Ознака: поврат
Економија 22.07.21 | 20:03

Лукаревска: Мерката „Мој ДДВ“ треба да се унапредува, поборник сум да се зголеми прагот на повратот на ДДВ

Директорката на Управата за јавни приходи (УЈП) и заменик-претседател на СДСМ, Сања Лукаревска смета дека мерката „Мој ДДВ“ треба и понатаму да се унапредува, и посочи...

Македонија 04.07.21 | 09:14

ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог-закон за поврат на парични средства на граѓаните вакцинирани во Србија

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог-закон во Собранието за враќање на парите што граѓаните ги потрошија за вакцинација во Србија. Неодговорноста и доцнењето на...

Економија 02.07.21 | 08:32

Преку „МојДДВ“ за две години се вратени 36,3 милиони евра

За две години откако е почнат проектот „МојДДВ“ се исплатени 2,238,340,844 денари, односно 36,3 милиони евра, на над 399 илјади корисници на апликацијата за поврат на ДДВ, информира...

Економија 14.05.21 | 14:09

Важно известување од УЈП за граѓаните кои скенираат фискални сметки

Околу 6,5 милиони евра ќе легнат на сметките на граѓаните од поврат на ДДВ месецов. Од Управата за јавни приходи за Фактор велат дека исплатата веќе почнала, иако поголем...

Економија 02.02.21 | 11:15

Заев: И покрај пандемијата, во 2020 имавме најголем поврат на ДДВ кон стопанството

Во 2020 година и покрај пандемијата, имаме најголем поврат на ДДВ како процент од бруто наплатениот данок во споредба со изминатите години, додека исплатата се одвиваше...

Економија 23.11.20 | 12:40

Ѕирнете ги сметките: Започна повратот на ДДВ за граѓаните за третото тримесечје

Започна исплатата на повратот на ДДВ за граѓаните за третото тримесечје, односно за јули, август и септември. На сметките на лицата кои скенираат фискални преку апликацијата...

Економија 20.11.20 | 17:40

Проверете си ги трансакциските: Почната е исплатата на повратот на ДДВ за третото тромесечје

Почна исплатата на повратот на ДДВ за скенираните сметки во третото тромесечје од годинава, односно за месеците јули, август и септември. Дел од граѓаните веќе добиле...

Економија 11.11.20 | 18:09

Ветија и не исполнија: Сите не го добија повратот од „Викенд без ДДВ“

Изминаа двата дена во кои УЈП требаше да го врати ДДВ-то од реализираниот Викенд без ДДВ, а парите не легнаа на сметките кај сите граѓани. Дел од нив се жалат дека кај...

Економија 09.11.20 | 10:28

Едно по друго: Повратот од „Викенд без ДДВ“ утре и задутре, а потоа редовниот поврат од Мој ДДВ

Управата за јавни приходи ги достави налозите за повратот на ДДВ на граѓаните од мерката Викенд без ДДВ, а исплатата ќе се врши од утре. На сметките на оние што скенираат...

Економија 09.11.20 | 08:53

Проверете си ги сметките, треба да ви легнат парите од повратот од „Викенд без ДДВ“

Од денеска треба да почне исплатата на парите од повратот на ДДВ од „Викендот без ДДВ“. Враќањето на целосниот износ на ДДВ законски требаше да се изврши во рок од 15...

Економија 01.11.20 | 08:45

Кој чека, ќе дочека: На сметка месецов треба да легнат парите од редовниот поврат на ДДВ и од „Викенд без ДДВ“

Речиси 500 милиони денари овој месец ќе легнат на сметките на граѓаните по основ на поврат на ДДВ, врз основа на скенирање сметки преку МојДДВ во текот на третото тримесечје...

Економија 27.08.20 | 13:49

Преку Мој ДДВ, кај граѓаните ќе треба да се вратат 2.300 денари за тромесечје

Во владината програма, предложена од мандатарот Зоран Заев се предвидуваат промени на законот за ДДВ, со кои ќе се намали даночната стапка во неколку области. За ресторански...

Економија 05.08.20 | 09:43

Граѓаните кои скенираат фискални месецов ќе добијат поврат на ДДВ

Граѓаните кои скенираат фискални сметки од почетокот на месецот ќе ги добијат средствата од повратот за второто тримесечје од годинава. Според податоците од Управата...

Македонија 08.07.20 | 17:45

Зад петте струмички фирми стојат членови на семејството Заеви, тврдат Струмичани

Откако Алфа истражуваше за скандалот со петте струмички фирми за кои во јавноста излегоа информации дека оствариле вкупен поврат на ДДВ од 5,2 милиони евра за само 4 месеци...

Економија 08.05.20 | 13:46

Донирале, па се покајале: Граѓани по грешка се откажале од парите од „Мој ДВВ“, па бараат да им бидат вратени

До УЈП пристигнале меилови од граѓани кои ненамерно притиснале опција „донирај“ на средствата од „Мој ДДВ“, па сега бараат парите да им бидат исплатени на сметка. За...

Економија 18.11.19 | 12:35

Првата исплата на повратот на ДДВ ќе биде меѓу 1 и 15 следниот месец

Првата исплата на повратот на ДДВ ќе биде меѓу 1 и 15 следниот месец, за скенирани фискални сметки во првиот квартал од примената на мерката, односно јули, август и септември,...