Ознака: потпретседатели
Македонија 26.11.20 | 12:38

Горан Мисовски и Фадил Зендели предложени за потпретседатели на Собранието

На собраниската седница се очекува избор на двајца потпретседатели на Собранието на предлог на владејачкото мнозинство. Предлозите, според информациите од Собранието,...

Македонија 25.10.20 | 16:40

Николовски: СДСМ ќе има од двајца до четворица потпретседатели

СДСМ ќе има од два до четири потпретседатели и тоа е нов момент во нашиот развој, истакна Љупчо Николовски на денешниот дигитален Конгрес на партијата на власт. СДСМ...

Македонија 14.10.20 | 16:52

Собранието одлучи – ќе има пет потпретседатели

Пратениците денеска со 60 гласа „за“ и 22 „против“ ја усвоија Одлуката за утврдување на бројот на потпретседателите на законодавниот дом. На денешното продолжение...

Македонија 14.10.20 | 10:53

Собранието ќе одлучува за бројот на потпретседатели

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска го закажа продолжението нa втората седница на чиј дневен ред е Предлог на одлука за утврдување на бројот на потпретседателите...

Македонија 26.08.20 | 19:35

ВМРО-ДПМНЕ не го прифаќа предлогот на Заев кој е само за коалиција, трговија и пазарџиство

ВМРО-ДПМНЕ нема да го легитимира нечесниот предлог на Заев кој е само за коалиција, трговија и пазарџиство и од тука нема да го прифати неговиот предлог. Парите треба...

Македонија 26.08.20 | 19:10

СДСМ ќе се откаже од еден потпретседател на Парламентот, ама бараат ВМРО прв да го стори тоа

Позициите потпретседател на Собранието се утврдени само како бројка, уште во 2017 година, тоа не значи дека ќе има пет потпретседатели на Собранието. Во претходниот состав...

Македонија 25.08.20 | 19:58

Професор Спасеновски: Пет потпретседатели на Собранието се премногу, таа бројка има само политички аргументи

Професорот на катедрата за Уставно право и политички систем при универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, Александар Спасеновски проценува дека за мала земја...

Македонија 25.08.20 | 15:36

Силјановска: Ако може швајцарскиот Совет да има двајца потпретседатели, чуму ни се нам пет во време на корона-криза

На денешната собраниска седница се обрати и Гордана Силјановска Давкова пратеник на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“. При...

Македонија 25.08.20 | 10:55

Откажувањето на Заев од патните трошоци беше само евтина реклама: Петте потпретседатели годишно ги чинат граѓаните 240.000 евра

Денеска Собранието ќе треба да ги избере потпретседателите. Но, она што паѓа во очи е нивниот број.Дури петмина ќе го заменуваат Талат Џафери кога тој ќе биде отсутен...

Македонија 24.08.20 | 19:06

Џафери за утре во 11 часот закажа седница на која ќе се бираат потпретседатели на Собранието

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за утре во 11 часот ја закажа седницата со единствена точка на дневен ред – утврдување на бројот на потпретседатели на Собранието. Џафери...

Македонија 22.08.19 | 20:40

Немањето искуство во политиката го сметам за адут

На Централниот одбор на СДСМ избрани се пет потпретседатели на партијата: Мила Царовска, Коста Петров,Оливер Спасовски, Дамјан Манчевски и Мухамед Зеќири, соопшти вечерва...

Македонија 22.08.19 | 14:18

Тројца „изметени“ се враќаат на функција, потпретседател на СДСМ и Коста Петров

На денешната седница на Централниот одбор на СДСМ, претседателот Зоран Заев ќе именува нови потпретседатели. Како што потврдуваат за „Сакам да кажам“ од партијата,...