Ознака: потрошувачка
Економија 09.04.21 | 14:06

Веселата математика на Заев: Сите цени се пораснати, граѓаните тонат во сиромаштија, ама затоа економијата ни заздравувала

Ковид пандемијата го зема својот данок на сите полиња. Многу луѓе починаа,  а најголем дел од останатите се борат за гола егзистенција. Живеачката е се поскапа, цените...

Калеидоскоп 01.03.21 | 13:00

Светски ранкинг за пиење пиво: Во Македонија се троши по 260 евра годишно на пиво

Многу туристи и светски патници сметаат дека пробувањето на локалните домашни пива е неизбежен дел од нивното патување. Поради тоа, американскиот портал „Експензивити“,...

Економија 25.08.20 | 17:18

Во јуни најмногу сме трошеле домашна струја произведена на јаглен

Во јуни годинава 75,3 отсто од потрошената електрична енергија во земјава била од домашно производство.. Како што покажуваат податоците на Државниот завод за статистика,...

Технологија 09.01.20 | 21:35

Ви стигнаа високи сметки за струја: Исклучете го овој уред и ќе ја видите вистинската потрошувачка

Знаете ли дека вашите апарати водат таен живот додека се исклучени? Ова е листата на уреди кои трошат енергија и додека се во состојба на мирување: Полнач за мобилен...

Економија 02.08.19 | 22:18

Клима уредите ја зголемија потрошувачката на струја

Потрошувачката на струја е нагло зголемена поради високите температури. Поради горештините, граѓаните постојано се ладат, односно цело време ги држат вклучени клима...