Ознака: повраток на ДДВ
Економија 29.09.20 | 19:42

Мицкоски: Нема да поддржиме само еден викенд без ДДВ туку четири како што вети Владата пред избори

Испораката на мерките е важна а не најавата. Помошта во суштина е многу помала . Сето она што го зборува Заев е една голема лага и не одговара на проблемите со кои се соочуваат...

Економија 05.08.20 | 16:00

Нема поголеми приходи во буџетот, власта не исплаќа поврат на ДДВ

Доколку се продолжи да се не се враќа ДДВ-то кон стопанството ќе имаат исклучително поголеми приходи од тоа што можеби се надевале. Она што е карактеристично доколку...

Економија 26.07.20 | 20:30

И до 500 денари намален повратот на ДДВ поради новата пресметка на МФ

Граѓаните кои скенираат сметки за поврат на дел од платениот данок се разочарани и крајно револтирани од новиот начин на пресметка, посебно од начинот на кој таа почна...

Економија 13.06.20 | 14:17

Се зголемува повратот на ДДВ за домашни, а се намалува за увозни производи

Oд 15 на 20 отсто се зголемува повратот на ДДВ од домашни производи при скенирање на фискални сметки. Министерката за финансии Нина Ангеловска, кажа дека на вчерашната...

Економија 13.06.20 | 10:24

Поголем поврат на ДДВ доколку купувате македонски прозиводи

Граѓаните кои ќе купуваат домашен производ, при скенирање на сметките за поврат на ДДВ наместо 15% отсега ќе добиваат 20%. Ова е утврдено со владина уредба донесена вчера,...

Економија 08.05.20 | 12:07

8.700 граѓани се откажаа од враќање на ДДВ преку апликација во корист на државата

Вкупно 8.700 граѓани се одлучија да ги донираат средствата од проектот МојДДВ во Фондот за справување со коронавирусот КОВИД-19 што е регулирано во уредбата за примена...

Економија 25.11.19 | 14:00

Парите од скенираните сметки ќе бидат исплатени за две недели

За две недели, поточно од декември, ќе почне исплатата од повратот на ДДВ што граѓаните го прават со скенирањето на фискалните сметки, соопшти денеска директорката на...

Економија 10.10.19 | 10:39

Со скенирана сметка за ДДВ, Министерството за финансии организира и наградна игра

Со секоја скенирана сметка преку апликацијата МојДДВ, граѓаните ќе учествуваат во наградната игра МојДДВ#МојаНаграда. Секоја скенирана сметка станува потенцијален...

Економија 02.07.19 | 21:48

Парите од повратокот на ДДВ ќе може да ги земе извршител

Почна повратокот на ДДВ. Граѓаните од вчера почнаа со собирање на фискалните сметки од производите кои ги купиле и услугите кои ги добиле, а за кои платиле најмногу 30.000...

Економија 01.07.19 | 13:24

Колку и семејства да живеат на една адреса, поврат на ДДВ ќе добие секој со важечка трансакциска сметка

Од денеска е активна апликацијата Мој ДДВ, што значи дека корисниците на мобилните телефони можат да си скенираат бар кодовите на фискалните сметки и да ги испраќаат...

Економија 01.07.19 | 08:17

Од денес повраток на ДДВ за граѓаните, отворени многу прашања

Граѓаните првпат имаат можност да побараат поврат на 15 проценти од платениот данок на додадена вредност (ДДВ) откако денеска почна примената на владиниот проект „Мој...

Економија 27.06.19 | 23:54

По скратена постапка: Донесен Законот за поврат на ДДВ

Собранието вечерва во скратена постапка го донесе Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица, чија цел, според Владата како негов предлагач,...

Економија 23.06.19 | 20:29

Заев ги прекори „мрчаторите“: Сите што кубат коси за ДДВ да престанат да мрчат

Откакоа денска беше објавено дека освен премиерското, ќе го преземе и министерското место во Финансии, премиерот Зоран Заев, испрати порака кон сите што ја критикуваат...

Економија 22.06.19 | 14:21

Граѓаните не гледаат фајде од повратот на ДДВ

Граѓаните кои се одважија да го кажат својот став пред камерата на ПресингТВ велат дека не гледаат многу фајде од најавената мерка за поврат на 15 отсто од платеното...

Економија 21.06.19 | 15:18

За поврат на ДДВ не мора да ги чувате сметките: Доволно е да ги скенирате

Повратот на 15 отсто од ДДВ, ќе се врши на вкупниот износ на ДДВ искажан во фискалната сметка, независно од тоа дали фискалната сметка ќе содржи поединечни артикли со...

Економија 20.06.19 | 15:17

Од фискална од 20.000 денари на сметките на граѓаните ќе легнуваат 379 денари

За да може едно четиричлено семејство да го добие максималниот годишен поврат на ДДВ од 28.800 денари, во текот на годината ќе треба да потроши 1.066.667 денари, односно 17.344...

Економија 20.06.19 | 13:01

Само семејствата кои трошат над 3 000 евра месечно ќе имаат максимален поврат на ДДВ

Во зависност од даночната стапка, за да го остварите максималниот годишен поврат на ДДВ од 28.800 денари ќе треба да потрошите меѓу 17.000 и 62.000 евра годишно, покажува пресметката. Доколку...

Економија 19.06.19 | 14:37

Повратот на ДДВ ќе може да го прават и постарите лица без паметен телефон: УЈП ќе им помага со мобилни екипи

Oд 1 јули годинава стартува повратот на ДДВ на сите граѓани кои скенираните баркодови на фискалните сметки ќе ги испратат на УЈП преку мобилната апликација „Мој ДДВ“....

Економија 01.05.19 | 11:43

Подготвен системот за поврат на ДДВ, нема картички и собирање фискални сметки

Електронскиот систем за повратот на ДДВ на граѓаните е подготвен и во мај и јуни ќе се тестира, а за да го остварат ова право на граѓаните нема да им треба никаква електронска...

Економија 18.03.19 | 10:41

Просечните семејства нема ни да забележат: Повратот на ДДВ ќе има ефект само кај најбогатите

Со мерката поврат на ДДВ, најсиромашните домаќинства ќе можат да си вратат само 738 денари. Ефектите од новонајавената мерка која треба да стартува од средината на годинава,...