Ознака: повлекување
Свет 15.04.21 | 09:45

НАТО потврди дека на 1 мај ќе почне да ги повлекува своите војници од Авганистан

Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, потврди дека алијансата се согласила да ги повлече своите 7.000 неамерикански војници од Авганистан, што би почнало на 1 мај. Ова се совпаѓа...

Свет 05.02.21 | 08:43

Американските војници нема да се повлечат од Германија: Бајден ја смени одлуката на Трамп

Претседателот на САД, Џо Бајден, официјално го суспендира планираното повлекување на американските трупи од Германија, наредено минатата година од поранешниот претседател...

Калеидоскоп 31.10.20 | 15:02

Кралицата Елизабета ќе се повлече следната година

Кралицата Елизабета ќе се „пензионира“ и ќе му го предаде управувањата со монархијата на нејзиниот син принцот Чарлс кога таа ќе наполни 95 години, според високиот...

Свет 10.09.20 | 16:18

Ќе има ли ангажман за нас: Сили на НАТО ќе ги менуваат американските војници во Ирак

Ирачки безбедносни извори соопштија дека намалувањето на военото присуство на меѓународната коалиција во Ирак, предводено од САД, е дел од операцијата за замена на...

Свет 09.09.20 | 15:56

САД повлекуваат 2.200 војници од Ирак

Од армијата на САД соопштија дека овој месец ќе го намалат своето присуство во Ирак од 5.200 на 3.000 војници. Ова е долгоочекуван потег, а беше најавен уште минатиот месец...

Економија 09.09.20 | 09:48

Повлечена последната транша од евтините кредити, до домашните компании стасаа вкупно 50,9 милиони евра

Повлечена е последната транша од 20,4 милиони евра од евтините кредити за домашните компании. Заклучно со оваа транша, Развојната банка на Македонија досега има повлечено...

Свет 30.08.20 | 11:00

Трамп: САД планира да го намали военото присуство во Ирак

Претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп, во саботата откри дека неговата земја планира дополнително да го намали военото присуство во Ирак. САД планираат...

Македонија 16.08.20 | 13:13

Арсовски: Ангеловска ги пријавила станот и испразнетата сметка од „Еуростандард Банка” 2 дена по мојата објава

Министерката за финансии Нина Ангеловска во своја изјава вели дека кога го купила станот за да си го реши станбеното прашање, бил уредно пријавен во ДКСК. Мало потсетување:...

Економија 15.08.20 | 18:52

Гошев: Нина Ангеловска ја злоупотребила својата положба за да си ги повлече парите

Поранешниот гувернер, Петар Гошев во изјава за ТВ24 вели дека министерката за финансии Нина Ангеловска ја злоупотребила својата положба со повлекувањето на парите...

Економија 01.08.20 | 14:55

Регулаторна веднаш да ја повлече одлуката за поскапување на струјата, бараат синдикати и здруженија

Синдикатите и здруженија од земјава најостро реагираат на одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за поскапување на струјата за 7,4 проценти и бараат таа веднаш...

Свет 08.07.20 | 10:31

СЗО: Известени сме за одлуката на САД да се повлечат од организацијата

Светската здравствена организација доби извештаи дека САД официјално го известиле генералниот секретар на ОН за повлекувањето од СЗО, но таа меѓународна организација...

Свет 01.07.20 | 18:15

Франција се повлече од поморската мисија на НАТО во Средоземното море

Франција го извести НАТО дека го прекинува своето учество во операциите во Средоземното море откако ги доби резултатите од истрагата за инцидентот помеѓу турските...

Свет 16.06.20 | 09:11

Трамп го потврди планот за намалување на трупите во Германија

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека САД ќе го намалат бројот на своите сили во Германија на 25.000 американски војници. Ова изјава значи дека Трамп...

Музика 30.11.19 | 23:23

Унгарија се повлече од учеството на Евровизија, а ова е причината

Нациналната телевизија објави дека Унгарија нема да учествува на Евровизија 2020. „Гардијан“, пишува дека Унгарците се откажале од конкуренцијата затоа што Евровизија...

Македонија 12.11.19 | 12:58

Заев за Законот за јавни собири: Ги слушнавме реакциите на граѓаните и веднаш реагиравме

Законот за јавни собири кој требаше денеска да биде на дневен ред на владината седница експресно беше повлечен поради реакции на граѓаните. На прес конференцијата која...

Црна хроника 21.10.19 | 20:24

Обвинителката се повлече од случајот за малата Тамара Димовска

Обвинителката Наташа Гоџовска се повлекува од случајот со малата Тамара Димовска. Без образложение денеска не се појави на рочиштето против 12 темина обвинети, а само...