пожар пехчево
Македонија 06.08.21 | 21:10

Ангелов: Борова шума гори кај Берово, пожарот од Пехчево се префрли над Будинарци

Пожарот од пехчевскиот регион е префрлен кон беровско и во моментот гори борова шума над селото Будинарци. Селото е добро обезбедено со тампон зона и соодветна механизација...

Македонија 06.08.21 | 08:04

Локализиран пожарот кај Пасјак, сега се бориме за Тработовиште и Вирче

Локализиран пожарот кај маалото Пасјак во делчевското село Нов Истевник од каде на 2 август започна и серијата пожари кои зафатија повеќе населени места во делчевско...

Балкан 06.08.21 | 08:01

Бугарија презема чекори да го запре пожарот што доаѓа од Пехчево

Градоначалникот на Симитли Апостол Апостолов и претседателот на општинскиот совет Владимир Христов, ноќеска на границата со Македонија ја проверуваа  состојбата...

Скопје 05.08.21 | 17:57

Донирајте вода, сокови, конзервирана храна, средства за лична хигиена: Пунктови во ЗОО, Нано бар Скопје и кај отец Оливер Петровски

Зоолошката градина, Нано бар и хуманитарната организација „Свети Спас“ се вклучија во акцијатаа за помош на настраданите граѓани и пожарникарите и доброволците кои...

Македонија 05.08.21 | 12:22

Околу 300 војници се на терен во Пехчевско

Армијата на Република Македонија која од самиот почеток на катастрофалните пожари во координација со сите надлежни институции се вклучи во гасењето на пожарите,...

Македонија 05.08.21 | 11:34

Пожарот во Пасјак под контрола, во нова опасност локалитетот Истевнички Кукуље и Балабанско Маало

Ситуцијата со пожарот во Пасјак е стабилна, но во опасност во моментот се Курјачко маало и Балабанци при што зафатен е дел од туристичкиот локалитет „Истевнички Кукуљ“. -Моментално,...

Македонија 05.08.21 | 11:19

Ангелов: Хеликоптерите се вратени во Скопје да наполнат гориво, се враќаат повторно на терен

Хеликоптерите се вратени во Скопје за да наполнат гориво и повторно ќе се вратат на терен, изјави за МИА директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов. Со...

Македонија 04.08.21 | 23:16

Умлена гори! Гасењето на пожарот отежнато поради непристапниот терен

Гори село Умлена, над село Робово, во близина на село Митрашинци, голем потег со дијаметар од 10 километри и претежно борова шума. Гасењето е отежнато поради непристапниот...

Македонија 04.08.21 | 23:04

Ангелов: Хеликоптерите утре ќе гаснат во Пехчево

Петте хеликоптери кои денеска полетаа кон Пехчево, но беа повлечени поради исклучителните високи температури, наутро повторно ќе полетаат и ќе гасат пожари. „Утре...

Скопје 04.08.21 | 22:44

Три екипи пожарникари со три возила од Скопје заминаа за Пехчево

Екипа од Противпожарната бригада на Град Скопје и три цистерни со вода од јавните градски претпријатија се упатија кон Пехчево и Делчево да помогнат во гаснењето на...

Македонија 04.08.21 | 21:48

Живи луѓе изгореа, а Спасовски се фали: На маката се познаваат јунаците

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во објава на Фејсбук упати благодарност до полицијата за ангажманот во справувањето со пожарите. Старата мудрост вели...

Македонија 04.08.21 | 21:38

Пожарот во Пехчево се уште без контрола, граѓани споредлуваат видеа

Сѐ уште беснее пламенот во пехчевскиот крај. Граѓани заедно со пожарникарите се обидуваат да го локализираат огнот. Тие споделуваат видеа од ужасната слика.

Македонија 04.08.21 | 21:21

Спасен манастирот „Св Петка” од пламените јазици кај Пехчево

Натчовечките напори на жителите, пожарникарите и сите инволвирани во гаснењето го спасија од опожарување манастир „Св.Петка” од пожарот кој повеќе од 10 часа беснее...

Македонија 04.08.21 | 19:55

Противпожарни возила од Бугарија се вклучуваат во гаснење на пожарите во пехчевско

Помошта која што беше најавена од Бугарија од пет противпожарни возила пристигна на критичното подрачје зафатено со пожар кај маалото Пасјак во село Нов Истевник. Во...

Македонија 04.08.21 | 18:32

Повлечени петте хеликоптери кои требаше да гасат во Пехчево

Три српски и два хеликоптери на АРМ кои требаше да го гасат пожарот во Пехчевско се повлечени поради високите температури во воздухот. Поради исклучително високите...

Македонија 04.08.21 | 18:24

Поради пожарите затворен патот Делчево-Пехчево

Како што соопштија од полицијата, сообраќајот се одвива преку алтернативните патни правци Пехчево – Смојмирово – Бигла – Делчево и обратно.Поради пожарите што го...

Македонија 04.08.21 | 18:14

Алармантна состојбата на патот Пехчево-Делчево – огнот се шири

Драматична е ситуацијата во Пехчево и Делчево, откако огромен пожар кој попладнево избувна се заканува да се прошири кон околните села. Помош се бара и преку социјалните...

Македонија 04.08.21 | 17:06

Крици за помош од пехчевското село Умлена: Огното е пред селото! Помош бара и општина Берово

Огнените јазици кои беснеат во Пехчевско се на праг да го проголтаат селото Умлена. Селаните од ова пехчевско село молат за помош и споделуваат снимки од ужасот. Цела...